Vyšetrenia v tehotenstve

vyšetrenia v tehotenstve

Počas tehotenstva ženu čaká veľké množstvo rôznych vyšetrení. Možno vám táto predstava pripadá prinajmenšom otravne. Je ale dôležité si uvedomiť, že všetky tieto vyšetrenia sú veľmi dôležité. Chcete predsa aby vaša cesta tehotenstvom bola čo najviac bezproblémová, no nie?

Rôzne vyšetrenia dokážu včas odhaliť veľkú škálu problémov a tým včas zvrátiť komplikácie pre váš plod či pre vás samotnú. Preto žiadne z vyšetrení nepodceňujte.

Aby ste v tom mali prehľad, spísali sme článok so všetkými potrebnými vyšetreniami, ktoré by ste mali počas tehotenstva absolvovať.

Aké vyšetrenia vás čakajú?

V tejto časti vás oboznámime s tým, aké typy vyšetrení absolvujete a kvôli čomu sa vykonávajú.

Ultrazvuk

ultrazvuk v tehotenstve

Jedno z najzákladnejších vyšetrení počas tehotenstva je ultrazvuk. Toto vyšetrenie absolvujete aspoň 4 krát a dobrou správou je, že je to úplne neškodné vyšetrenie. Na začiatku bude zrejme lekár používať transvaginálnu sondu, neskôr brušnú sondu. Tie 4 vyšetrenia sú:

  • 5. týždeň po vynechaní menštruácie: lekár skontroluje a potvrdí tehotenstvo a taktiež potvrdí srdcovú aktivitu embrya.
  • 13. týždeň tehotenstva – ako súčasť trimestrálneho screeningu
  • 22. týždeň: v tomto období sa robí podrobné ultrazvukové vyšetrenie. Jeho cieľom je odhaliť možné vývojové poruchy, či kontrola uloženia placenty
  • 32. týždeň: v tomto období opäť lekár prekontroluje stav placenty i plod a jeho rast

Krvné testy

krvne-testy-v-tehotenstve

Jednou z látok, ktoré vám budú pravidelne odoberané, je samozrejme aj krv. Z tej totiž lekári dokážu vyčítať množstvo informácií o zdravotnom stave matky i plodu. Odoberajú ju hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Zistenie hladiny glukózy
  • Zisťovanie prítomnosti HIV či žltačky typu B
  • Biochemické screeningy
  • Odhalenie krvnej skupiny ako aj jej Rh faktor
  • Hľadanie protilátok v tele matky proti krvnej skupine embrya

EKG

Niekde v období po konci prvého trimestra by mala každá tehotná žena absolvovať vyšetrenie EKG. Pre lekárov je dôležité sledovať jej srdcovú činnosť aby mohli predchádzať možným komplikáciám.

Odbery moču

Hneď po tom, ako ukončíte prvý trimester, si lekári posvietia na váš moč. Zrejme vás požiadajú, aby ste si na každé vyšetrenie so sebou priniesli aj vzorku ranného moču. Potrebujú totiž sledovať hladinu bielkovín a cukru vo vašom tele.

Skontrolovanie chrupu

Každá tehotná žena by mala taktiež venovať pozornosť svojim zubom. Po skončení prvého trimestra má totiž každá z nich väčšiu šancu, že u nej nastanú komplikácie so zubami oproti ženám, ktoré nečakajú dieťa. Z tohto dôvodu radíme si v období 2. či 3. trimestra naplánovať prehliadku u zubára.

Vyšetrenie krčka maternice

Určite už viete, že keď začnete rodiť, váš krčok sa stenčí a pomaly sa začne otvárať. Samozrejme, pokiaľ to začne robiť skôr ako tesne pred pôrodom, je to veľký problém. Výsledkom by totiž mohol byť predčasný pôrod, či dokonca potrat. Práve z tohto dôvodu lekári robia vaginálne vyšetrenie krčka, aby vedeli sledovať jeho možné predčasné otváranie.

Testy otcovstva

Zisťovanie otcovstva sa robí dvomi spôsobmi: pred alebo po narodení potomka. Keď je plod ešte v brušku, buď sa mu invazívne odoberie vzorka DNA, alebo sa zvolí príjemnejší variant. V tom sa oddelí DNA zo vzorky matkinej krvi. Táto metóda je ale menej presná. Ak sa toto testovanie robí po narodení potomka, zväčša sa na to použije vzorka krvi drobca.

Testovanie krvnej skupiny matky a plodu

Pokiaľ nastane vzácna situácia, že matka má iný Rh faktor ako plod, môže to byť problém. Telo matky by totiž v tom prípade mohlo plod začať odmietať. Preto sa robia aj vyšetrenia, ktoré takúto odlišnosť odhalia.

  • Rh pozitívne ženy: vyšetrenie aspoň 2x počas tehotenstva, hľadajú sa tzv. nepravidelné protilátky
  • Rh negatívne ženy: u takýchto žien sa robia vyšetrenia zväčša vo 12., 20., 28. a 36. týždni tehotenstva

Povinné vyšetrenia pri každej prehliadke:

  • Močové testy – skúma sa prítomnosť bielkovín a cukru
  • Sledovanie prírastku hmotnosti u plodu
  • Odmeranie krvného tlaku a pulzu

Vyšetrenia špecifické pre konkrétny trimester:

Prvý trimester

  • Screening: biochemický i ultrazvukový screening zameraný na odhalenie vývojových anomálií. Nie je povinný a lekári vám ho odporučia medzi 11. a 13. týždňom.

Druhý trimester

  • Amniocentéza: V preklade odber plodovej vody. Účelom tohto testovania je nadobudnúť DNA plodu a na jej základe skúmať možné chromozomálne anomálie. Toto vyšetrenie taktiež nie je povinné, ale v niektorých situáciách sa veľmi doporučuje. Napríklad keď má nastávajúca mamička nad 35 rokov alebo keď má v rodine výskyt rôznych genetických porúch.
  • Triple test: Opäť sa jedná o screening, tentoraz biochemický. Skúmajú sa rôzne látky za účelom odhalenia možných problémov vo vývoji plodu. Najvhodnejšie obdobie na toto vyšetrenie je medzi 16. a 17. týždňom.

Tretí trimester

  • Glukózový test: Medzi 26. a 28. týždňom sa zisťuje možnosť tehotenskej cukrovky. Žene sa podá roztok glukózy a potom je sledované ako rýchlo jej telo túto látku spracuje.
  • Vyšetrenie na Streptokok typu B: Zisťuje sa, či žena nemá v pôrodných cestách takúto infekciu. Streptokok B je síce totiž pre ženu neškodný, ale pri pôrode by sa mohol preniesť na dieťa.
  • Monitorovanie plodu (kardiotokograf): Pri tomto vyšetrení sa zisťuje frekvencia tepu plodu, ako aj vlastnosti maternicových kontrakcií.