39. týždeň tehotenstva

39 týždeň tehotenstva

39 týždeň tehotenstva je bod, v ktorom sa už vaše dieťatko začína označovať ako donosené, nech sa narodí dnes, alebo až o pár týždňov. To je aj dôvod, prečo sa jeho rast už značne spomalí – dieťa už je viac menej pripravené vydať sa strastiplnou cestou až na slobodu. Jediná časť drobcovho telíčka sa neprestáva vyvíjať, a to bleskovou rýchlosťou – mozog. Ten ani po narodení nebude zďaleka dostatočne vyvinutý a bude pokračovať v trende rozvoja ďalšie tri roky. Preto sa vám bude zdať, že váš drobec sa učí nové veci prakticky každým dňom – pretože to aj bude pravda.

Vývoj plodu v 39. týždni

Určite ste už niekde počuli, že malé deti veľa plačú. Nuž, ak ste si teraz mysleli, že vám chceme povedať opak, musíme vás sklamať – je to tak, obzvlášť batoľatá majú v obľube veľa plakať, a to hlavne v strede noci. To ale nie je pointa tohto odstavca. Určite ste o tom plakaní nevedeli, že zhruba prvý mesiac bábo neprodukuje slzy. Presne tak, až po zhruba mesiaci budete malému synovi či dcérke utiera slzy, pretože dovtedy sa ešte slzné kanáliky nevyvinuli natoľko, aby mohli efektívne fungovať. To ale samozrejme neznamená, že by to nejakým spôsobom zmiernilo tie množstvá preplakaných hodín vášho malého anjelika…

Okrem toho sa v tomto týždni, alebo v nasledujúcom, zmení farba vášho drobca z ružovej na bielu, a to dokonca aj keď by mal mať drobec akúkoľvek farbu pokožky. Pigment sa totiž dostaví až pár dní po pôrode a biela farba je spôsobená usadením tukovej vrstvy tesne pod kožou.

Vaše telo v 39. týždni

Je tu veľká šanca, že tieto dni (či týždne) už sa skutočne necítite moc pohodlne. Buď sa vám to strašne vlečie, pretože si drobec dáva načas, alebo sa naopak bojíte, že to ide tak rýchlo, že sa nestihnete poriadne na pôrod pripraviť. Každopádne, okrem toho máte kopu iných problémov súvisiacich s vašim obrovským bruchom. Tlak na mechúr, kŕčové žily, bolesť v panve, zhoršené dýchanie, páliaca záha… stačí si vybrať. Okrem toho sú tu aj falošné kontrakcie, ktoré raz za čas vyvolajú falošný dojem, že už prišiel čas. Nebolo by prekvapením, keby ste mali dojem, že do pár minút vybuchnete. Vlastne, v súčasnom stave už by nebolo prekvapením, keby si myslíte rôzne veci, ale treba len zotrvať.

Keď už sme ale spomenuli falošné kontrakcie, bolo by dobré ujasniť si ako spoznáte skutočné známky toho, že o krátky čas začnete rodiť. Najjasnejším znakom je unikanie plodovej vody: vtedy je jasné, že začínate rodiť. Ďalej sú to hnačka či nevoľnosť: všeobecne, ženy často zažívajú nejakú formu tráviacich ťažkostí hneď pred pôrodom. Okrem toho sa prichádzajúci pôrod môže prejavovať cez náhly prebytok energie a taktiež hustý, žltý výtok niekedy doprevádzaný prvou – niečo ako zátka, ktorú mala maternica pre ochranu plodu. Väčšinou platí, že pokiaľ zaznamenáte krv vylúčenú zo svojej vagíny, zrejme je váš pôrod vzdialený už len 1 či dva dni. Nie je to ale pravidlom, preto neradíme sa na to úplne spoliehať. Každopádne, tašku do nemocnice majte zbalenú za každých okolností.

Užitočné tipy

Ubezpečte sa v predstihu, že vy aj nemocnica ste na pôrod plne pripravení. Konzultujte so zodpovednými každý detail, na ktorom vám záleží, ešte kým ste pokojná a pred pôrodom. V takejto situácii sa oplatí žiadať veľa, pretože je dôležité, aby pre vás pôrod išiel čo možno najhladšie. Takže si premyslite akú formu liekov či anestézy by ste si priali, kto by mal byť váš pôrodný lekár a tak ďalej. Taktiež sa dohodnite s partnerom, či chce a či vy chcete aby bol pri vás keď budete rodiť. Z toho tiež vplýva ďalšia rodičovská dilema: bude partner prestrihávať pupočnú šnúru.