32. týždeň tehotenstva

32 týždeň tehotenstva

Síce je váš termín pôrodu ešte na týždne vzdialený, ale môže sa stať, že budete rodiť skôr. Preto sa posledné týždne bábo intenzívne pripravuje na príchod na svet – aby keď sa tak stane skôr, bol či bola by schopný/á mimo vašej maternice prežiť. Takže popri tom ako usilovne kope a cmúľa svoj prst, pod kožou sa jej či jemu ukladá ďalší tuk a tým pádom už nemá priesvitnú kožu. Z tohto dôvodu už teraz vyzerá takmer ako bežný novorodenec, a to nie len navonok – drobcov zažívací trakt sa mení tak, aby dokázal spracovať materské mlieko hneď ako bábo vyjde z maternice.

Vývoj plodu v 32. týždni

Najdôležitejšou aktivitou pre vášho drobca je v tomto týždni sa pretočiť hlavou dolu – plod to robí, aby získal pre seba viac priestoru – keďže má vaša maternica tvar obrátenej hrušky, je mu či jej tak pohodlnejšie. Ale taktiež to veľmi pomáha pri pôrode – je lepšie keď ide hlavičkou napred. Drobcove otáčanie v stiesnených priestoroch vášho brucha je dôvod, prečo tento týždeň budete cítiť trochu iné veci – namiesto kopanie sa plod otáča a posúva. Okrem toho, ako už sme spomenuli, celá maternica sa posunie nadol do panvy v rámci príprav na pôrod.

Každopádne, pokiaľ nebadáte žiadne zvláštne pohyby vášho plodu, je možné, že sa ešte skutočne neotáčal a stále je hlavičkou nahor. Nemusíte sa báť, do dňa pôrodu to takmer určite stihne, len to prosto neurobí tento týždeň, ale trebárs ten nasledujúci. Len necelých 5 percent bábätiek sa rodí zadočkom napred.

Taktiež dúfame, že sa pripravujete na deň pôrodu a veľa spíte – minimálne váš potomok to určite robí. Jeho spánkové cykly sú v súčastnosti dlhé 20-40 minút a rád ich opakuje, to je zrejme dôvod prečo poslednou dobou cítite, ako je vo vašom bruchu v niektoré obdobia pokojnejšie a inokedy zas drobec usilovne kope.

Čo sa deje s vašim telom

Pamätáte si zhruba v polke vášho tehotenstva mierne kontrakcie vašej maternice? Vtedy sme o nich písali a sľubovali, že sa objavia zas niekoľko týždňov pred dňom pôrodu – tak sú tu zas. Niektoré prvorodičky ich ale vôbec nemusia zaznamenať, u drohorodičiek sú silnejšie a dostavia sa skôr. Poďme si ale zopakovať, čo to sú Braxton-Hicks kontrakcie a ako sa prejavujú.

Ak cítite ako sa vám sťahuje maternica, najprv v hornej časti a postupuje to nadol, a trvá to zhruba 15-30 sekúnd (aj keď ojedinele to môže trvať až 2 minúty), zrejme práve máte Braxton-Hicks kontrakcie. Zjednodušene povedané sa tak telo pripravuje na pôrod: sú to akoby skúšobné kontrakcie. Telo sa uisťuje, že svaly maternice správne fungujú a sú pripravené na samotný pôrod. Zrejme sa ale teraz pýtate ako rozoznať tieto od tých skutočných, predpôrodných kontrakcií. Ak sú to teda kontrakcie falošné, zmiznú po tom, ako zmeníte polohu – teda ak sedíte a trebárs si po pocítení kontrakcií ľahnete. Ak ale neprechádzajú, je možné, že rodíte. Každopádne, tieto falošné kontrakcie budú naberať na intenzite a pravidelnosti, takže radíme vychutnať si dlhý horúci kúpeľ, aby ste tieto kontrakcie zmiernili.

Ako sme ale v predchádzajúcich riadkoch spomenuli, je dôležité rozoznať, či máte falošné kontrakcie, alebo či sa vám telo snaží naznačiť, že sa práve chystáte rodiť. V takto pokročilom štádiu tehotenstva je kľúčové, aby ste sa naučili rozdiel. Pretože síce nie je taký problém, keď sa obávate, že rodíte a neskôr sa to ukáže ako planý poplach – oveľa horšia je situácia, kedy to vyhodnotíte ako falošný poplach, nebudete kontrakciám venovať pozornosť a až neskoro zistíte, že rodíte. Pretože aj keď máte pevne stanovený deň pôrodu, bežne sa stáva, že sa dieťatko vypýta na svet skôr, a vy to v tej chvíli musíte vedieť rozoznať. Príznaky predčasného pôrodu sú: odtekanie plodovej vody, kŕče podobné tým, ktoré zažívate počas menštruácie, vaginálne krvácanie, hnačka a nepríjemné kŕčovité pocity v maternici.