Baktéria s latinským názvom ureaplasma urealyticum sa bežne vyskytuje v pohlavnom ústrojnejšie mužov aj žien. Väčšinou tam žije nepozorovane a človeku nespôsobuje žiadne problémy. Niekedy ale prerastie do infekcie – najmä keď má človek oslabenú imunitu – a vtedy začína byť veľkým problémom, keďže môže viesť až ku neplodnosti. Čo to teda je a ako sa táto infekcia prejavuje, prenáša a lieči?

Čo presne je ureaplazma

Ureaplazma je baktéria zo skupiny mykoplaziem a je bez pevnej bunečnej steny. Je jednou z baktérií, ktoré môžu nepozorovane žiť v pohlavnom ústrojenstve muža i ženy, bez toho aby si to ktokoľvek všimol. Problém nastáva až keď sa z tejto baktérie za špecifických podmienok stane infekcia.

Samotná baktéria sa najčastejšie prenáša sexuálnym stykom, a to ako vaginálnym, tak análnym, ale aj orálnym. V niektorých prípadoch sa prenáša aj počas pobytu vo verejnom bazéne či vo vírivke. Ak sa ale prenáša sexuálnym stykom, zaujímavé je, že u jedného sexuálneho partnera sa prejaviť nemusí, a u toho druhého z dvojice už áno, čo môže pôsobiť mätúco. Ako už bolo spomenuté, to či sa totiž z baktérie vyvinie infekcia, je vysoko individuálne.

Ako sa infekcia prejavuje u žien

Ureaplazmatická infekcia sa môže vyskytovať rovnako u mužov i žien, no nás hlavne zaujíma jej výskyt u žien. V prvom rade je dobré povedať, že ženy sú na túto infekciu náchylné častejšie než muži. Prejavuje sa u nich zväčša bielym zapáchajúcim výtokom a pálením pri močení. Ako náhle zaznamenáte tieto príznaky, mali by ste neodkladne navštíviť gynekológa. V opačnom prípade totiž môže infekcia postúpiť a spôsobiť zápal vajcovodov, sliznice maternice a orgánov malej panvy, čo potom môže spôsobiť úplnú a trvalú neplodnosť. U tehotných žien tiež môže spôsobiť zápal plodového obalu a tým ohroziť dieťa.

Ureaplazma a tehotenstvo

Zápal spôsobený baktériou ureaplazmy nie je úplne častý, za to vie v tehotenstve spôsobiť vážne problémy. Často v takom prípade môže nastať spontánny potrat, predčasný pôrod, alebo pôrod dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Ba čo viac, daná infekcia sa počas pôrodu môže presunúť priamo na dieťa. V tom prípade sa môže u dieťaťa vyskytnúť zápal pľúc či dokonca až infekcia centrálneho nervového systému. Aj kvôli tomuto pri predčasnom pôrode lekár skúma, či náhodou tento nebol spôsobený ureaplazmou – keby tomu tak bolo, ihneď by totiž začal liečiť ako matku, tak dieťa. Ako teda z predchádzajúcich viet vyplýva, ureaplazmatická infekcia je závažný gynekologický problém, ktorý by sa mal ihneď po odhalení liečiť, inak môže spôsobiť vážne následky žene, prípadne jej potomkovi.

Liečba ureaplazmatickej infekcie

Aj keď bola v tomto článku ureaplazma a infekcia z nej pochádzajúca vykreslená priam hrôzostrašne, jej liečba je prekvapivo jednoduchá. Ak sa lekárovi potvrdí výskyt tejto infekcie, veľmi pravdepodobne odporučí liečbu antibiotikami. V opačnom prípade, teda keby ste vy alebo priamo lekár liečbu zanedbali, by mohlo dôjsť ku závažným zdravotným následkom. Každopádne, pri rozhodnutí začať liečbu vyberie lekár správny druh antibiotík a určí dĺžku liečby, ktorá bežne trvá zhruba 7 dní.

Prevencia

Možno ste teraz trochu vystrašená a hovoríte si, že najlepšie by bolo sa tejto pliage oblúkom vyhnúť. My sa vám nedivíme a preto prinášame rady, ako sa tomuto prekérnemu problému vyvarovať. V prvom rade pamätajte, že ureaplazmu už možno dávno v tele máte, len sa zatiaľ nijak neprejavila. V tom prípade radíme zájsť k gynekológovi a prebrať túto možnosť s ním – následne podstúpite vyšetrenie, ktoré potenciálny výskyt baktérie vo vašom tele odhalí. Odporúča sa liečba aj v prípade, že žena zatiaľ nemá žiadne ťažkosti – je to určite lepšia možnosť ako čakať, aké problémy v budúcnosti žene táto baktéria môže narobiť.

Ak však ureaplazmu zatiaľ v tele nemáte, je správny čas začať sa proti nej efektívne brániť. Najlepšou prevenciou je v tomto prípade zdravý a opatrný sexuálny život, ktorý by mal ísť ruka v ruke s dodržiavaním zásad bezpečného sexu (inak povedané, ureaplazmou sa nenakazíte, ak bude partner používať kondóm). Taktiež je veľmi dobrý nápad v rámci prevencie posilňovať imunitu rôznymi liečivami na to určenými – to zamedzí prepuknutiu infekcie, ak už baktériu vo svojom tele máte. Bohužiaľ, žiadne iné lieky či očkovacie látky na danú baktériu nezaberajú. Musíte sa spoľahnúť na to, že pohlavný styk budete praktizovať výhradne s kondómom. Tiež sa ubezpečte, že ihneď po zaznamenaní ktoréhokoľvek z príznakov ureaplazmatickej infekcie neodkladne navštívite gynekológa, ktorý potom pomerne hladko problém vyrieši nasadením vhodnej liečby.