Stres v tehotenstve

Tehotenstvo bez pochýb spôsobuje záťaž nie len po fyzickej stránke, ale aj po psychickej. Určite to poznáte. Myslíte na to, ako budete držať v náručí svoje vysnívané bábätko a ste šťastná. Potom vám ale napadne, že vôbec neviete, či sa vôbec viete o drobca správne postarať. Ku týmto myšlienkam sa pridá množstvo tehotenských hormónov, ktoré spôsobujú časté zmeny nálad. Nehovoriac o bolestiach či nepríjemných pocitoch spojených s veľkým bruchom, nespavosťou, napuchnutými členkami…

Toto všetko spôsobuje, že v tehotenstve zažívate veľké množstvo stresu. To ale vôbec nemusí byť pre plod dobré. Takže nabudúce, keď sa prichytíte pri tom, ako ste vystresovaná, skúste jedno z 5 riešení, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

Hovorte o tom

Možno máte pocit, že takéto pocity strachu zažívate len vy. Ale skutočnosť je taká, že každá nastávajúca mamička s takýmito pocitmi bojuje.

Preto urobíte skvelú vec ak sa skontaktujete so ženami, ktoré si týmto prechádzajú, alebo už sú mamami. Či už je to niekto z rodiny alebo priateľov, alebo nájdete nejaké diskusné fórum na internete, to je na vás. Rozhodne to ale nepodceňte. Zdieľať svoje pocity a vidieť, že v tom nie ste sama, je silná pomôcka v boji proti všemožným tehotenským obavám.

Zrelaxujte sa

Ďalším užitočným spôsobom ako bojovať so stresom je skúsiť nejakú relaxačnú aktivitu. Choďte na prechádzku, meditujte, zacvičte si jogu či si prečítajte dobrú knihu, alebo robte hocičo, čo má na vás podobné účinky.

Tieto aktivity totiž znížia stresový hormón kortizol a naopak zvýšia hladinu endorfínov, ktoré sú zodpovedné za vašu dobrú náladu. Výber je len na nás. Nájdite si svoju aktivitu, pri ktorej sa cítite príjemne, a zapracujte ju do svojho denného režimu.

Poproste o pomoc

Ak sa cítite, že je toho na vás priveľa, neváhajte a požiadajte svoje okolie o pomoc. Či už je to nákup plienok alebo zariaďovanie detskej izby. Rodina či priatelia vám určite radi pomôžu, a už len toto zistenie vám pomôže menej sa stresovať.

Ak viete, že máte úlohy, ktoré sa dajú presunúť na niekoho iného, urobte to. Vaše okolie predsa plne chápe, že vy už robíte viac ako dosť tým, že v sebe nosíte potomka.

Jedzte zdravo

Je pochopiteľné, že sa v tehotenstve deje vo vašom živote mnoho. Preto často nemáte čas a energiu kupovať a variť tie správne potraviny a stravovať sa zdravo. Mali by ste to ale spraviť svojou prioritou, pretože správna strava a hydratácia vám pomôžu znížiť hladinu stresu.

Ak skutočne nemáte čas zdravo si variť, minimálne sa zásobte zdravými drobnosťami, po ktorých siahnete, keď vás zaskočí hlad. Predsa len, je väčšia šanca, že budete zdravšie jesť, ak si správne potraviny necháte na ľahko prístupných miestach.

Zastavte sa

Keď vás nabudúce pochytí panika o tom, ako sa postaráte o dieťatko, jednoducho sa na chvíľu zastavte. Prestaňte tak negatívne myslieť. Namiesto toho myslite na dôvody, pre ktoré sa na dieťatko tešíte. Či už je to jeho príjemná vôňa, alebo sa tešíte, ako drobca budete obliekať, na tom nezáleží. Určite nájdete veľa dôvodov prečo sa na bábo sa tešiť, a treba sa zaoberať len nimi.

Veď všetky tie veci, ktoré musíte urobiť, môžu chvíľu počkať. A postupom času ich aj tak všetky stihnete. A aj keby nie, divili by ste sa, ako málo v skutočnosti potrebuje mať novorodenec pripravené, keď ho vezmete prvý raz domov. Preto sa prestaňte stresovať a myslite len na to pozitívne.