Cytológia (PAP test)

Cytológia, alebo inak nazývaná PAP Test, je vyšetrenie steru krčka maternice, ktoré sa vykonáva pri snahe zistiť akékoľvek bunkové zmeny v krčku maternice. Tieto zmeny totižto môžu poukázať na rakovinu krčka maternice alebo rôzne iné stavy, ktoré sa v rakovinu môžu vyvinúť. Nemajte ale strach, tento zdravotný stav je už dnes veľmi dobre známy a zdokumentovaný, dá sa to liečiť a percento úspešných vyliečení je vysoké.

Cytológia sa taktiež využíva aj na zistenie prítomnosti pohlavne prenosných chorôb a iných infekcií. Kvapavka, chlamýdie, trichomoniáza či syfilis, to všetko sú infekcie, o ktorých žena ani nemusí mať poňatia, pretože neprejavujú takmer žiadne symptómy.

Kedy mám podstúpiť toto vyšetrenie?

Cytológia alebo PAP test sa vykonáva raz ročne, a to v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky do 21. roku života. Ak patríte medzi tie šťastné a bude z Vás budúca mamička, toto vyšetrenie sa odporúča podstúpiť pred tehotenstvom, aby sa zistili prípadné choroby. Po 21. roku života sa potom cytológia vykonáva už iba každý tretí rok života a to až do vtedy, kým nedosiahnete vek 65 rokov. Niektorí lekári však odporúčajú testovanie každý rok, takže všetko je len o konzultácii s Vašim vyšetrujúcim lekárom.

Ako sa mám pripraviť?

Príprava na toto vyšetrenie si od Vás nevyžiada veľkú pozornosť. Dva dni pred samotným vyšetrením si však budete musieť dať pauzu od romantiky v spálni s partnerom, pretože sa neodporúča mať pohlavný styk tesne pred týmto vyšetrením. Taktiež, v tieto dva dni by ste mali zabudnúť na rôzne krémy, lubrikanty a iné vaginálne prípravky. Pozor si taktiež dávajte na veci s obsahom spermicídnych látok. Všetko toto môže mať totižto vplyv na výsledok testu.

Nezabúdajte, že na PAP test sa odporúča ísť v polovici menštruačného cyklu, minimálne však 2 dni po skončení poslednej menštruácie.

Ako prebieha vyšetrenie?

Pri tom, ako budete ležať, Vám lekár odoberie pomocou malých tampónikov alebo kefiek vzorky buniek z krčka maternice. Nebojte sa, toto vyšetrenie je bezbolestné, aj keď môžete cítiť určité nepohodlie. Odobraté vzorky sú potom odoslané do laboratória na analýzu.

Výsledky vyšetrenia

Po tom, čo ste absolvovala cytologické vyšetrenie, sa môžu udiať tri scenáre:

  • Tým prvým je, že vyšetrenie si budete musieť zopakovať, pretože z odobratých vzoriek sa vyšetrenie nepodarilo vykonať. Váš lekár Vás teda vyzve k opätovnej kontrole, avšak až po niekoľkých mesiacoch.
  • Druhým scenárom môže byť, že výsledok je negatívny. Znamená to, že v odobratých vzorkách sa nenašli prítomné zmeny, ktoré by pre Vás znamenali riziko rakoviny.
  • No a tretím scenárom môže byť, že výsledok je pozitívny, alebo niekedy označovaný aj ako abnormálny, čo znamená, ako už asi aj tušíte, že počas analýzy odobratej vzorky sa zistila prítomnosť zmenených buniek. Ich prítomnosť však ešte neznamená, že práve Vy budete mať rakovinu krčka maternice. Sú však určitým signálom toho, že tam nie je niečo v poriadku, preto bude treba Váš stav pozorne sledovať.  Lekár Vás môže takisto poslať aj na ďalšie vyšetrenia, ktorými sú kolposkopické vyšetrenie alebo biopsiu, kedy sa získava kúsok tkaniva z krčka maternica. Pri týchto vyšetreniach však môže nastať k jemnému krvácaniu z vonkajšej časti krčka maternice, ale nemusíte sa ničoho obávať, pretože to nie je závažná komplikácia.

Čo ak som tehotná a mám pozitívny výsledok?

Samotné vyšetrenie nepredstavuje pre bábätko žiadny risk. Ak bol výsledok testu pozitívny, teda by sa zistila prítomnosť zmien na bunkovej úrovni, Váš lekár s Vami preberie rôzne varianty liečby tak, aby to počas tehotenstva bolo bezpečné. Často však abnormálne bunky krčka maternice zmiznú pri samotnom pôrode.

Ak sa zistila prítomnosť infekcií, bude Vám odporučené užívať rôzne antibiotiká, ktoré si s infekciami hravo poradia.