7. týždeň tehotenstva

7 týždeň tehotenstva

Vitajte v článku o siedmom týždni tehotenstva, kde sa mimo iného dozviete, že vaše budúce dieťatko, teraz ešte plod, je v súčasnosti veľké zhruba ako čučoriedka. To sa stále môže zdať veľmi malé, netreba ale zabúdať na to, že je to 1000 krát väčší plod než akým bol pri oplodnení. Okrem iného sa dieťatku v siedmom týždni formujú aj ústa či jazyk. Takže síce je plod ešte veľmi malý, ale jeho vývoj sa uberá míľovými krokmi.

Ako vyzerá plod?

Okolo siedmeho týždňa sa rast plodu vo vašej maternici sústredí najmä v oblasti hlavy. To mimo iného spôsobuje vývoj úst a jazyka, tak ako sme spomenuli vyššie. Ďalej sa z výrastkov formujú nohy a ruky, aby to už neboli len maličké výčnelky, ale skutočné končatiny. Ruky sa delia na dlane, oblasť medzi dlaňou a lakťom, a oblasť ramien. Prsty na rukách ale ešte stále plod nemá. Čo sa týka nožičiek, tie majú dve časti – delenie logicky nastáva pri kolene.

Okrem toho má v siedmom týždni váš plod momentálne už tretí pár obličiek, tieto mu už ale ostanú natrvalo a pripravujú sa na zložitú a podstatnú úlohu, ktorú budú za niekoľko mesiacov zastávať. Ďalej, vysoká aktivita je aj v oblasti nervového systému: nové mozgové bunky sa tvoria plodu veľmi rýchlo: až zhruba 100 za minútu. V neposlednom rade spomenieme, že okolo siedmeho týždňa vzniká plodu pupočná šnúra, cez ktorú putujú ku plodu živiny, ale cez ktorú aj vylučuje už nepotrebné látky. To nás privádza ku faktu, že zhruba okolo siedmeho týždňa tiež plod začína produkovať moč, ale nebojte sa, pretože ho vylúči a opäť zase prijme v inej forme.

Ako reaguje vaše telo?

Mnoho zo symptómov spomínaných v 6. týždni tehotenstva tu nájdete tiež, pretože pokračujú i ďalší týždeň. Môže sa ale meniť ich intenzita. Okrem toho pribúda rada symptómov nových, akoby ste toho už nemali aj tak dosť.

[sc name=“reklama“]

Symptómy v siedmom týždni tehotenstva

Možno ste sa teda rozhodli ešte okoliu o tehotenstve nehovoriť a nik si to ani nevšimol. Vy si ale svoje tehotenstvo určite veľmi všímate, minimálne preto, že sa vám zväčšili prsia, ale taktiež sa zmenili i bradavky – sú väčšie, vystúpili dopredu a sú tmavšie. Akoby problémov s prsiami nebolo málo, tie vás začnú i bolieť a aj jemný dotyk môže byť pre vás nepríjemný. Takže akokoľvek partnera vaše „nové“ prsia lákajú, je úplne normálne ak uprednostníte nech sa ich nedotýka vôbec. Možno vás tiež prekvapí, že bežne ženy od 1. do 7. týždňa tehotenstva získajú o jednu plnú veľkosť pŕs viac, akú pôvodne mali.

Vašim verným kamarátom je ešte stále veľká únava, ba možno ešte väčšia ako týždne predtým. Telu to ale musíte odpustiť keďže sa veľmi snaží vášmu plodu poskytnúť všetko čo potrebuje. Máme ale jednu dobrú správu.

Proti únave môžete čiastočne bojovať tým, že budete jesť 6x denne. Zaistíte si tak stály príjem energie a cukru, a okrem toho trochu odľahčíte žalúdok. Nezabúdajte, že by ste ale mali konzumovať veľa zdravých potravín.

Nevyhnete sa ani zvláštnym chutiam čo sa týka jedla. Predtým obľúbené kura vám teraz môže spôsobovať vracanie a naopak, šalátovú uhorku ste začali milovať. Pokojne tieto svoje nové trendy nasledujte, ale všetko s mierou. A čo sa týka nevoľnosti či už z jedla alebo všeobecného charakteru, tá vás taktiež bude ešte nejaký čas sprevádzať, jediné upokojenie môže byť to, že v tomto období je to úplne normálne.

Ešte stále chodíte často močiť? Zvykajte si. Zvýšený prietok krvi v panvovej oblasti v dôsledku zvýšenia tehotenských hormónov sa o to postará. Hlavne sa nezabudnite dobre hydratovať, práve kvôli tomu, že teraz častejšie vylučujete moč. A ideálne sa vyvarujte močopudným, a teda dehydratujúcim, nápojom.

Novinkou pre vás ale môže byť značne zvýšená produkcia slín (presne tak, dobre čítate). Jednoducho budete mať zrazu pocit, že v ústach máte oveľa viac slín ako bežne, a nebude to len pocit. Môžete to trochu zmierniť častým žuvaním žuvačky, ale určite sa vyvarujte žuvačkám s obsahom cukru a uistite sa, že nájdete takú, kde sa cukor nenachádza.