Možno tomu ani nebudete chcieť uveriť, ale vaše bábo má momentálne zhruba 230 gramov a famóznych 15 centimetrov! V súčasnosti je z neho také väčšie mango. Náplňou práce v tomto týždni je poriadne kopať rukami a nohami, ktoré už sú konečne proporčné voči zbytku tela.
Čo sa deje s plodom?
To, že má končatiny konečne proporčné, nie je jediná dobrá správa pripadajúca na tento týždeň. Okrem toho vzniká čoraz silnejšie spojenie mozgu a svalov neurónmi a chrupavka sa mení na kosti. Pre kombináciu týchto dôvodov je váš plod taký aktívny a kope a naťahuje sa až tak, že to zrejme budete cítiť. Má totiž väčšiu kontrolu nad pohybmi svojich končatín.
Ešte niečo plodu tento týždeň pribudne – vernix caseosa. Znie to trochu mysteriózne, ale netešte sa. Vaše bábo pokryje biela, mazľavá vrstva, ktorá ho ochráni pred plodovou vodou. Inak by sa bábo narodilo vyzerajúc, ako by ste si vy dali 9 mesačný kúpeľ. Z toľkej vody by ste mali poriadne zvráskavenú kožu. No a preto je tu vernix, mastná vrstva na koži, ktorá telíčko plodu udrží v perfektnom stave. Vernix sa skladá z lanugo oleja (ak si pamätáte, lanugo je dočasná vrstva chĺpkov na koži plodu – korienky týchto chĺpkov produkujú olej) a odumretých kožných buniek. Nemusíte sa ale obávať, chĺpky i táto mazová vrstva pred pôrodom z tela bábätka zmiznú. Ak sa však vaše malé narodí predčasne, je možnosť, že to ešte na sebe bude mať.
Čo sa deje s vaším telom?
Určite si viete predstaviť aký je to skvelý pocit po náročnom dni si zaliezť do postele, tešiac sa na zaslúžený, príjemný spánok. O to viac sa na to tešíte teraz, keď čakáte dieťa, pretože vás zrejme bolí chrbát, máte napuchnuté členky a všetko je akési viac únavné keď máte so sebou bruško. Tak si predstavte ako už ste len krôčik od zaspania, keď zrazu uctite náhlu, silnú a ostrú bolesť v lýtku – kŕč. Je bohužiaľ veľká pravdepodobnosť, že sa vám to v druhom a treťom trimestri bude diať.
Zaujímavé je, že vedci doteraz nevedia prísť na to, prečo sa to tehotným ženám deje. A nie je to len otázkou noci, ale samozrejme, keď udrie kŕč v noci a zobudí vás to, obťažuje viac ako počas dňa. Nuž ale aj keď presne nevieme čo kŕče v tehotenstve spôsobuje, stále vieme ako to rýchlo vyriešiť. To vás aj tak zrejme zaujíma najviac.
Ako bojovať s kŕčmi v tehotenstve
Posaďte sa na posteli a jemne si chyťte chodilo a ťahajte ho smerom ku vám tak, aby ste cítili, že sa vám lýtko mierne naťahuje. Takéto naťahovanie, keď ho robíte pred spaním, tiež slúži ako prevencia voči nepríjemným kŕčom počas spánku.
Ešte máme pre vás ale príjemnejšiu tému v problematike toho, čo môžete cítiť vo vašom tele počas osemnásteho týždňa. Zrejme ucítite, ako vaše bábo kope! Predsa len, vaša sestra vám hovorila, že o tomto čase už to dávno cítila, aj kamarátka to spomínala… a vy možno stále nič necítite. Alebo keď aj niečo cítite, hneď prídete na to, že sú to plyny, ktoré vás otravujú, keď jete toľko sušeného ovocia (ktoré by ste naozaj mali jesť). Ak je to tak, nevešajte hlavu. Väčšina žien pociťuje prvé kopnutie bábätka v 18. týždni až 22. týždni, takže ešte máte čas.
Okrem toho, kedy to žena prvý raz zacíti sa odvíja od mnohých faktorov alebo ich kombinácií. Napríklad to záleží na stavbe tela očakávajúcej mamičky. Pokiaľ je skôr chudšia, bude pohyby plodu cítiť skôr. Taktiež to záleží od polohy plodu keď kope. Ak je otočené dovnútra tela matky, bude to cítiť menej ako keby kopalo smerom von z jej brucha. S týmto všetkým sa ale vy určite netrápte, pretože skôr či neskôr prvé kopnutie určite ucítite a keď sa tomu tak stane, už na iných veciach nebude záležať.