Pokiaľ ste už tak nešťastný, že uvažujete, že necháte vaše dieťa vyplakať sa (pretože priznajme si to, nikto z nás NEPLÁNUJE nechať dieťa vyplakať sa, keď je ešte v brušku! Zvyčajne je to naša posledná možnosť) veľa ľudí by chcelo vedieť, kedy je v poriadku tak urobiť. Niektorí ľudia by povedali „nikdy“ a majú na to právo.

Tu na stránke Spánok pre bábätká® rozumiem, že každá situácia je výnimočná a čo funguje pre vás, nemusí fungovať pre ostatných a čo funguje pre ostatných, nemusí fungovať pre VÁS! Som tu pre vás, aby som vám pomohla vyvinúť plán, ktorý bude s veľkou pravdepodobnosťou účinný a založený na temperamente a osobnosti vášho dieťatka a vašom štýle rodičovstva a filozofií. Ak je vaša filozofia proti vyplakaniu sa, jednoducho TAK NEROBTE (aj tak by to nefungovalo).

Najprv mi však dovoľte vysvetliť, čo rozumiem pod pojmom „vyplakanie sa“ lebo pre rôznych ľudí to môže mať rôzne definície.

Čo vyplakanie sa nie je

  • Vyplakanie sa nie je náhradou za kŕmenie, keď bábätko nemôže bez ťažkostí spať celú noc bez jedla
  • Vyplakanie sa nie je použiteľné v situáciách kedy je bábätko hladné, s mokrou plienkou, choré alebo trpí bolesťami atď.
  • Vyplakanie sa neznamená nechať bábätko v izbe, zavrieť dvere a navždy ho ignorovať
  • Vyplakanie sa nie je náhradou za rodičovstvo, keď to bábätko potrebuje

Niekto by povedal, že posledný bod je vždy pravdivý, no ja s tým nesúhlasim a k tomu sa ešte dostaneme.

Čo JE vyplakanie sa

  • Vyplakanie sa je metóda výcviku spánku na odstránenie spánkových asociácií
  • Vyplakanie sa je o stanovovaní limitov, čo dovolíte urobiť vášmu bábätku a čo nie (počas poobedného spánku, celú noc atď.)

 

A je to! Niekedy je to len o stanovovaní hraníc, že ho nebudete dojčiť celú noc, vymieňať cumlík 10 krát za noc alebo hojdať ho v kolíske 3 hodiny a o 2 hodiny znova to isté (ako to vyžadoval môj syn). To všetko sú asociácie so spánkom, ktoré niekedy potrebujú byť odstránené (a nie nahradené novými).

Samotný plač nenaučí dieťa ako spať a nezmení to jeho osobnosť. Vyplakanie sa je jednoducho o dovolením dieťaťu nájsť si jeho vlastnú cestu ako zaspať a nechať ho vyplakať sa z frustrácie, že už po 10 krát nedostalo svoj cumlík. Nikto z nás sa v ničom nezlepší ak to nebude trénovať. PRAVDAŽE. Niektorí rodičia môžu dojčiť celú noc a perfektne to pre nich funguje. Iní zase pohojdajú dieťa na rukách 10 minút a bude spať celú noc. Ale väčšina z nás nemá toľké šťastie. Ak dieťa plače v autosedačke, vybrali by ste ho odtiaľ počas jazdy, len preto že plače?

Pre nás všetkých je náročné zbaviť sa starých zvykov, no čím dlhšie ich robíme, tým ťažšie to bude, no nie?

 

Vyplakanie sa – v akom veku?

 

A teda, aký je správny vek, kedy dovoliť deťaťu vyplakať sa? Opäť opakujem, táto odpoveď sa bude líšiť. Na tejto stránke sa snažím povzbudiť rodičov. Vy poznáte vaše dieťa najlepšie! V určitom momente prídete na to, že vaše dieťa je schopné zaspať aj samo, no uprednostňuje keď ho čičíkate, pohojdávate na rukách či dojčíte len aby zaspalo. Žiadny zázračný vek nepríde, no jedného dňa zistíte, že čo vaše bábätko kedysi POTREBOVALO na zaspatie, teraz jednoducho CHCE. To je kľúčom k odhaleniu „správneho“ času. Jednoducho si už neviete dať rady a nemôžete v „tom“ pokračovať.

Majúc toto všetko na pamäti, ak má vaše bábätko „jednoduchý“ temperament, niekedy všetko čo potrebujete je len mu trochu uvoľniť cestu a dovoliť mu 5 minút, alebo menej, vyvádzať a robiť hurhaj. A navyše, v prípade novorodencov, ktorí takto vyvádzajú, existuje niekoľko nežných spôsobov, ako pomôžete vášmu dieťatku vytvoriť si zdravé spánkové návyky. V našej e-knihe Neodmysliteľné pomôcky k spánku vášho novorodenca prezentujeme stratégie ako uspať vášho novorodenca, vrátane príkladov niekoľkých rutín, ktoré vám pomôžu vyvolať spánok u vášho bábätka. Okrem toho tiež ponúkame špeciálne Osobné spánkové plány zamerané výlučne na novorodencov, ktoré sú navrhnuté tak, aby nežne a bezpečne priviedli vaše bábätko k lepšiemu spánku. Ideálny vek na oficiálny výcvik spánku je zvyčajne predtým, ako sa vie vaše bábätko posadiť a postaviť, nakoľko to má tendeciu veci skomplikovať. My však pracujeme aj s bábätkami a batoľami v rozličných vekových skupinách až do veku 3-4 rokov a nikdy nie je príliš neskoro na zavedenie zdravých spánkových návykov.

Ako sa vyplakať

Existuje NIEKOĽKO variácií metódy vyplakania sa no najdôležitejšie je robiť to zodpovedne. Je nefér ak jeden deň „stratíte nervy“ a necháte ho nech sa vyplače, no na druhý deň budete s ním, a potom budete/nebudete, budete/nebudete. Potrebujete si vytvoriť PLÁN. Taktiež nikdy neodporúčam nechať bábätko vyplakať sa, ak je ešte stále v zavinovačke, pretože si potrebuje nájsť spôsob ako sa samo upokojiť a nájdenie vlastných prštekov pri tom pomáha. Rovnako by ste sa návštevou u lekára mali uistiť, že vaše dieťa netrpí žiadnymi zdravotnými problémami predtým, než začnete akúkoľvek oficálnu metódu výcviku spánku, vrátane vyplakania sa. Ak vaše bábätko náhle mení svoje spacie návyky, môže to byť v dôsledku ušnej infekcie, refluxu alebo iných problémov, preto by ste ich mali ako prvé vylúčiť. Vo všeobecnosti, ak malo vaše dieťatko „problémy so spánkom“ po dobu niekoľkých týždňov či mesiacov a nezaznamenali ste žiadne zdravotné ťažkosti, možno je na čase pouvažovať nad metódou vyplakania sa.