40. týždeň tehotenstva

40 týždeň tehotenstva

A je to tu! Moment, na ktorý sa čakalo, obdobie, ktoré ste si v mysli už dlho priali – je tu posledný oficiálny týždeň v ceste za vašim bábätkom. Pamätáte sa na tie prvé týždne? Keď ste zistili že ste tehotná, keď ste to oznámili partnerovi a blízkym, alebo keď ste často vracala a mala zvláštne nechute k jedlu? Vtedy nemalo vaše bábo veľkosť ani len semienka, a pozrite sa na vaše brucho teraz! Tomu hovoríme skutočný zázrak života.

Vývoj plodu vo finálnom týždni

S okrúhlymi troma kilami a 50 centimetrami sa môžete tešiť na takéhoto krásneho a dobre vyvinutého drobca. Vaše telo mu pomocou placenty ešte stále dodáva účinné protilátky na boj proti baktériám, ale veľké množstvo sa ku plodu dostane neskôr, cez kolostrum a materské mlieko. Okrem tohto už je bábo seriózne pripravené vyjsť von,a zvládať svoje telesné funkcie úplne samo. Tak čo, bude vám to brucho chýbať?

Prvá vec, ktorú si zrejme budete spolu s lekármi pri pôrode potomka všímať je, či sa potvrdí, že čakáte to čo vám povedali – dievča alebo chlapca. Mimo toho si ale ešte všimnete, že akokoľvek je bábo chutné a hlavne vaše, tak je pokryté nie veľmi lichotivou vrstvou všeličoho – je to zmes krvi, placenty, plodovej vody, vernixu a lanuga. Avšak nie je to nič, čo by zdravotná sestra nevedela v pár minútach z tela drobca zmyť…ešteže tak!

Ale čo vlastne uvidí pri jeho dramatickom príchode na svet samotný drobec? Veci okolo neho budú dosť rozmazané, keďže v čase pôrodu zatiaľ vie zaostriť len do 5 cm vzdialenosti. Avšak to, že vás nevidí nič neznamená – pozdravte s mu, privítajte ho – to je dôležité, pretože ihneď spozná váš hlas ešte z pobytu v maternici a bude sa cítiť o čosi bezpečnejšie. To isté potom platí i pre hlas vášho partnera a teraz už aj hrdého tatka.

Zrejme si všimnete, že keď svojho nového drobca držíte v náručí, uloží sa to pozície akú zastával po 9 mesiacov vo vašej maternici, čo nie je náhoda. Malému či malej bude pár týždňov trvať, kým si zvykne, že teraz už má oveľa viac miesta a môže zaujať aj iné polohy. Avšak, do tej polohy sa ukladá aj preto, že je to de facto jediná, ktorú pozná, a cíti sa preto bezpečnejšie. A keď už budete mať drobca v náručí, poriadne ho zaviňte – novorodenci to majú radi, pretože im to pripomína pred-pôrodné obdobie vo vnútri maternice.

No ale nazad ku samotnému pôrodu. Jedným z neklamných znakov, že pôrod je za rohom, je unikanie plodovej vody. Sme si istí, že tomuto ste už určite venovali nejednu myšlienku, predsa len, sami vieme, že táto situácia už sa vyskytovala v mnoho filmoch či seriáloch. Väčšinou to bola scéna  na spôsob rušnej ulice v centre mesta, kde sa tehotnej herečke začal valiť prúd vody z pomedzi nôh a spôsobila si nekonečne trápnu situáciu. Ak sa bojíte niečoho podobného, môžeme vás upokojiť – taká situácia skutočne nehrozí, a to hneď z dvoch dôvodov.

Tak za prvé, keď začne unikať plodová voda, nebude unikať vo veľkom množstve naraz, ale skôr v tenučkom pramienku. Medzi rečou, plodová voda nemá farbu ani zápach, takže si ju nespletiete s močom. Pokiaľ by ale bola zelená či hnedá, volajte svojmu lekárovi: váš plod mal totiž zrejme ešte v maternici veľkú potrebu.

Každopádne, nazad ku druhému bodu. Stavíme sa, že ste netušili že unikanie plodovej vody ešte pred začiatkom pôrodu v skutočnosti zažije len 15% všetkých očakávajúcich mamičiek. Bežne začína plodová voda unikať až po tom, čo už je budúca mamička hospitalizovaná kvôli silným pôrodným kontrakciám. Každopádne, ak ste jedna z mála a plodová voda vám začala unikať ešte pred nástupom kontrakcií, váš pôrod sa zrejme odohrá do 24 hodín.