Tehotenstvo po potrate

tehotenstvo po potrate

Rozhodnutie sa opäť počať po tom, ako ste prešla potratom, je vážne a náročné. Je úplne normálne, že chcete otehotnieť hneď po tom, ako ste potratila, a tak „napraviť“ všetku tú bolesť a sklamanie. Napriek tomu by ste si mali dať čas na to, aby ste sa pozviechali fyzicky aj emočne, až kým nebudete úplne pripravená.

Najčastejšie otázky a odpovede

Kedy sa pokúsiť znova otehotnieť?

Neexistuje presne určený čas, ktorý by ste mali čakať na opätovné otehotnenie. Veľa zdravotníkov však odporúča vydržať aspoň niekoľko mesiacov, kým vaše telo zosilnie a vy si tak zabezpečíte vyššie šance na zdravé a bezproblémové tehotenstvo v budúcnosti. Ak by vaše telo nebolo dostatočne pripravené na prijatie bábätka, je veľmi pravdepodobné, že by ste sa tak vystavili riziku opätovného potratu. Vaša maternica a tiež jej výstelka potrebujú čas na to, aby zosilneli a pripravili sa tak na prijatie plodu.

Zo zdravotného hľadiska je bezpečné pokúsiť sa otehotnieť po 2 až 3 normálnych menštruačných cykloch v prípade, že vám neboli vykonané testy na zistenie možnosti potratu. Niektorí lekári bežne odporúčajú párom čakať najmenej 6 mesiacov až rok, pred tým, než sa budú snažiť o ďalšie dieťatko, aby sa tak vysporiadali so stratou. Iní sa domnievajú, že nie je nutné čakať tak dlho.

Aká je pravdepodobnosť, že potratíte znovu?

Mnohé páry sa po prekonaní potratu boja, že by mohol nastať znovu. Našťastie, výskumy ukázali, že aspoň 85 % žien, ktoré prešli potratom, boli schopné otehotnieť a donosiť zdravé dieťatko v budúcnosti. V prípade žien, u ktorých nastal potrat 2 a viackrát, je číslo taktiež pozitívne – 75 % bolo nakoniec schopných znovu otehotnieť a porodiť.

[sc name=“reklama“]

Čo by vám mal odporučiť špecialista?

Lekár vás môže odporučiť k odborníkovi alebo odkázať na centrum asistovanej reprodukcie, kde dostanete tú najlepšiu liečbu, aby ste zvýšili vaše šance na zdravé tehotenstvo.

O pomoc by ste mala požiadať v týchto prípadoch:

  • Prešla ste 2 až viac potratmi.
  • Váš vek je vyšší než 35 rokov.
  • Trpíte chorobou, ktorá môže ovplyvniť vaše tehotenstvo (napr. diabetes).
  • Máte problémy s plodnosťou.

Podľa čoho sa rozhodnúť, kedy je ten správny čas?

Rozhodnutie o správnej chvíli je rozhodnutím, ktoré by ste mali urobiť ako pár. Nové tehotenstvo nemôže nahradiť to staré, ale pomôže vám znovu sa zamerať na váš cieľ. Ak boli dôvodom vášho potratu nejaké zdravotné komplikácie, uistite sa, že ste celú vec najskôr prekonzultovali s vaším lekárom.

Pocity a problémy pri ďalšom tehotenstve

Vaše ďalšie tehotenstvo nemusí byť tak príjemné, ako by ste chceli, pretože ste sa už naučila lekciu, že život nejde vždy podľa našich plánov. Nižšie vám ponúkame odporúčania, ktoré by vám mohli celý proces uľahčiť:

  • Požiadajte o to, aby bolo vaše tehotenstvo starostlivo monitorované.
  • Možno by ste rada vynechala niektoré z prvých príprav na príchod dieťatka. Môže pomôcť, ak požiadate vašich priateľov, aby počkali s oslavami príchodu bábätka, až kým sa naozaj nenarodí.
  • Niektorí ľudia sa budú snažiť dávať vám rady, ako uspieť v tomto tehotenstve, lebo sa cítia emočne zainteresovaný. Najlepšie, čo môžete spraviť, je vypočuť si ich a nakoniec urobiť to čo vy, váš partner a váš lekár uznáte za vhodné.
  • Vaše pocity môžu byť horko-sladké kvôli spomienkam, ktoré sa občas dostávajú na povrch. Zrejme budete potrebovať nejaký čas na smútok aj pri oslavách vášho nového dieťatka.
  • Vaše rodičovstvo môže byť taktiež ovplyvnené stratou, takže budú nastávať ťažšie chvíle, hlavne pri ochorení nového dieťatka.
  • Môžete sa tiež podvedome snažiť chrániť od ďalšieho žiaľu a úzkosti a vytvárať si s dieťaťom až príliš úzky vzťah, aby ste si tak bola istá, či je v poriadku a zdravé.
  • Ak sa cítite veľmi deprimovane alebo vystresovane, poraďte sa so svojím lekárom o možnostiach, ktoré máte: prípadných podporných skupinách alebo psychológovi, ktorí vám môžu pomôcť dostať sa cez to najhoršie.

Súvisiace články: