S vaším stále sa zväčšujúcim bruchom si zrejme kladiete otázku, do akej veľkosti drobec dokáže ešte narásť. Nuž, od teraz až po pôrod vaša ratolesť bude priberať rýchlosťou zhruba 200-300g za týždeň, takže keď sa začne pýtať na svet, už z neho či z nej bude poriadne vyvinuté bábätko.
Vývoj plodu v 30. týždni
Okrem toho, že sa zväčšuje bábo a s ním aj vaše brucho, ešte je tu jedna vec – drobcov mozog. Ten má pred sebou ešte dosť týždňov, počas ktorých sa potrebuje vyvinúť do štádia, kedy bude vedieť bez problémov fungovať. Tento týždeň napríklad tiež postúpi vo vývoji, pretože jeho zatiaľ rovný povrch sa zmení. V tomto týždni naberie akoby zvráskavený povrch so zarážkami – tie umožňujú lepšie spojenie nervových buniek a teda lepšie predávanie informácií.
Pamätáte sa ešte, ako sme vás vystrašili s tzv. lanugo, teda vrstvou tenkých chĺpkov, ktorá už niekoľko týždňov pokrýva telo vášho drobca aby regulovala jeho telesnú teplotu? Tak tieto ošemetné chlpy sa v 30. týždeň začnú pomaly ale isto strácať. Je tomu tak preto, že už jednoducho nie sú potrebné: termoregulačnú funkciu prevzali bunky bieleho tuku a mozog. Avšak ešte malé pozostatky lanuga môžete zbadať aj po narodení drobca – hlavne na chrbte. Ale žiadnu paniku, do pár dní bude všetko toto ochlpenie preč.
Tento týždeň sa dejú vášmu drobcovi samé dobré správy, a to ešte neviete o všetkom. Tak napríklad, drobcova kostná dreň začína vyrábať červené krvinky. Je to taká dobrá vec, pretože predtým boli touto úlohou dočasne poverené slezina a rôzne spleti tkanív. Teraz sa to ale všetko mení tak, aby už bol plod plne pripravený na život mimo maternice.
Čo sa deje vo vašom tele
Pamätáte sa na začiatok druhého trimestra, kedy ste sa s veľkou úľavou lúčili s mnoho nepríjemnosťami, ktoré vás prvé mesiace dosť potrápili? Tak niektoré z nich sú tu zas, aby vás potrápili ešte viac, skvelé nie? Ale väčšinou už sa znovu vyskytujú z iných dôvodov, ako ten prvý raz, i keď to zrejme pre vás aj tak nie je žiadna výhra.
Napríklad také časté močenie, spomínate si? Teraz vás bude mátať kvôli tomu, že odkedy sa bábo otočilo vo vašom brušku dole hlavou, a samozrejme odkedy sa tak zväčšilo, vám bude aktívne tlačiť na močový mechúr, ktorý teraz udrží v sebe oveľa menší objem po oveľa kratší čas. Takže môžete chodiť na záchod znova tak často ako za starých čias prvého trimestra. Ako bonus sa pridajú bolestivé prsníky, ktoré teraz robia problémy pre zmenu kvôli tomu, že sa v nich už začala produkcia materského mlieka v rámci prípravy na príchod potomka.
Najviac vás ale zrejme bude otravovať pálenie záhy, predsa len to zrejme budete vnímať najsilnejšie a ťažko sa toho zbaviť. Náš kamarát relaxín – zaujímavý tehotenský hormón – má za úlohu uvoľňovať svaly v tele tehotnej ženy. Ako už vieme, na jednej strane to je skvelá informácia, pretože pri pôrode potrebujete čo najviac uvoľnené svaly. Tak skvelé to ale nie je keď uvoľní i svaly, ktoré akoby zatvárajú žalúdok, a umožní tak žalúdočným šťavám zas si raziť cestu hore zažívacím traktom, a všetci vieme, aké to dokáže byť nepríjemné.
Aj keď sa tento dar zo samých pekiel nedá odstrániť, môžete sa ale ubezpečiť, že si sama situáciu ešte viac neskomplikujete. Napríklad sa vyvarujte dráždivým jedlám: žiadne štipľavé ani moc mastné jedlá. Tiež sa ubezpečte, že počas ani bezprostredne po jedení neležíte. Taktiež, ako už sme niekoľko ráz pri rôznych symptómoch prízvukovali, jedzte radšej 5-6 menších porcií oproti trom veľkým porciám jedla denne.
V tomto bode tehotenstva by ste sa mali zamyslieť nad odobratím pupočníkovej krvi. Pupočníková krv je to, čo zostane v pupočnej šnúre a placente po pôrode dieťatka. Je špecifická tým, že obsahuje krv s veľkým množstvom buniek, o ktorých je dokázané, že liečia niektoré choroby, aj keď výskum je ešte vo vývoji. Môžete ju darovať alebo uskladniť – aby bola prístupná pre vašu rodinu keď to bude v budúcnosti potrebné. Samotné odobratie je jednoduchý a krátky zákrok hneď po pôrode – poraďte sa o tom so svojím lekárom už teraz.