24. týždeň tehotenstva

24 týždeň tehotenstva

V takto pokročilom štádiu tehotenstva už má váš drobec takmer 700 gramov a s ďalším rastom to myslí skutočne vážne. Spôsobuje to fakt, že sa drobcovi zväčšujú orgány, ale hlavne rapídne pribúda tuk, ktorý ho bude neskôr ochraňovať.

Ako sa vyvíja plod

Ako sme spomínali predtým, pri bližšom pohľade na vaše bábo by ste dokázali vidieť jeho vnútorné orgány i žily.

Je to kvôli tomu, že akokoľvek vyvinutý už plod je, ešte stále nemá po povrchu kože protektívnu vrstvu tuku. Tú ale začína v týchto týždňoch naberať. Jeho koža preto už nebude priesvitná a drobec tak rapídne začína naberať na váhe.

Okrem toho už ale vaše bábo vyzerá ako ozajstné dieťatko. Už má totiž plne vyvinutú tváričku so všetkými črtami i obočím, mihalnicami a vláskami. A čo sa týka tých vlasov, ešte nemajú pigment, ten sa pridá až neskôr.

Ako to vyzerá tento týždeň s tým, čo všetko už drobec počuje?

Registruje zvuky vášho tela súvisiace s trávením, ako aj vdychovanie vzduchu či škvŕkanie v bruchu. Okrem toho registruje už aj váš hlas a dokonca i hlas vášho partnera. Zo vzdialenejších zvukov potom hlavne štekanie psa či trúbenie áut.

Ako sa vyvíja vaše telo?

Ak sa radíte ku väčšine budúcich mamičiek, určite ste si na nejakých iných tehotných ženách všimli, že v istom bode tehotenstva pupok akoby vystúpi von a je viac viditeľný.

Je to kvôli tomu, že rozpínaním maternice (ktorá sa rozpína s veľkosťou vášho bábätka) musia ísť do úzadia ostatné veci, respektíve maternica si razí cestu vašim telom.

Máme pre vás ďalší syndróm, ktorý vás zrejme nepoteší.

Syndróm karpálneho tunela

Je to syndróm karpálneho tunela. Tento problém sa vyskytuje hlavne u ľudí, ktorí vykonávajú repetitívnu prácu s ich rukami: napríklad písanie na počítači. Avšak tiež sa vyskytuje u tehotných žien, aj keď z úplne iných dôvodov. Vplyvom zmeny tlaku vo vašom tele sa počas dňa krv a tým pádom i tlak zoskupujú v dolnej časti tela, hlavne v nohách. Keď si ale večer ľahnete, tento tlak sa zmení a krv sa nahrnie do vašich rúk. To spôsobí to miernu bolesť, mravčenie a svrbenie.

Aby ste týmto nepríjemným pocitom zabránili, vyhnite sa takej polohe spánku, v ktorej by ste si pritláčali ruky, a podoprite si pred zaspaním nohy vankúšom. Pokiaľ ale skutočne vykonávate nejakú repetitívnu činnosť s rukami, napríklad ak hrávate na klavíri, nezabudnite na časté prestávky, v ktorých si ponaťahujete prsty. Pokiaľ nič z tohto nepomáha, skúste si zaobstarať obväzy na zápästia. Každopádne sa nemusíte báť, pretože po pôrode sa tieto bolesti stratia.

Pocity svrbenia

Okrem týchto nepríjemností vás zrejme budú až do pôrodu trápiť svrbiace a začervenané dlane.

Je to bežné i u chodidiel, avšak tie si zrejme všimnete menej, keďže už bude čoraz zložitejšie si na ne dovidieť. Môže sa zdať, že takéto svrbiace a červené dlane ste si privodila sama, napríklad prílišným umývaním riadu, ale nie je to tak. I za tento znak tehotenstva možno vďačiť progesterónu, všadeprítomnému tehotenskému hormónu.

Obávame sa však, že tu neexistuje žiadna overená rada, ktorá by vás červených dlaní zbavila. Je to totiž častý symptóm tehotenstva a zmizne až po pôrode. Určite sa ale môžete ubezpečiť, že dlane nebudú ešte viac svrbieť tým, že si nebudete dávať dlhú horúcu vaňu, nebudete nosiť veľmi tesné rukavice, či skúsite obmedziť umývanie riadu.

A aj keď je toto úplne bežný symptóm, v minime prípadov to môže byť i znak iných tehotenských problémov. Je preto vždy lepšie, keď sa poradíte s vašim lekárom.

Pozor aj na tehotenské bolesti

Musíte sa tiež pripraviť na fakt, že s postupom tehotenstva môžete pocítiť rôzne bolesti:

Ako bonus môžete mať zápchu kvôli tomu, že vaše telo sa snaží jedlo udržať dlhšie, aby z neho mohlo dostať viac živín. A tiež opatrne s rozmazaným videním. Stále obmedzujte šoférovanie ak môžete, alebo sa poraďte s lekárom.