34. týždeň tehotenstva

34 týždeň tehotenstva

Zrejme už ste každým dňom netrpezlivejšia a chcete vidieť svojho drobca, zároveň sa ale bojíte pôrodu. My vám toto čakanie uľahčíme a opäť vám ponúkneme pohľad na to, ako sa vaše bábo vyvíja v 34. týždni a čo môžete očakávať vy ohľadom zmien vo vašom tele.

Vývoj plodu

Ak ste sa nakoniec rozhodli, že chcete vedieť pohlavie dieťatka už pred jeho narodením, zbystrite, pokiaľ ste zistili, že čakáte chlapca. Už sme sa zmienili, že semenníky sa mu síce vytvorili pomerne dávno, ale stále sú v brušnej dutine. Tak tento týždeň sa veci pohnú (a to doslova) a drobcove semenníky už s vyvinutým mieškom poklesnú dole, presne tam kde majú v budúcnosti byť. Pamätajte ale na to, že okolo 5% chlapcov v bruchu matky takýto vývoj nezažijú – semenníky im klesnú v prvom roku života. To ale vôbec nevadí, pretože či sa to stane ešte v maternici alebo už na svete, konečný výsledok bude ten istý.

No a aby sa niektoré čitateľky necítili diskriminované, teraz prichádza informácia platná pre ženy, ktoré čakajú chlapca, či dievča – je platná pre obe pohlavia rovnako. Pred pár týždňami sme avizovali, že plodu sa začínajú tvoriť nechty na prstoch: tak tento týždeň svoj vývoj pomaly dokončujú a siahajú po konce brušiek, tak ako bežné nechty nás všetkých. Len si predstavte tie drobné prsty a ešte drobnejšie nechtíky – ale načo predstavovať, o pár dní či týždňov sa tým zázrakom budete môcť kochať sama.

Čo sa deje s vaším telom

Je to tak, oči vás neklamú – aj keď ste si už zrejme mysleli, že nie je možné aby vám maternica a bábo ešte viac narástli, stále sa to deje. Zrejme je to trochu prekvapivé, ale tie posledné týždne vám dajú naplno zabrať s rýchlosťou priberania vášho plodu.

Ale počkať, naozaj vás oči neklamú? Väčšina žien v tomto týždni totiž horšie vidí, respektíve začína mať rozmazané videnie, a to buď do diaľky, alebo do blízka. Ako už iste tušíte, tak ako je to s trávením či krvným obehom, aj tento symptóm je možné pripísať na konto tehotenským hormónom. Každopádne, okrem toho, že vidíte zrazu rozmazane, tiež vaše oči dvoria menej tekutiny (teda aj sĺz) a teda budú suchšie a aj podráždené – tento problém pocítia oveľa viac ženy, ktoré nosia kontaktné šošovky. Okrem toho sa trochu zmení aj tvar vašej šošovky a keď všetky tieto zmeny sčítame, vyjde nám, že už si vašim videním nebudete môcť byť taká istá.

Buďte preto opatrná a vyvarujte sa šoférovaniu či aktivitám, ktoré vyžadujú spoliehanie na váš dobrý zrak. A pokiaľ máte kontaktné šošovky, zrejme bude pre vás komfortnejšie na chvíľu ich zameniť za okuliare. Pokiaľ ste doteraz nemali zhoršený zrak, ešte neutekajte ku lekárovi po predpis na okuliare – toto zlé videnie by malo (ako všetko ostatné) úplne zmiznúť niekoľko dní po tom, ako privediete na svet svojho vytúženého anjelika.

A ako sme už spomenuli vyššie, rozmazané videnie či náhla krátkozrakosť sú bežné pre 34. týždeň tehotenstva, neváhajte ale a povedzte o tomto vášmu lekárovi. Nedeje a to totiž často, ale silnejšie problémy so zrakom počas tehotenstva môžu byť príznakom iných problémov – napríklad vysokého krvného tlaku či začínajúcej cukrovky. Preto zopakujeme to, čo vždy – vždy je lepšie byť si istá ako potom ľutovať.

Aby ste trochu pozabudli na tieto problémy, skúste začať vytvárať spomienky pre vášho drobca. Napíšte mu napríklad list – zrejme to vyznieva trochu zvláštne, ale pôjde to jednoduchšie, keď v mysli dáte vášmu dieťatku konkrétnu podobu a črty. Napíšte mu listov aj viac – povedzte mu o tom, čo prežívate, ako znášate tehotenstvo či ako sa pripravujete na drobcov príchod na svet. I keď sa to v tomto momente možno zdá bezpredmetné, o niekoľko rokov budú takéto spomienky skutočne cenné a radi si tieto listy budete celá rodina čítať.