36. týždeň tehotenstva

36 týždeň tehotenstva

V 36. týždni cesty, ktorá sa zdá byť nekonečná, máme pre vás jediné posolstvo: vydržte to! Keďže sa vaše problémy spojené s obrovským bruchom už len komplikujú, mali by ste sa plne začať sústrediť na premýšľanie o bábe aby ste zabudli na to, čo všetko vás bolí a čo kde tlačí. Dobrou správou je, že bábo sa teraz trochu spomalí v raste a ako jeho lebka tak i kosti ostávajú pomerne mäkké, aby vám obom uľahčili pôrod a s ním drobcovu cestu na tento svet.

Vývoj plodu

Určite si rady prečítate, že v 36. týždni tehotenstva už je váš drobec takmer pripravený na príchod na svet, už to potrebuje len posledné úpravy. Tak napríklad obehový systém vášho drobca je skvelo vyvinutý a taktiež jeho obranyschopnosť a imunita – už si protilátky dokáže tvoriť sám, aby sa po narodení vyhol rôznym chorobám kvôli stretom s baktériami. Skrátka, väčšina systémov v tele plodu už je pripravená na premiéru, až na tráviace ústrojenstvo. Predsa len, nezabudnite na to, že čo sa týka potravy sa drobec celý čas v bruchu spolieha na pupočnú šnúru, ktorá mu dodáva živiny priamo do bruška, takže tráviaci trakt je síce viac-menej pripravený, ale nebol aktívne využívaný. Preto bude po narodení drobca potrebovať ešte niekoľko mesiacov, aby sa poriadne a bez problémov rozbehol.

Zmeny vo vašom tele

Akoby ste to samé nevedeli, telo vám začína v týchto týždňoch dávať všakovaké signály o tom, že za krátky čas porodíte dieťa. Napríklad v dôsledku poklesnutia plodu do panvy začnete chodiť akoby viac naširoko. To by nebol ten hlavný problém, ten nastáva pri rôznych bolestiach spôsobených veľkosťou a polohou plodu: tlak na močový mechúr, boľavé nohy z toľkej váhy, bolesť panvových svalov a kĺbov… jednoducho vám už telo dáva najavo, že by sa rado tejto veľkej váhy už zbavilo, ale predsa len to ešte chvíľu vydrží. Vy si môžete uľahčiť vaše bremeno tým, že si dáte príjemný dlhý horúci kúpeľ alebo si zacvičíte pár Kegelových cvikov na spevnenie svalov panvového dna. Predsa len je tu ale jedna pozitívna informácia: ak sa bábo pár dní pred pôrodom rozhodne klesnúť nižšie, aspoň budete môcť lepšie dýchať a keďže sa zmenší aj tlak na žalúdok, zmierni sa pocit plnosti a pálenie záhy.

Taktiež sa vám môže stať, že si všimnete zvláštny, hustý výtok z vagíny, niekedy zmiešaný s krvou. Ten slúži ako „zátka“ vo vagíne:aby chránil plod zospodu. To, že zrazu sa spomínaná „zátka“ rozhodne vylúčiť, znamená len, že sa vaše telo pripravuje na tehotenstvo. Môže to znamenať pôrod o pár hodín, ale aj o pár týždňov, takže žiadnu paniku.

Užitočné tipy

Je veľká šanca, že to nikdy nebudete potrebovať, ale určite by ste sa mali naučiť ako podať prvú pomoc malému dieťaťu. Niekedy skutočne ani neviete ako, ale ocitnete sa v takej situácii, a nebudete si vedieť dať rady. Je mnoho spôsobov ako sa to naučiť, najlepšie je opýtať sa svojho lekára na dostupnosť kurzov, ktoré sú v ponuke, poprípade sa popýtajte vašich známych, ktorí už malé dieťa mali. Takéto veci by ste skutočne nemali podceniť, akokoľvek nepríjemne vám je pri predstave, že by ste tie schopnosti museli niekedy v realite použiť.

Ak ste z tých ľudí, ktorí si potrpia na tradície a radi ich dodržiavajú, je možné, že ste s partnerom premýšľali nad rozoslaním oznámení o narodení vášho drobca. Možno sa má jednať len o rodinu a priateľov, možno to chcete poslať čo najväčšiemu okruhu ľudí… akokoľvek to ale je, premyslite si, či by nebolo jednoduchšie si to nachystať teraz, keď ešte máte trochu času. Po pôrode už by stačilo obálky len poslať, alebo ešte dopísať nejaké detaily o drobcovi, každopádne by to bolo o jednu vec menej, ktorú treba po pôrode urobiť.