Vitajte v 28. týždni, kedy sa váš drobec aktívne začne pripravovať na cestu na svet, takže sa mimo iného obráti hlavičkou nadol, aby bol blízko ku únikovému východu. Taktiež plod neprestáva rýchlo rásť – už má až 40 centimetrov čo do dĺžky a 1,2 kila čo do váhy.
Vývoj plodu
Ak už snívate o vašom potomkovi, v tomto týždni možno začne aj on/ona snívať o vás. Meraná mozgová aktivita plodu ukázala, že plod v tomto štádiu už má niekoľko spánkových fáz – i tú, v ktorej dochádza ju snívaniu. Keď je ale drobec hore, namiesto snívania usilovne žmurká: je to zdanlivo nedôležitá vec, ale v skutočnosti je potrebná: udržiava nežiadúce objekty mimo oka. Mimo iného už ale ovláda celú škálu fascinujúcich schopností: kašľanie, intenzívnejšie satie, čkanie, ale aj ešte lepšie vyvinuté dýchanie.
Zmeny vo vašom tele
S tretím trimestrom nadchádza opäť ťažké obdobie vášho tehotenstva. Ak ste si už zvykli na pokojné týždne vyplnené premýšľaním nad výbavičkou, nasledujúce mesiace budú pre vás veľkou zmenou. Možno ste ale ani druhý trimester nemali taký jednoduchý. Každopádne, drobec bude naberať veľmi veľké rozmery a jeho spolužitie vo vašom tele s ostatnými orgánmi sa tým skomplikuje.
Jedným zo spôsobov ako sa vecí skomplikujú je zablokovanie sedacieho nervu plodom. Presne tak, bábo už vám začne liezť na nervy aj doslovne. Keďže sa plod otočí hlavičkou nadol, môže sa stať, že v novej polohe vám bude tlačiť na sedací nerv, čo sa bude prejavovať ostrou či tupou bodavou bolesťou siahajúcou od zadku až po chodidlá. Ak takú bolesť zažijete, skúste ihneď zmeniť pozíciu, napríklad si ľahnúť. Taktiež by ste mali skúsiť viac odpočinku na lôžku. Každopádne, táto bolesť váš opustí až keď sa bábo narodí, preto zotrvajte.
Aj keď vás tieto týždne zrejme budú zamestnávať rôzne komplikácie, mali by ste si nájsť čas a zamyslieť sa, či sa neprihlásite na pôrodný kurz. Môže sa zdať, že máte ešte veľa času, ale ak chcete s kurzom skončiť pár týždňov pred vašim termínom pôrodu (čo silno doporučujeme), už je najvyšší čas to riešiť. Zamyslite sa nad tým, aký kurz hľadáte, či chcete pomôcť len s pôrodom, alebo aj so starostlivosťou o bábo, a vyberte si. Pri výbere si ale dávajte pozor a overte si serióznosť i odbornú spôsobilosť inštitúcie, ktorá tieto kurzy organizuje.
Nezabudnite tiež na to, že sa môžu znova objaviť nejaké nepríjemné symptómy tehotenstva: napríklad časté močenie. Teraz už je to ale kvôli tomu, že veľké bábo tlačí na mechúr a ten už neudrží toľko moču. S týmto súvisí aj ľahký únik moču pri kýchnutí či kašli. Okrem toho tiež zrejme budete zažívať plynatosť, keďže svaly hrubého čreva sa pod tlakom bábätka ťažšie regulujú. Zmiernite to konzumáciou 5-6 menších porcií jedla denne namiesto 3 väčších. No a stále buďte v pozore pred krvácaním a zápalom ďasien.
Užitočné tipy
Teraz prichádza otázka na telo: akú máte krvnú skupinu? Ale hlavne, ak viete, ste si tým istá? Pokiaľ nie, je veľmi dôležité aby ste to čo najskôr zistili. Ak má totiž bábätko pozitív a vy negatív alebo naopak, v tomto týždni musíte dostať injekciu, aby vaše telo plod neodmietlo.
Možno tiež máte pocit, že sa vám vracajú bolesti prsníkov, i keď tento raz sú už trochu odlišné a možno už len na konkrétnych miestach. V tomto štádiu tehotenstva je to väčšinou bežné, ale aj tak radíme poradiť sa o tom s vašim lekárom.
Tiež je dobré vedieť, že v tomto bode plod absorboval väčšinu zásob železa, preto je dôležité aby ste mu ich doplnili. Ak sa pýtate ako, je to pomerne jednoduché: plod ich príjme cez vašu stravu, takže nezabudnite jesť potraviny bohaté na železo ako sú kura, fazuľa, špenát, tofu, cereálie a bravčové mäso.