Je samozrejmé, že je vždy lepšie predchádzať problémom v tehotenstve bez zbytočného požívania liekov, aby ste tak nevystavovali vaše bábätko nadmernému množstvu týchto preparátov (prechádzajú totižto placentou, a tak sa dostávajú až k bábätku). Ak však nie je možné zmierniť vaše problémy iným spôsobom, je rozumné poradiť sa so svojím lekárom, aby vám predpísal čo najjemnejšie prípravky vhodné tak pre vás ako pre vaše bábätko. A samozrejme nezabúdajte si čítať príbalový leták.
Taktiež, ak neužívate hormonálnu antikoncepciu, musíte byť veľmi pozorná pri meškaní každej vašej menštruácie. Ak by ste v tomto období požívali nejaké lieky, mohli by ste tak vážne ublížiť vášmu dieťatku. Najcitlivejšie obdobie je od oplodnenia po 55. deň tehotenstva. Plod je ale veľmi zraniteľný až do 12. týždňa tehotenstva.
Zásady liečenia tehotnej ženy
- Vždy konzultujte svoju liečbu s lekárom.
- Lieky užívajte vždy podľa predpisu a odporučenia lekára.
- Užívajte len lieky, ktoré sú odporúčané aj pre tehotné ženy.
- Ak máte nejaké chronické ochorenie a plánujte vaše tehotenstvo, pred tehotenstvom by ste mali užívať len minimálne množstvo akýchkoľvek medikamentov.
Najbežnejšie ochorenia a ich liečba v tehotenstve
Bohužiaľ, nie všetky lieky zaberajú rovnako u rôznych ľudí. V tehotenstve sa vždy snažíme vyberať skôr prírodné prípravky alebo takzvané „babské recepty“. Ak u vás však nedochádza k úľave, môžeme siahnuť aj po chemickejších prostriedkoch. Tieto patria medzi najpoužívanejšie:
- Chrípka a kašeľ – Vitamíny a Vincentka sú jednými zo základných prostriedkov, ktorými si môžete pomôcť. Ďalej môžeme spomenúť nosové kvapky (Nasivin, Olynth, Otrivin, Sterimar), lieky proti bolesti (Paralen). Lieky proti kašľu môžu byť buď proti suchému alebo proti vlhkému kašľu. Proti suchému kašľu môžeme použiť napr. Robitussin alebo Humex. Na vlhký kašeľ sa odporúča ACC long alebo Ambrobene.
- Lieky na horúčku v tehotenstve – Prehriatie organizmu môže byť veľmi nebezpečné pre plod, preto by sme mali našu teplotu držať na maximálne 38°C. Medzi vhodné medikamenty patrí Paralen (užívame ho však len 3 500mg tablety za deň).
- Lieky proti bolesti v tehotenstve – Hovoríme hlavne o bolesti chrbtice, zubov a hlavy. Pomôcť nám môže napr. Paracetamol. Pri bolestiach kŕčových žíl Cyklo3fort, Detralex.
- Kŕče v lýtkach v tehotenstve – B Komplex a Magnézium.
- Zvracanie a nevoľnosť – V tomto prípade môže ísť o diétnu chybu a je potrebné poradiť sa s ďalším postupom so svojím lekárom.
- Tehotenská nevoľnosť – Pomôcť vám môže vitamín B, zázvorový čaj, jesť často v menších dávkach, vyhýbať sa vydýchaným priestorom a silným pachom.
- Zápcha – V prípade zápchy vám pomôže zmena životosprávy a zaradenie väčšieho množstva vlákniny. Nesmieme zabúdať ani na náš pitný režim. Denne by sme mali vypiť približne 3l čistej vody alebo neochuteného čaju. Zo stravy vylúčime banány, kakao a drobné bobuľovité plody ( čučoriedky, maliny, černice, atď.).
- Hyperemesis gravidarum (nezastaviteľne zvracanie) – Toto ochorenie sa prejavuje hlavne v tehotenstve u budúcich mamičiek. Postihuje okolo 2% tehotných žien. A je potrebné liečiť ho pod dohľadom lekára. Toto ochorenie je sprevádzané zvýšením krvného tlaku a oslabením obličiek. Neskôr sa však môže prejaviť aj poruchami pečene a zrážanlivosti krvi. Toto ochorenie je typické neprestajným zvracaním približne 10x za deň a viac. U ženy dochádza k silnej dehydratácii a strate elektrolytov. Pacientka býva malátna, jej pokožka má žltkasté sfarbenie, čo je príznakom zlyhávania pečene. V najhorších prípadoch je dokonca nutné prerušenie tehotenstva.