Vypadávanie vlasov v tehotenstve

vypadávanie vlasov v tehotenstve

Každý deň vám vypadne určité množstvo vlasov, aby na ich mieste mohli vyrásť nové. Čo však robiť, keď vám po pôrode začnú nadmerne vypadávať vlasy?

Čo je abnormálne vypadávanie vlasov?

Približne 90 % našich vlasov sa nachádza v rastovej fáze, zatiaľ čo zvyšných 10% vlasov sa nachádza v telogénnej fáze, kedy už nerastú, po čase odumrú a samy vypadnú. Vypadávanie vlasov, ktoré je spôsobené tehotenstvom, zvyčajne prichádza po pôrode. Počas tehotenstva prejde zvýšený počet vlasov do telogénnej (pokojovej) fázy, ktorá je súčasťou bežného cyklu vypadávania vlasov.

Telogen effluvium je pravdepodobne druhá najčastejšia forma vypadávania vlasov, ktorú dermatológovia liečia. Vyskytuje sa jeden až päť mesiacov po pôrode. Tento stav nie je nezvyčajný, pretože ovplyvňuje 40 až 50 % žien, ale, ako väčšina zmien v priebehu tehotenstva, je len dočasný.

Diagnostika

Najčastejšie sa vypadávanie vlasov u žien objaví tri mesiace po pôrode. Zvýšená hladina hormónov počas tehotenstva zabraňuje strate vlasov. Po pôrode sa však hormóny vrátia späť na normálnu úroveň, čo spôsobí nadmerné vypadávanie vlasov, kým sa telo prispôsobí tejto zmene.

Tento stav nie je natoľko závažný, že by spôsobil plešinu, holé miesta alebo trvalé vypadávanie vlasov. Počas 3-4 mesiacov po pôrode by sa nadmerné vypadávanie vlasov malo začať znižovať. Ak ste sa stretli s nadmerným vypadávaním vlasov v priebehu tehotenstva, môže to byť spôsobené nedostatkom vitamínov alebo minerálnych látok.

Liečba

Až 60 % vašich vlasov, ktoré sú vo fáze rastu, môže prejsť do telogénnej fázy. Vypadávanie vlasov zvyčajne vrcholí tri až štyri mesiace po pôrode, ale po čase sa vlasové folikuly obnovia samy, takže netreba nutne nasadiť liečbu. Ako už bolo spomenuté, toto nadmerné vypadávanie vlasov je len dočasné a vráti sa do normálu najneskôr počas 6 až 12 mesiacov.

Vypadávanie vlasov ako zdravotný problém?

Ak vás trápi otázka, či vypadávanie vlasov môže byť spôsobené aj inými zdravotnými problémami, odpoveď znie áno. Abnormálne vypadávanie vlasov môže byť vyvolané zmenou hormonálnej rovnováhy estrogénov vo vašom tele.

K strate vlasov môže dôjsť z jedného alebo viacerých z nasledujúcich dôvodov:

  • vysadenie antikoncepčných tabletiek, alebo akýkoľvek iného typu hormonálnej antikoncepcie,
  • potrat alebo narodenie mŕtveho dieťaťa,
  • hormonálna nerovnováha.

Máme pre vás aj dobrú správu. Tehotenstvo má na vaše vlasy aj pozitívny vplyv. Počas tehotenstva dochádza k zvýšeniu hladiny estrogénov. Estrogén spôsobuje, že vlasy ostávajú v rastovej fáze, čím stimuluje rast vlasov. Keď ste tehotná, môžete sa tešiť z krásnych a zdravých vlasov.

Prevencia

Existuje celý rad vecí, ktoré môžete urobiť, aby boli vaše vlasy zdravšie, alebo aby ste zamedzili vypadávaniu vlasov počas tehotenstva a hlavne po pôrode:

  • poraďte sa so svojim lekárom, aby zabezpečil správnu rovnováhu hormónov,
  • vyhnite sa vrkôčikom a pevne zviazaným chvostom, ak chcete použiť žehličku na vlasy, alebo kulmu, nezabudnite na ochranné produkty,
  • jedzte veľa ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú antioxidanty – poskytujú ochranu vlasovým folikulom a podporujú rast vlasov,
  • používajte šampóny a kondicionéry, ktoré obsahujú biotín a kremeň,
  • mokré vlasy sú veľmi jemné, preto ich sušte jemne a používajte hrebene, ktoré majú zuby ďaleko od seba,
  • do jedálnička zaraďte vitamín B, C, E, zinok a biotín.