27. týždeň tehotenstva

27 týždeň tehotenstva

Ani tento týždeň nesklame v závratne rýchlom raste vášho drobca, ten už má v súčastnosti okolo kila a meria zhruba ako chodidlo. A aj napriek jeho dych berúcej veľkosti sa vaše bábo stále rado chúli do skrčenej polohy, odtiaľ pochádza ten názov spánkovej polohy podľa plodu.

Ako sa vyvíja plod

Máme veľké novinky… V tomto týždni už by mal byť plod schopný rozoznávať vás hlas i hlas vášho partnera. V jeho uškách sa totiž rozvinula sieť nervov, ktorá zabezpečila taký pokrok. Avšak zvuky, ktoré drobec počuje, sú stále tlmené a neurčité, pretože aj jeho uši pokrýva už spomínaná mazová vrstva vernixu. Každopádne, tento týždeň je vhodný čas začať vášmu malému či malej spievať a prihovárať sa. Koniec koncov, aspoň sa naučíte nejaké vhodné pesničky a uspávanky, ktoré mu či jej po narodení budete spievať ešte veľa, veľa krát. Ak je aj váš partner z tehotenstva nadšený tak ako vy, povedzte mu nech si skúsi priložiť ucho ku vášmu bruchu. Mal by už byť schopný rozoznať drobcov tlkot srdca.

Ďalšia oblasť, ktorá sa v 27. týždni vyvíja, sú ústa. A to konkrétnejšie chuťové bunky. Pribúda ich veľmi veľa, dokonca ich bude mať v tomto týždni plod viac, ako kedykoľvek po narodení. Toto znamená, že ešte viac pociťuje chute z jedla, ktoré vy prijmete a bude ich cítiť v plodovej vode. Aj keď treba pamätať na to, že ich pocíti zhruba dve hodiny po tom, ako vy niečo zjete.

Každopádne, ak si chcete overiť túto schopnosť vášho drobca, skúste zjesť nejaký štipľavý pokrm. Je totiž veľká šanca, že bábo bude na to o zhruba dve hodiny reagovať tým, že sa mu začne čkať: pre vás to bude veľmi slabý pocit sťahovania brucha, tak sa treba sústrediť. A nemusíte sa báť, plod nebude ani trochu v strese. Je to len jedna z ďalších vecí, na ktoré si zvyká, a ktoré skúša.

Čo sa deje vo vašom tele?

Nepríjemným príznakom pokročilého tehotenstva môže byť i edema, ak patríte do skupiny 75% budúcich mamičiek. Edema je napuchnutie a mierne svrbenie členkov, chodidiel a dlaní. Je to jednoducho preto, že sa celkový tlak vo vašom tele so zväčšujúcim sa bruchom zvyšuje a to sa prejavuje napríklad i takto. Ak vás to ale aspoň trochu upokojí, aj tento príznak ustúpi po pôrode.

Edemu si všimnete napríklad v situácii, kedy budete mať zrazu problém zmestiť nohu do topánky, či dať si prsteň dolu z prsta. Ak chcete túto nepríjemnosť čo najviac obmedziť, môžete pre to urobiť niekoľko vecí. Napríklad pite veľa tekutín, pretože dehydratácia môže veci len zhoršiť. Ďalej, spite s nohami podoprenými vankúšom či dekou, aby boli trochu vyššie ako zvyšok tela. Okrem toho sa počas dňa snažte dlho nebyť v jednej polohe. V praxi napr. striedajte státie a sedenie. Taktiež veciam môže pomôcť cvičenie vhodné pre váš stav. Konkrétne je to napríklad joga či plávanie (ale najprv sa poraďte so svojim lekárom).

Opuch dlaní a chodidiel ale môže byť príznakom i väčších problémov, ale až v situácii keď mimo týchto symptómov zažívate zvýšený krvný tlak a lekári vám odhalia proteín v moči. Ak pre vás opísané symptómy platia, čo najrýchlejšie sa poraďte so svojim lekárom.

Už sa váš pupok zmenil a vytŕča do vonku a pôsobí, ako keby nadobudol vlastný život? Zrejme s tým nie ste moc spokojná, ale bohužiaľ je to veľmi bežné počas tehotenstva a moc s tým nemôžte urobiť. I keď, predsa len je to dobrá príležitosť vyčistiť odtiaľ všetko možné, čo sa vám tam až doteraz nazbieralo… Každopádne dobrou správou je, že po skončení tehotenstva sa váš pupok navráti do pôvodného stavu, i keď možno nie úplne. Bude trochu roztiahnutý a možno zostane mierne vypuknutý, avšak určite sa vám bude páčiť viac ako ten tehotenský.