Druhý trimester tehotenstva

Vitajte v druhom trimestri tehotenstva, ktorý je pre väčšinu žien najpríjemnejší. Tie tehotenské príznaky, ktoré sa s vami ťahali v prvom trimestri už sú zrejme preč. Nastúpia síce namiesto nich iné problémy, ale je tu veľká šanca, že aj napriek nim sa konečne znovu budete cítiť ako človek. Minimálne sa ustáli váš žalúdok, ktorý sa už nebude strániť jedla a váš apetít sa nie len vráti, ale hlavne sa zväčší.

Aj to konštantné utekanie na záchod zrejme zmizne preč, a vezme spolu so sebou i nepríjemné závrate. Poďme sa teda spoločne pozrieť na vývoj situácie medzi 14. a 27. týždňom, teda obdobím, ktoré sa nazýva 2. trimester.

Vývoj plodu v druhom trimestri

Vaše rýchlo rastúce bábo bude mať počas tohto obdobia naozaj veľa práce. Na začiatku druhého trimestra je o veľkosti broskyne a už dokáže zívať a čká sa mu. Dokonca nadobúda otlačky prstov na tie svoje miniatúrne prstíky. V 21. týždni sa naučí koordinovať končatiny a už vám teda bude schopný dať maličký kopanec. V 23. týždni to plod s priberaním vezme dosť vážne a do 4 týždňov bude vážiť 2x viac. Na konci druhého trimestra teda budete mať v sebe plod vážiaci už zhruba 900 gramov!

A bodaj by tak rýchlo nepriberal keď sa mu vyvíja toľko orgánov a rôznych funkcií tela. Napríklad, už v 15. týždni mu začnú rásť prvé drobné vlásky a v 22. týždni už bude mať aj obočie s mihalnicami. To ešte ale nie je nič oproti tzv. lanugo: v druhom trimestri váš plod nadobudne vrstvu maličkých chlpov, ktoré ho udržia v teple až dokiaľ počas tretieho trimestra nenadobudne dostatok tuky aby prebral túto funkciu. Spolu s tým prichádza druhý zvláštny fenomén: vernix caseosa. V podstate je to mierne nechutná vrstva tuku a odumretých buniek po celom povrchu tela vášho drobca, ktorá ho bráni pred zvráskavením z toľkej plodovej vody. Ale žiaden strach dámy, oba nepríjemné elementy sa stratia, kým svojho drobca zočíte pri pôrode.

A keďže už má funkčný tráviaci trakt, trénuje s prehĺtaním plodovej vody, ktorá mení chuť v závislosti na tom, čo jete, preto na to pozor. Okrem toho, zhruba v 22. týždni sa bábu vyvíjajú niektoré zo zmyslov: už môže cítiť, vidieť, počuť – a ako bonus sa uši i oči presúvajú na miesto, kde ich uvidíte pri pôrode. Nezaháľa ani srdiečko: to bude od 17. týždňa riadené mozgom. A čo sa týka spomínaného mozgu,ten bude schopný v 24. týždni ovládať už aj klipkanie očí drobca.

Príznaky

Aj keď v prvom trimestri to bolo o poznanie horšie, ani teraz sa nejakým príznakom nevyhnete. Bude vás trápiť napríklad upchanie nosa či napuchnutie členkov a chodidiel – obe spôsobené zvýšeným objemom krvi vo vašom obehu. Pripravte sa aj na citlivé ďasná, o ktorých sa ale radíme porozprávať so zubárom. Medzi inými vás zrejme budú trápiť i kŕče v nohách, závrate, bolesť v spodnej časti brucha či kŕčové žily a hemoroidy (tie sú odnožou kŕčových žíl).

Už určite začnete naberať na váhe, a zrejme to už nebude pôsobiť ako bruško z prejedania, ale tehotenské bruško. Taktiež si začnite zvykať na veľkú únavu: predsa len, vaše telo má veľa práce. A čo sa týka vášho sexuálneho života, môže sa stať, že sa libido zvýši, ale aj zníži, preto sa ku tomu stavajte podľa momentálnych pocitov, ale vedzte, že sexom so svojim partnerom rozhodne nič nepokazíte.

Zoznam úloh

Čo sa týka vecí, na ktoré nezabudnúť, prvé na programe je ďalšie ultrazvukové vyšetrenie. Tiež netreba zabudnúť na vyšetrenie kvôli cukrovke či možným chorobám, ktoré by mohol plod zdediť. Okrem toho nezabudnite začať nakupovať tehotenské oblečenie a výbavičku. A čo sa týka farieb výbavičky, je najvyšší čas sa rozhodnúť či chcete zistiť pohlavie dieťaťa ešte pred pôrodom. No a zo  všeobecnejších úloh zostáva viac a zdravšie jesť, pokračovať v pravidelnom cvičení a veľa oddychovať!