25. týždeň tehotenstva

25 týždeň tehotenstva

Vaše vytúžené dieťatko teraz už rastie ako z vody a prekonáva hranicu 700 gramov, zatiaľ čo meria už 30 centimetrov. A to je pomerne veľký rozdiel oproti tomu, keď bol veľký ako semienko z pomaranča, však? Poďme sa teda pozrieť na to, či už je malé pripravené vydať sa na tento svet.

Vývoj plodu

Dobrou správou je, že tento týždeň koža dieťatka už určite nebude priesvitná. Začína totiž hrubnúť a ružovieť. Nie preto, že by drobcovi bolo vo vašom brušku čoraz teplejšie (plodová voda udržiava pre bábo skvelé klimatické podmienky) ale preto, že pod kožou sa začínajú tvoriť drobné cievy, ktoré sa naplnia krvou. Takéto malé cievy sa neskôr v tomto týždni začnú tvoriť i v pľúcach. Čo sa týka práve pľúc, tie ešte budú vyžadovať veľa práce, kým bude drobec schopný prvý raz sa nadýchnuť. Už sa mu síce utvára tekutina, ktorá mu po narodení pomôže s rozširovaním a zužovaním pľúc pri dýchaní, ale samotné pľúca ešte nie sú dostatočne vyvinuté na to, aby bol drobec schopný sám sa poriadne nedýchnuť.

Avšak samotné pľúca nie sú jediné, ktoré sa pripravujú na ten slávnostný deň, keď sa vaše očakávané dieťatko narodí a príjme vzduch do svojich malých pľúc. Aj nosné dierky sa na to potrebujú pripraviť. V tomto bode sú totiž ešte zlepené. Počas tohto týždňa sa rozlepia, ale ešte nebudú robiť nič podstatné. Budú si trénovať dýchanie, aj keď samozrejme, vo vašom brušku vzduch nie je, takže budú nosom vdychovať malé množstvá plodovej vody, ale aj to je tréning, no nie?

Ako sa vyvíja vaše telo

To, čo sa dočítate v najbližších riadkoch, sa vám zrejme vôbec nebude páčiť. Uvedomujeme si, že na začiatku tehotenstva ste si ani nedokázali predstaviť toľko problémov s privedením na svet jedného drobca. Úplne vás chápeme, ale niektoré veci musíte jednoducho vydržať. Upokojením vám môže byť fakt, že aj nasledujúci symptóm po pôrode pominie, i keď z tejto frázy ste už zrejme poriadne unavená. Sú to hemoroidy, forma kŕčových žíl. Sú to zhrubnuté, mierne bolestivé žily vo vnútri vášho análneho otvoru, ktoré môžu dokonca spôsobovať krvácanie z konečníka. Tieto problémy prežíva väčšina tehotných žien a sú prítomné, pretože maternica, ktorá je čoraz väčšia, vyvíja tlak na ostatné orgány naokolo, čo môže mať aj takúto podobu.

Ako sa vyhnúť hemoroidom

Ak sa chcete čo najviac tomuto nepríjemnému fenoménu vyvarovať, keď ste na veľkej potrebe, nenapínajte sa a netlačte moc silno, radšej to urobte pomalšie. Taktiež, tieto problémy sa dajú regulovať i cez to, čo jete. snažte sa preto prijímať veľa tekutín a potraviny bohaté na vlákninu. Konkrétne ovocie, zeleninu či semiačka. Tieto ingrediencie totiž pomôžu zmierniť aj zápchu, ktorá by v prípade hemoroidov mohla byť o poznanie bolestivejšia. Poslednou možnosťou sú kegelove cviky. Tj. cviky panvového dna, ktoré môžu vaše problémy zmierniť.

Znovu sa vráťme ku problémom so zubami, ktoré vás môžu počas tehotenstva dostihnúť, ale teraz túto teóriu rozšírime. Ubezpečte sa, že počas tehotenstva si minimálne dva krát do dňa umyjete zuby kefkou a aspoň raz do dňa použite zubnú niť. Vedci totiž zistili, že lepšia zubná hygiena je spojená s dlhším tehotenstvom. Tieto dve veci môžu na prvý pohľad nemať veľa spoločného, ale opak je pravdou. S horšou zubnou hygienou ste v tehotenstve ešte viac náchylná zápalu ďasien či horších problémov so zubami, a tie následne môžu spôsobiť skorší pôrod.

Užitočné tipy

Ak máte počas tehotenstva negatívne pocity ako „ja si nezaslúžim byť matkou“ a podobne, máte väčšiu šancu, že budete trpieť popôrodnou depresiou. Ak teda podobné negatívne veci vnímate, ihneď vyhľadajte pomoc aby ste sa vyhli horším problémom neskôr.

Ak už nejaký čas premýšľate nad menom pre vášho potomka, zvážte niekoľko vecí. Aké by boli s tým menom drobcove iniciálky? Nie sú nejaké neslušné slová, ktoré sa s tým menom rýmujú? Aké prezývky môžu z toho mena vzniknúť? Uvedomte si, že toto meno bude vaše dieťa nosiť celý život. Môže tiež čeliť výsmechu okolia, pokiaľ nevyberiete správne.