Paralen v tehotenstve

paralen-v-tehotenstve

Užívanie paralenu v tehotenstve je v poriadku, ale je treba s ním narábať opatrne. Nikdy ho neužívajte počas dlhšieho obdobia a vezmite si len minimálnu dávku, ktorá je nevyhnutná na utíšenie bolesti.

Najnovšie štúdie ukázali, že užívanie paralenu od 18 týždňa tehotenstva môže zvýšiť hyperaktivitu dieťatka. Výsledky týchto pozorovaní je však ešte nutné overiť podrobnejšími výskumami, aby sme tak potvrdili pravdivosť tejto teorie. Dr Tim Overton z Royal College of Observation and Gynaecologists tvrdí, že nie je úplne jasné, či môžeme z tohto vyvodzovať záver, že užívanie paralenu má negatívny dopad na problémy so správaním dieťaťa. Preto by sa budúce mamičky nemali obávať a mali by naďalej nasledovať doterajšie odporučenia.

Práve paralen sa často využíva ako jedno z najlepších riešení na uvoľnenie jemnej alebo strednej bolesti a vysokej teploty či kŕčov. Takže, ak ste tehotná a všetky tie migrény a bolesti hlavy vás privádzajú do šialenstva, nemusíte sa obávať, studený obklad a paralen vám pomôže uľaviť od týchto nepríjemností. Užívajte ho však s rozumom!

Aká je odporúčaná dávka paralenu v tehotenstve?

Vo všeobecnosti je odporúčaná dávka 1 – 2 tabletky (500 mg alebo 1000 mg dohromady), ktoré sa podávajú každých 4 až 6 hodín počas 24 hodín dňa. V prípade, že čakáte bábätko, by ste mala užívať len minimálnu dávku, ktorá sa odporúča pre dospelého človeka.

Majte na pamäti tiež, že aj iné medikamenty, ktoré sa užívajú napr. na liečbu chrípky, nádchy alebo iných bežných ochorení, často obsahujú menšie množstvo paralenu, preto je ľahké predávkovať sa ním. Ak si nie ste istá, je vždy dobré kontaktovať vášho lekára alebo pôrodníka a poradiť sa o užívaní akýchkoľvek liečiv.

Čo hovoria súčasné štúdie?

Čo sa týka paralenu, existuje mnoho protirečivých štúdií, mnohé z nich však neboli potvrdené, alebo boli vykonávané len na krysách a nie na ľuďoch.

  • Zatiaľ čo v Anglicku je paralen považovaný za úplne bezpečný, v Nórsku štúdie potvrdili na takmer 50 000 deťoch možné spojenie medzi dlhodobým (viac než mesiac) užívaním paralenu v tehotenstve a poruchami vývoja komunikačného správania detí prejavujúce sa v neskoršom veku.
  • Iná štúdia z univerzity v Edinburgu ukázala, že nadmerné (nie občasné) užívanie paralenu môže spôsobiť reprodukčné poruchy u mužov kvôli nízkej produkcii testosterónu.

Zistenia týchto štúdií takto dávajú jasný signál tehotným ženám, že v prípade užívania paralenu by nemali obdobie, v ktorom ho konzumujú, zbytočne predlžovať, samozrejme ak to nie je nevyhnutné. Prípadne by sa mali poradiť so svojim lekárom.

Existujú taktiež štúdie, ktoré spájajú detskú astmu s užívaním paralenu počas tehotenstva. Tieto výskumy sú taktiež nepotvrdené, a preto sa nemusíme báť podávať paralen v odporučených dávkach.

Čo sa týka osobných skúseností žien, väčšina z nich nezaznamenala žiadne problémy pri jeho užívaní, opatrnosť je však v tehotenstve na správnom mieste.