8. týždeň tehotenstva

8 týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko má v ôsmom týždni tehotenstva veľkosť maliny. Od minulého týždňa teda podstatne podrástlo. V najbližších týždňoch bude takto rýchlo rásť stále, a to zhruba rýchlosťou jeden milimeter denne. Nemusí to byť ale nevyhnutne len do výšky. Budú sa mu formovať končatiny, aj to je predsa rast.

Ako vyzerá vaše dieťatko?

Dobrá správa je, že vaše budúce dieťatko už vyzerá čoraz menej ako plaz: ešte stále má síce medzi prstami blany, ale postupne sa strácajú. Aj náznaky chvosta už sú preč. Okrem toho sa plodu začína formovať noštek či horná pera. Taktiež sa formujú veľmi malé očné viečka.

A ako je na tom srdiečko vášho drobca? To už v súčasnosti bije rýchlosťou zhruba 150x za minútu, čo je 2x viac úderov ako urobí za minútu to vaše srdce. Okrem toho, že má plod silné a rýchle srdiečko, sa začína v maternici hýbať, ale v tomto štádiu to ešte zrejme neucítite.

Ako sa tehotenstvo prejaví na vašom tele?

Aj keď je vaše dieťatko momentálne veľké zhruba ako malina a vaše okolie tehotenstvo na vás nespozná, vy už zrejme cítite, že oblečenie je zrazu tesnejšie. Je to kvôli tomu, že sa zväčšuje vaša maternica. Predtým o veľkosti päste a teraz o veľkosti grapefruitu.

Ale bohužiaľ, toto je nie jediný znak, ktorý na sebe pociťujete, a ktorý ohlasuje príchod potomka. Ak patríte medzi 75% očakávajúcich žien, sprevádzajú vás prvým trimestrom i silné nevoľnosti, ktoré sa rozhodne nevyskytujú len ráno. Jediné pozitívne na tom je zrejme fakt, že ranná nevoľnosť v drvivej väčšine prípadov znamená, že tehotenstvo pokračuje dobre. Zaujímavé je to, že dosiaľ nie je lekárom úplne jasné, prečo vôbec nevoľnosť nastáva. Ale má sa za to, že ju spôsobujú tehotenské hormóny a ich bohatý výskyt v tele. Ak sa so zadržaným dychom pýtate, kedy táto nepríjemnosť skončí, s radosťou vám môžeme zdeliť, že okolo 12. týždňa tehotenstva by mala nevoľnosť ustúpiť.

Je možno tehotenské príznaky zmierniť?

Ak hľadáte spôsob, ako tehotenské symptómy zmierniť, rozhodne siahnite po ovocí. Naučte sa ho konzumovať viac ako doteraz, ovocím totiž ťažko niečo pokazíte. Pravidelnou konzumáciou ovocia zmiernite zápchy i ranné nevoľnosti a samozrejme do tela dostanete veľké množstvo vitamínov, ktoré potrebujete vy i plod. Mimo iného je ovocie tiež dobré, pokiaľ máte zrazu apatiu voči istým druhom zeleniny. Ovocie tu môže pôsobiť ako náhrada. A ak hľadáte čo najzdravší druh, riaďte sa pravidlom, že čím farebnejšia dužina, tým zdravšie ovocie.

Nepríjemným sprievodným znakom tehotenstva tiež môže byť bolesť hlavy. Tá je spôsobená zvýšeným prietokom krvi vo vašom tele, ktorá v konečnom dôsledku spôsobí väčší tlak. Ak sa rozhodnete túto bolesť riešiť liekmi, rozhodne sa predom poraďte s lekárom o alternatíve, ktorá by bola nezávadná pre plod.

Mimo tohto všetkého sa môžu na vašej tvári začať tvoriť malé pigmentové škvrny kvôli tomu, že tehotenské hormóny spôsobujú prítomnosť väčšieho množstva pigmentu. Ak sa chcete tomuto čo najviac vyvarovať, pred tým ako idete von si natrite na tvár opaľovacie mlieko s ochranným faktorom 15 a viac. Možné pigmentové škvrny sa totiž zhoršia pri kontakte s priamym slnečným žiarením.

Akoby toho všetkého nebolo málo, ako budúca mamička musíte počítať s ďalšími komplikáciami. V týchto týždňoch tehotenstva je bežná zápcha a taktiež plynatosť. Prítomnosť hormónov relaxín a progesterón vo vašom tele spôsobia, že veľa svalov sa uvoľni, mimo iného i tie v zažívacom trakte, a vy nebudete vedieť plyny v sebe udržať. Lichotivé, všakže? Môžete to trochu zmierniť tým, že budete jesť v pokoji a kľude. Stres a rýchlosť pri jedení totiž môžu spôsobiť, že spolu s jedlom prehltnete i vzduch, ktorý neskôr spôsobí plynatosť.

Posledná v hitparáde symptómov je zvýšená citlivosť na pachy či vône. Váš nos bude zrazu oveľa vnímavejší a vôňa nejakého jedla môže byť pre vás zrazu veľmi odporná. Vyvarujte sa tomu tak, že buď prestanete variť jedlá, ku ktorým ste nadobudli averziu, alebo požiadate partnera, aby jedlo pripravil za vás.