Spánok v tehotenstve

spánok v tehotenstve

Mohlo by sa zdať, že spánok v tehotenstve nebude problémom až do chvíle, kým sa dieťatko nenarodí, Opak je však pravdou. Nespavosť je jedným zo základných symptómov prejavujúcich sa v tehotenstve. Náš spánok v tehotensve je ovplyvnený veľkým množstvom faktorov, ako napr. ranná nevoľnosť, živé sny alebo stŕpnuté nohy.

V nasledujúcom článku vám ponúkneme niekoľko rád, ako sa vysporiadať s najčastejšími problémami, ktoré sa vyskytujú v jednotlivých trimestroch.

1. Trimester

Počas celého obdobia prvých troch mesiacov tehotenstva sa budete cítiť veľmi ospalá. Táto ospalosť je spôsobená hlavne dramatickým zvýšením progesterónu vo vašom tele, ktorý je nevyhnutný pre zdravé vynosenie bábätka. Jeho vedľajším účinkom je však aj ospalosť. Ďalšou príčinou ospalosti sú metabolické zmeny, ktoré sa odohrávajú vo vašom tele.

Ľudovo povedané, bábätko si berie všetku vašu energiu.

Najčastejšie príčiny nespavosti

  • Časté návštevy kúpeľne: Zvýšená hladina progesterónu a zväčšujúca sa maternica tlačia na váš močový mechúr, čo spôsobuje častejšie nutkanie močiť.
  • Bolesti: Opuchnuté poprsie a vagína môžu vyvolávať nepríjemný pocit narušujúci váš kľudný spánok.
  • Nevoľnosť: Známa ranná nevoľnosť sa môže prejavovať aj počas spánku.

2. Trimester

V tomto období sa odporúča naplánovať do svojho denného programu častejšie zdriemnutie. Je zdravé zdriemnuť si tak často, ako je možné, pričom vždy poslúchajte to, čo vám nahovára vaše telo. Ak cítite, že to potrebujete, kľudne si zdriemnite aj v aute alebo počas dňa v kancelárii. Odporúča sa kratšie zdriemnutie okolo 14:00-16:00, je totiž dokázané, že vám zabezpečí ľahšie zaspatie a kvalitnejší spánok v noci.

Ďalšou dobrou radou v tomto trimestri je obmedziť príjem tekutín po 18:00 v závislosti od toho, kedy idete spať. Takto sa vyhnete častému vstávaniu a návštevám kúpeľne.

Uchovávajte vo svojom nočnom stolíku vždy malú zásobu sušienok. Tie vám pomôžu počas nočnej nevoľnosti, naviac nebudete musieť vstávať a hľadať ich v kuchyni.

Dôležitý je tiež pohyb, ten by sme ale mali praktikovať skôr v ranných hodinách, než poobede alebo večer. Pohyb rozprúdi vašu energiu, čo môže mať negatívny vplyv na pokojný spánok v noci.

3. Trimester

Spánok by mal byť v tomto poslednom období tehotenstva vašou prioritou. Veľké percento žien sa v tomto období zvykne budiť najmenej 3 krát za noc. Výskumy taktiež ukázali, že ženy, ktoré spia v tomto období menej než 6 hodín, zvyknú byť náchylnejšie na komplikácie pri pôrode pričom sa zvyšuje pravdepodobnosť pôrodu cisárskym rezom.

Čo očakávať?

  • Bolesť chrbta: Podľa výskumov americkej univerzity Yale je mnoho žien sužovaných bolesťou v spodnej časti chrbta, čo zapríčiňuje opakované budenie počas spánku.
  • Časté močenie: Áno, opäť. Rovnako ako v prvom trimestri, vaša maternica rastie pomerne rýchlo a tak tlačí na steny močového mechúra.
  • Nepravidelné dýchanie: Ako rastie vaše bruško, zvyšuje za záťaž taktiež na váš dýchací systém, čím sa môžu čiastočne uzavrieť vaše dýchacie cesty. Toto uzavretie vedie k tomu, že mnohé ženy začnú v tehotenstve chrápať alebo dýchať prerušovane. Zvyčajné je prerušenie dýchania na približne 10 sekúnd. Prerušovane dýchanie je častejší u žien, ktoré trpia nadváhou alebo obezitou a môže byť nebezpečné pre vás a vaše dieťatko, pretože je spojené s rizikom preeklampsie. (Preeklampsia je jedným z ochorení placenty, postihuje 5-10% tehotných žien. Dôsledkom tohto ochorenia je nedostatočný prietok krvi maternicou a placentou, čím je poškodené zásobovanie bábätka krvou a živinami.)
  • Syndróm nepokojných nôh: Mnoho žien pociťuje počas tehotenstva zvláštne šteklenie v nohách. Tento pocit nazývame „syndróm nepokojných nôh“ a je zväčša príčinou nedostatku železa alebo kyseliny listovej.

4. Trimester, alebo čo keď sa dieťatko narodí?

Bohužiaľ, pôrodom nič nekončí. Naozajstné problémy so spánkom a bezsenné noci prichádzajú práve po narodení bábätka. Buďte pripravená na to, že vaše dieťatko bude čulé takmer nonstop, ak nie nonstop. Preto vám ponúkame niekoľko tipov ako si kľudne a kvalitne zdriemnuť aj počas tohto tak náročného obdobia.

  • Spite v blízkosti dieťatka: Je oveľa jednoduchšie utíšiť malého „čertíka“ ležiaceho vo vašej blízkosti, než utekať z izby do izby, čím prerušíte váš spánok nadobro a budete mať problém opäť zaspať.
  • Kojenie: Možno sa to tak na prvý pohľad nezdá, ale kojenie je jedným z nástrojov, ktoré napomôžu vášmu pokojnému spánku. Hlavnú úlohu tu zohrávajú hormóny vznikajúce počas dojčenia, ktoré majú taktiež upokojujúci efekt.
  • Spite v čase, keď spí vaše bábätko: V tomto čase neodpovedajte na správy ani nevybavujte telefonáty a emaily a vypnite svoj Facebook.
  • Nočné „šichty“: pri nočnej starostlivosti o bábätko sa striedajte so svojím partnerom. Pripravte preňho vždy niekoľko fľaštičiek naplnených materinským mliekom, tak že váš partner môže bez problémov nakŕmiť dieťatko bez akejkoľvek asistencie a vy si môžete v pokoji oddýchnuť a pripraviť sa na ďalší náročný deň.