35. týždeň tehotenstva

35 týždeň tehotenstva

V tomto týždni už pomaly ale iste začínate vidieť cieľovú rovinu: už sa zrejme tešíte ako budete môcť svoje bábätko držať v náručí a už máte pripravené všetko, čo mu bude treba.

Vývoj plodu

Aj plod sa už pripravuje na cestu von: čo do výšky, tento týždeň prakticky dosiahne svoj limit v rámci života v bruchu: už má zhruba 50 centimetrov! Naberanie na váhe sa ešte nekončí, ba naopak pokračuje veľkou rýchlosťou – zhruba 250g každý týždeň, Pre porovnanie, v polovici tehotenstva tvoril tuk len 3% tela plodu, teraz už to je zhruba 15%, a v deň D, teda pôrod, by to malo byť až 30%. Takže to čo predtým boli chudé nožičky a ručičky, teraz budú chutné tučnučké (ale v správnej miere) končatiny, s ktorými sa budete chcieť maznať.

Okrem pribúdajúceho tuku v končatinách drobca sa ešte niečo mení veľkou rýchlosťou – jeho či jej mozog. Veľmi rýchlo sa rozvíja a neuróny sa rýchlo vzájomne prepájajú, aby dosiahli lepší prenos informácií. A čo je ešte lepšie tak lebka – vec, ktorá zabezpečuje mozog pred vonkajším nebezpečenstvom – ostáva plodu mäkká a poddajná, aby to bolo pre vás pri pôrode ľahšie.

Čo je nové s vašim telom

Dúfame, že si spomínate na tie nepríjemné pocity z prvého trimestra spojené s častým navštevovaným na toalety – teraz nemyslíme kvôli nevoľnosti ale kvôli častému močeniu. Vtedy za to mohli tehotenské hormóny. Teraz budete mať znovu ten istý problém, avšak konečne raz za to nemôžu tie vaše už zrejme tak neobľúbené tehotenské hormóny, ale samotný plod a jeho poloha – keďže hlavičkou tlačí na váš mechúr. Ale predsa len je to o čosi iné: budete pociťovať aj silnú potrebu ísť močiť aj keď sa vám pred pár minútami možno ešte nechcelo – keď začne hlavička vyvíjať tlak na mechúr, nedá sa nič robiť a musíte urýchlene ísť.

To ale ešte nie je všetko, teraz to je komplikovanejšie niekoľkými faktormi: po prvé, s vaším obrovským bruchom pre vás nebude veľmi jednoduché často vstávať a ísť na toaletu. Po druhé, spôsob ako zabrániť tak častému močeniu – teda sa pri potrebe čo najviac nahnúť dopredu pre lepšie vyprázdnenie – teraz nie je veľmi možný kvôli veľkému bruchu. Ale akoby toho nebolo málo, zrejme vás postretne i inkontinencia – teda nechcené a mimovoľné unikanie moču. Bude sa to diať s situáciách, keď vznikne na váš už aj tak krehký mechúr nejaký dodatočný tlak – teda pri kýchnutí, kašli, či smiechu (čo je ironické, pretože na tomto naozaj nič zábavné nie je).

Akokoľvek ale je táto situácia nepríjemná, rozhodne ju neriešte obmedzovaním príjmu tekutín: to je to najhoršie čo môžete v danej situácii urobiť. Ako vy, tak plod, potrebujete veľa tekutín aby ste obaja mohli zdravo fungovať, takže po tomto riešení rozhodne nesiahajte. Problémy už sa budú vyskytovať len do pôrodu, takže radíme vydržať. Po prípade vyskúšajte populárne Kegelove cviky na panvové dno, ktoré posilnia svaly a môžu zmierniť vašu dočasnú inkontinenciu. Dovtedy ale noste intímky ako dočasné riešenie.

Po prečítaní tohto odseku a mnohých ďalších už ste zrejme z celého tehotenstva značne unavená, a nik sa vám nemôže diviť. Vaše telo je pod veľkým tlakom a robí aj nemožné pre správne vyživovanie plodu. Ak už ale túžobne odpočítavate dni do pôrodu kvôli nepríjemnostiam, ktoré zažívate každý deň, mali by ste vedieť jednu vec. Každý jeden deň čo s tomto období drobec ostane v bruchu, zjednoduší obdobie po pôrode: je totiž dokázané, je poriadne donosené deti po pôrode lepšie spia a jedia.

Uistite sa, že kým pôjdete rodiť, už budete vedieť o všetkých svojich možnostiach. Záleží na vás či chcete pôrod prežiť bez liekov a anestézy, či si prajete lieky proti bolesti, lokálnu anestézu a podobne. Tiež to záleží od toho, či pôjde bábätko von prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom. Každopádne, o týchto veciach sa dôkladne porozprávajte s lekárom kým nebude neskoro.