29. týždeň tehotenstva

29 týždeň tehotenstva

Ak sa vám zdá, že bábo už je v tomto týždni zas o čosi väčšie a snáď už sa ani zväčšiť viac nemôže, prekvapíme vás. Kým totiž nastane pôrod, bábo svoju váhu ešte zdvojnásobí, ba čo viac, skôr sa to blíži ku trojnásobnej váhe od dnešku. Okrem toho, drobcova koža už vyzerá menej „pokrčene“ – je to preto, že plod nadobudol vrstvu podkožného tuku, ktorému sa hovorí „biely tuk“. Ten tuk, ktorý mal plod doteraz, bol hnedý a slúžil len na regulovanie telesnej teploty, tento biely tuk je hlavne zdrojom energie, pretože drobec už si teraz dokáže regulovať teplotu mozgom.

Vývoj plodu

Čím väčším sa plod stáva, tým menej priestoru vo vašom brušku má, aj keď aj to sa zväčšuje. Nuž a čím stiesnenejšie sú priestory, tým intenzívnejšie ucítite, ke sa drobec rozhodne dať si tréning s kopmi či boxovaním – môže to aj skutočne bolieť. Predsa len, drobec už pokročil a naozaj sa zlepšuje čo do svojej sily. Toto je ideálny čas na to, aby ste skúsili tie kopy a háky zrátať.

Dva krát denne (ráno a večer) si nájdite čas a v pokoji sa uložte, najlepšie je ľahnúť si, vtedy je najpravdepodobnejšie, že drobec bude aktívny. Ak to nie je možné, sadnite si.  Dajte si ruky na brucho a počítajte každý pohyb, ktorý v ňom ucítite – keď napočítate 10, prestaňte počítať. Ak už počítate hodinu a stále ste nenapočítali 10, dajte si pauzu a choďte si dať niečo malé pod zub – rýchle cukry zrejme plod trochu nakopnú. Potom to skúste znovu. Pokiaľ do dvoch hodín nenapočítate 10 pohybov, je čas skontaktovať sa s vašim lekárom. Zrejme je všetko v poriadku a drobec má len pauzu, ale ako viete, vždy je lepšie si byť istá. A pamätajte, že takéto počítanie by ste mali robiť každý deň a dva krát.

Ale aj iná zaujímavá vec sa deje tento týždeň: ak si pamätáte, pred niekoľkými týždňami ste sa dočítali, že sa plodu začínajú tvoriť ďasná pre budúce zuby. V tomto týždni sa ale tvoria základy trvalých zubov, to už je ale drobec veľký, čo? Samozrejme, na plne vyrastené trvalé zuby si ešte budete musieť u drobca pár rokov počkať, ale aj toto je dôležitý krok.

Vaše telo v 29. týždni

Zrejme už sa vaše bruško zväčšilo v tomto týždni natoľko, že už si nedovidíte na vlastné nohy. To je svojim spôsobom pozitívna informácia, pretože ak patríte ku 40% budúcich mamičiek, tak sa vám na nohách začnú ukazovať kŕčové žily. Ak ale máte príliš veľké brucho na to aby ste ich vôbec zbadali, o problém menej. Samozrejme, toto platí len do bodu, v ktorom vás nohy nebudú bolieť – ak totiž bolia, všimnete si to aj bez vizualizácie. Pre väčšinu žien ale platí, že tehotenské krčové žily ich nebolia.

Ak sa pýtate čím je tento stav spôsobený, tak jednoducho zvýšeným krvným obehom v dôsledku vyživovania plodu a teda pôsobením aj väčšieho tlaku na vaše nohy. V takejto situácii sa kŕčové žily akoby vytlačia do popredia a je ich vidieť. Kŕčové žily ale nemusia byť len na nohách – vo forme hemoroidov môžu byť i v konečníku, a to už je o čosi nepríjemnejšia téma.

Užitočné tipy

Je čas zásobiť sa výplňami do podprsenky. Vaše prsníky totiž začínajú produkovať kolostrum – pred formu materského mlieka, ktorá bude prvým jedlom vášho drobca po jeho narodení. Môže ale v malých množstvách z prsníkov vytekať už aj pred pôrodom, a zrejme nechcete, aby to išlo priamo do podprsenky.

Tiež by ste sa mali pripraviť na syndróm nepokojných nôh – vedci stále nevedia prečo, ale často sa u žien v treťom trimestri vyskytujú svrbiace, akoby nepokojné nohy. Snažte sa preto prijímať v potrave veľa železa a cez deň byť aktívna – ideálne cvičiť niečo nenáročné.