22. týždeň tehotenstva

22 týždeň tehotenstva

Vitajte v 22. týždni tehotenstva. Plod vo vašom bruchu už má veľkosť zhruba ako plyšový macko, s ktorým sa bude váš potomok už zanedlho hrať, fascinujúce, nie? A aby sa s ním mohol či mohla hrať, v tomto týždni sa tiež vyvíja schopnosť uchopiť niečo v jeho či jej maličkej ručičke. Tieto schopnosti si drobec trénuje na chytaní svojich ušiek, nošteka či pupočnej šnúry.

Vývoj plodu v 22. týždni tehotenstva

Nezadržateľnou rýchlosťou sa plodu zlepšujú zmysly čo spôsobí, že aj keď má ešte stále zlepené oči, keď zasvietite na brucho, bude to svetlo registrovať. Taktiež, v minulých týždňoch sme spomenuli, že plod už počuje hlasné zvuky z vonku. Teraz počuje i zvuky vo vnútri vášho tela ako napríklad tlkot vášho srdca či trávenie.

Okrem toho sa v tomto týždni ďalej rozvíja ochlpenie drobca. Už má skutočné mihalnice, obočie, a na hlavičke rastú ďalšie miniatúrne vlásky. Tie zatiaľ ale nemajú pigment a sú len svetlé. So zlepšujúcou sa schopnosťou držať niečo v jeho či jej malých ručičkách sa drobec hrá s čímkoľvek naokolo. Najlepšie ku tomu slúži práve pupočná šnúra, ktorú plod pevne stláča a drží. Nemusíte mať ale strach, drobec ešte nemá v rukách veľa sily a hlavne, pupočná šnúra je dostatočne pevná a vydrží to.

Vývoj vášho tela

Určite ste si už všimli, že vaše brucho sa zväčšuje doslova zo dňa na deň. Maternicu momentálne môžete nájsť zhruba pár centimetrov nad pupkom. Ale skúste sa teraz pozrieť na svoje chodidlá (kým na ne ešte cez brucho dovidíte)… Badáte nejakú zmenu? Je tu totiž vysoká šanca, že mimo iných vecí vám počas tehotenstva porastú aj chodidlá. To je skvelá správa ak ste sa chystali obmeniť vašu kolekciu topánok, ale asi nie tak skvelá ak ste si nedávno kúpili nejaký drahší pár.

Už dávno sme nespomínali tehotenské hormóny. Ak ste čítali pred tým pozorne, už ste si domysleli, že aj za týmto jeden z nich určite je. A mali ste pravdu, pretože z veľkej časti spôsobuje nárast chodidiel práve hormón relaxín.

Relaxonín

Tento hormón je špecifický, pretože na jednej strane vám veľmi pomáha. Uvoľňuje svaly panvového dna aby vám uľahčil pôrod. Na druhej strane si moc nevyberá, ale svaly uvoľní, koniec koncov, preto sa cez tehotenstvo cítite tak rozvláčne. Toto spôsobí, že uvoľňuje aj svaly v chodidlách a následkom toho sa kosti v chodidlách trochu rozostúpia. To spôsobí, že sa vám môžu o pár veľkostí zväčšiť chodidlá. Čo je ale ešte horšie je fakt, že väčšinou už sa po pôrode nevrátia do pôvodnej veľkosti.

Z tohto dôvodu teda zrejme skôr či neskôr zamierite do obuvi pre nové topánky, ktoré vás nebudú tlačiť tak ako vaše pôvodné. Keď už si teda kupujete novú obuv, nezabúdajte si kúpiť takú, ktorá má ešte trochu rezervu pre ďalší prípadný nárast chodidiel. Taktiež, ideálne spravíte pokiaľ sa vyhnete topánkam s opätkami úplne, keďže budete mať problém rovno kráčať s veľkým bruchom už aj tak. Pokiaľ na nich ale trváte, tak si vyberte topánky s maximálne 5 cm opätkami.

Pozor, vaše bruško bude priťahovať pozornosť

V tomto štádiu tehotenstva tiež prichádza na scénu ďalší fenomén. Vaše bruško už definitívne vyzerá, že má v sebe bábätko a tým priťahuje pozornosť rodiny, priateľov, ale dokonca aj úplne cudzích ľudí. Takéto bruško je priam magické a z nejakého dôvodu má veľa ľudí potrebu sa ho dotknúť. To je výborná správa, pokiaľ ste človek, ktorému dotyky nevadia a priam ich potrebuje. V tom prípade vám toto štádium bude vyhovovať.

Ak sa ale necítite komfortne keď vám niekto začne siahať na brucho, sú tri spôsoby ako sa s tým vysporiadať.

  • Prvý spôsob je samozrejme slovný: slušne človeku vysvetlite, že vám je nepríjemné, keď sa niekto dotýka vášho bruška, to každý rozumný človek pochopí.
  • Druhý spôsob je jednoducho ustúpiť o krok dozadu a jasne tým dať najavo, že sa vám situácia nepáči.
  • Tretí spôsob: Keď sa vám niekto začne dotýkať brucha, urobte to isté a siahnite tomu človeku na brucho tiež. Má to najlepší efekt keď sa jedná o muža stredného veku s poriadnym pivným bruchom.