23. týždeň tehotenstva

23 týždeň tehotenstva

Ani ste sa nenazdali a už je tu ďalší týždeň vašej cesty za vytúženým dieťatkom, a spolu s ním i nový článok, ktorý vám počas tej cesty pomôže. V 23. týždni sa bábo vydáva na nezadržateľnú cestu rastu ako z vody. Len v najbližších štyroch týždňoch sa totiž chystá zdvojnásobiť svoju váhu. Poďme sa teda pozrieť na to, ako to bude vyzerať.

Vývoj plodu v 23. týždni

Síce bábo rastie na váhe veľmi rýchlo, ale jeho koža sa vyvíja ešte rýchlejšie. To spôsobí, že v týchto týždňoch bude mať drobec akosi viac kože, ale hneď ako začne dostatočne rýchlo rásť, tak sa mu koža vyplní tukom. Vtedy už bude pripodobovať chutného, zdravo vyrasteného potomka. Okrem toho je jeho koža ešte stále trochu priesvitná, takže by sme mohli pozorovať jeho vnútorné orgány i kosti. Aj to sa ale o pár týždňov zmení. Ako bonus pre vás bude fakt, že od tohto týždňa budete môcť počuť tlkot drobcovho srdiečka už aj cez stetoskop, nie len počas ultrazvukového vyšetrenia.

Čo je nové s vašim telom

Tak si to poďme zrekapitulovať. V súčasnosti sa vám každým dňom zväčšuje brucho, zväčšili sa vám chodidlá, zažívate návaly tepla, nevoľnosti, máte vysoký apetít… Tak by ste možno čakali, že už to na tento trimester stačí. Ale sklameme vás. Ak sa dobre prizriete na svoje brucho, možno uvidíte tmavú čiaru tiahnucu sa od pupka nadol. Tejto čiare sa hovorí linea nigra. Je to neškodná tmavo sfarbená čiara, ktorú vám zabezpečili vaše tehotenské hormóny. Pamätáte sa ako vám stmavli bradavky? To bolo spôsobené tým istým hormónom, ktorý prináša do vášho tela zvýšenú pigmentáciu. To môže spôsobovať aj stmavenie pokožky na tvári pod očami a okolo nosa. Toto všetko môže znieť trochu strašidelne, ale nemusíte sa báť. Keď porodíte svojho drobca, všetky pigmentové signály by sa mali stratiť.

Naučte sa relaxovať

V súčasnosti je ideálny čas na to, aby ste sa naučili nejaké relaxačné techniky. Aj preto, aby ste sa vyrovnali so stresom spojeným s tehotenstvom (strach ohľadom najbližších mesiacov a materstva), ale hlavne kvôli tomu, čo sa bude diať po tehotenstve. Predstavte si, že ste sa už pár týždňov pri svojom novorodencovi nevyspali, manžel dnes dlho pracuje, pripálili ste posledný čistý hrniec a mama, od ktorej ste chceli poradiť, má opäť obsadené… Vtedy sa skutočne hodí mať v rukáve pár relaxačných techník, ktoré vás do pár minút upokoja.

Samozrejme, jednou z najúčinnejších techník by bolo ísť na hodinu jogy, ale všetci vieme, že po narodení dieťatka to nebude často možné. Preto máme pre vás niečo jednoduchšie, nenáročné a krátke. Sadnite si v pokojnej miestnosti, zavrite si oči a predstavte si nejakú pokojnú, príjemnú scenériu… Napríklad pláž pri západe slnka. Začnite zhlboka dýchať a vyberte si jedno slovo, ktoré budete vždy pri výdychu opakovať… Napríklad „jeden“. Aspoň 10 minút denne (alebo keď je to potrebné) by malo byť dostatočne účinných, zároveň ale, aj dve minúty sú lepšie ako nič.

Užitočné tipy

Ak máte (tak ako väčšina žien v tomto štádiu) problém zaspať, skúste spávať naboku so zohnutými kolenami a vankúšom medzi nimi. Ďalej, aj keď je to ešte ďaleko kým sa odoberiete na materskú, mali by ste to začať riešiť už teraz. Spojte sa s oddelením ľudských zdrojov ako aj s vašim šéfom, aby ste sa ubezpečili, že máte na vec ten istý názor. Okrem toho povedzte manželovi, aby sa vo svojej práci opýtal na otcovskú dovolenku. Zrejme bude neplatená, ale možno mu zamestnávateľ poskytne aspoň niekoľko týždňové voľno. A to predsa stojí za to, aby si aspoň na chvíľu užil aj otecko chvíle so svojim potomkom. No a napokon, za každých okolností majte po svojom boku fľašu vody. Vo vašom stave je veľmi dôležité ostať hydratovaná a podporiť tak mimo iného i váš krvný obeh.