38. týždeň tehotenstva

38 týždeň tehotenstva

Váš maličký drobec už rozhodne nie je maličký a vy už sa neviete dočkať, kedy tie svoje tri kilá šťastia uvidíte naživo. A konieckoncov, už to nebude trvať tak dlho: pokiaľ nebudete prenášať, do dvoch týždňov si môžete svoje bábo začať vychutnávať.

Vývoj plodu

Tesne pred finišom sú všetky systémy v tele plodu pripravené do akcie a skúšajú si svoje úlohy veľmi zodpovedne. Netreba tiež zabúdať na vernix a lanugo: tak ako mazová vrstva, tak aj vrstva chlpov sa definitívne strácajú z tela drobca. Ten veselo prehĺta plodovú vodu, aby si zvykol na kojenie. Tá plodová voda prejde jeho črevami a pripraví sa na vylúčenie. Spolu s odumretými bunkami a rôznym iným odpadom budú tvoriť prvú stolicu vášho drobca, a zrejme aj vaše prvé prebaľovanie. Nie veľmi vábna predstava, ale aspoň už koncept materstva začína mať realistickú podobu.

Jeho pľúca so už tiež takmer pripravené: ešte sa usilovne pripravujú na svet tým, že produkujú veľa látky, ktorá neskôr pri skutočnom dýchaní zabráni, aby sa vzduchové vankúšiky v pľúcach zlepili jeden ku druhému. Taktiež sú to menšie, ale nemenej dôležité zmeny: drobec pokračuje v naberaní tukovej vrstvy, aby bol po narodení tak chutný, ako si ho predstavujete. A taktiež jeho mozog s celým nervovým systémom sú v pohybe – ešte sa posledné dni vyvíjajú, aby bol plod po narodení schopný čo najlepšie reagovať na kopec vplyvov z okolia.

Čo sa deje vo vašom tele

Okrem iných nepríjemností, ktorými sa telo pripravuje na príchod plodu, by ste sa mali teraz dozvedieť o prsníkoch, z ktorých vám zrejme bude v malých množstvách unikať kolostrum, a po narodení drobca i bežné materské mlieko. Ale po poriadku. V súčasnosti vaše prsníky produkujú kolostrum: teda substanciu podobnú materskému mlieku, ale je žltšia a hustejšia. Čo sa týka obsahu, tak má v sebe viac proteínu a menej tuku a cukru. Je to akoby prvé materské mlieko: niečo, čo bude papať váš drobec na začiatku, ihneď po pôrode. Kolostrum je totiž tiež plné významných protilátok a slúži ako taký uvítací energetický balíček pre drobca, ktorý práve prišiel na svet.

Ako sa ale to kolostrum tvorí, často sa ženám stáva, že nejaké množstvá z prsníkov unikajú. Nebude to vo veľkom, ale vie to znepríjemniť deň a zašpiniť oblečenie. Preto radíme nakúpiť si zásobu vatových tampónov, resp. výstielok do podprsenky, ktoré budete mať v podprsenke radšej vždy, a ktoré absorbujú prípadný únik kolostra. Na druhej strane, niektoré ženy takéto unikanie nezažívajú, to však neznamená, že by ich prsníky netvorili kolostrum, len to znamená, že nevyteká zatiaľ von.

Avšak vec sa má tak, že toto je len tréning pred samotným popôrodným dojčením – materské mlieko taktiež uniká, ak nie ešte viac. Preto radíme tampónmi sa kvalitne zásobiť. Niekoľko týždňov pred pôrodom je z viacerých oblastí akousi skúškou pred samotným tehotenstvom: bude vás trápiť aj nespavosť, a vlastne si tak telo zvykne na nedostatok spánku, ktorý budete mať kvôli novorodencovi.

Užitočné tipy

Momentálne je ideálny čas na praktickú prípravu na dni tesne po pôrode, kedy všade bude chaos a na nič nebude čas. Skúste si napríklad zmraziť jedlo do mrazničky, aby ste ho potom už len vytiahli a zjedli. Skúste nejaké jednoduché a zdravé polievky či niečo zapekané. Tiež radíme zamraziť pár plechov koláča – ten sa vám určite zíde na nervy. Čokoľvek sa ale rozhodnete piecť či variť, nezabudnite každú nádobu precízne pomenovať. Často sa totiž potom stáva, že ľudia skončia s kopou nádob, o ktorých ani netušia čo vlastne obsahujú, pretože si to už nepamätajú a nikam sito nezapísali.

Z rovnakého dôvodu by ste si tiež mali nájsť nejakú obľúbenú donáškovú službu a ideálne si ju uložiť na rýchlu voľbu: ďalší jednoduchý spôsob, ako si teraz ušetriť nejaký čas pár dní po pôrode.