20. týždeň tehotenstva

20 týždeň tehotenstva

Vitajte v 20. kapitole príbehu o vašom tehotenstve! Vás drobec sa stále usilovne a úspešne snaží vyrásť. Už má takmer 300 gramov a od hlavičky po koniec trupu meria fascinujúcich 16 centimetrov. Ale s ním sa samozrejme zväčšujete aj vy. Okrem toho plod signifikantne silnie. Bodaj by nie, keď toľko cvičí kopanie a vystieranie nôh a rúk. Tento týždeň príde niečo, na čo mnoho párov netrpezlivo čaká. Už budete môcť na ultrazvukovom vyšetrení zistiť, či budete mať chlapca alebo dievčatko!

Chlapec či dievčatko?

Sú páry, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a ktoré nechcú zistiť pohlavie dieťatka pred narodením. Ste jedným z tých pátov, ktoré sa už nemôžu dočkať zistiť akej farby majú začať nakupovať výbavičku? V tom prípade prichádza tá správna chvíľa aby ste to zistili. Presnejšie, v 18. týždni22. týždni sa prvý krát dá s určitosťou povedať pomocou ultrazvuku, či sa jedná o dievčatko alebo o chlapca čo vo vás rastie.

Ak teda čakáte dievčatko, jej maternica už je vyvinutá a pošva sa tento týždeň začína vyvíjať (takže o zhruba 30 rokov môže byť presne v tej istej situácii ako vy, stará mama). Taktiež už má vo vaječníkoch maličké vajíčka, ktorých je teraz zhruba 7 miliónov (do vášho pôrodu toto číslo klesne na zhruba 2 milióny). Ak naopak čakáte chlapca, jeho semenníky začnú tento týždeň klesať nižšie, aj keď ešte stále zostávajú v bruchu, pretože musia počkať, kým sa plne vyvinie miešok.

Ako sa mení vaše telo

Ak chcete vedieť, čo nového sa udeje s vaším telom v presnej polke tehotenstva, čítajte ďalej. V tomto týždni totiž tehotenské hormóny spôsobia fascinujúcu vec, ktorú už ste si možno na sebe stihli všimnúť. Vaše vlasy zosilnejú, padajú menej a rýchlejšie rastú. Takisto nechty budú rásť rýchlejšie a budú hrubšie, ale zároveň budú lámavejšie. Je to zrejme spôsob, akým vás príroda vyzbrojuje na ochranu potomka rastúceho vo vás. To sme si zrejme zanechali ešte z dávnych čias.

Ak sa ale veľmi tešíte tejto zmene a neviete si vynachváliť husté a pevné vlasy a dlhé nechty, moc si nezvykajte. Keďže za túto zmenu môžu spomínané tehotenské hormóny, s príchodom pôrodu sa veci zas zmenia do pôvodného stavu. Keďže v tehotenstve vaše telo potláčalo vypadávanie vlasov, teraz sa bude nejaký čas diať. A zrejme to bude ešte vo väčšej miere ako pred samotným tehotenstvom.

Pozor na správne stravovanie

A ako sme avizovali v predchádzajúcich článkoch, váš apetít sa už zrejme vrátil v plnej sile, respektíve je zrejme silnejší ako pred tehotenstvom. Vaše telo si totiž nahrádza prvý trimester, kedy ste mali všeobecné problémy s prijímaním akejkoľvek potravy. Avšak pred tým, ako sa pustíte do jedenia všetkého čo zbadáte, spomaľte na chvíľu.

Jednak si spomeňte, že váš zvýšený apetít neznamená, že máte jesť za dvoch. Naučte ovládať svoj hlad. Taktiež si ale dávajte pozor na to, aby ste jedli častejšie, no menšie porcie – tak 5-6x do dňa. Okrem toho, že to zmierni pálenie záhy a problémy s trávením, taktiež plodu zabezpečíte stály príjem kalórií a živín, a to je pre plod dôležité. Keby toho nebolo málo, štúdie ukázali, že tehotné ženy, ktoré jedli zdravšie a 5-6 menších porcií denne, mali väčšiu šancu, že porodia v riadnom termíne a nie predčasne.

Nezabudnite tiež na symptómové stálice: stále vám hrozia závrate či mierna nevoľnosť. Z tohto dôvodu sa snažte obmedzovať šoférovanie. Ženy v druhom trimestri sú rizikovou skupinou šofériek čo sa týka dopravných nehôd. Je tomu tak práve z dôvodu, že im môže byť za volantom nevoľno či majú závrat a strácajú kontrolu nad vozidlom. Okrem toho ale nebuďte prekvapená, keď sa u vás vyskytnú aj kŕče v lýtkach, vaginálny výtok, občasné bolesti hlavy, ale aj bolesti a opuchy chodidiel a členkov.