18. týždeň tehotenstva

18 týždeň tehotenstva

Vitajte už v osemnástom týždni vášho tehotenstva! Ani ste sa nenazdali a ranné bolesti už vás nesprevádzajú. Plne sa sústredíte na naberanie váhy a cítite, ako plod vo vás robí to isté. Ani nebudete vedieť ako a príde čas pôrodu. Poďme sa sa teraz spoločne pozrieť na to, akými míľovými krokmi sa váš drobec vyvíja.

Plod v osemnástom týždni

Drobec nezadržateľne rastie, kope, naťahuje sa a pretáča sa. V nasledujúcich týždňoch to už môžete pocítiť aj vy, takže sa potom nezľaknite. Okrem iného sa vás šikovný plod v tomto týždni naučí ako zívať, a čo je ešte lepšie – sami to možno uvidíte na ultrazvukovom vyšetrení.

Čo nie je súce viditeľné, ale za to oveľa podstatnejšie, je vývoj nervového systému plodu. Ten už do istej miery vyvinutý bol, ale teraz sa vyvíja substancia, ktorá pokrýva spojenia medzi jednotlivými nervami, čo spôsobuje lepší a rýchlejší prenos informácií medzi nimi. Taktiež, nervové bunky v mozgu sa začínajú rozdeľovať do skupín a špecializovať, aby slúžili pre zmysly čuchu, hmatu, sluchu, chuti, zraku. A čo sa týka drobcovho sluchu, ten sa ešte viac vylepšuje a zabezpečí, že je plod ešte viac citlivý na zvuky z okolia, dokonca sa môže stať, že jeden druhého budete počuť ako sa vám čká.

Vaše telo v osemnástom týždni

S vaším telom sa v osemnástom týždni budú diať taktiež podstatné zmeny, ale nie moc pozitívne pre váš komfort. Totiž, telo sa pripravuje na veľkú záťaž v oblasti brucha a dôsledkom toho je zmena ťažiska vo vašom tele. Spodný chrbát sa bude prehýbať dopredu, okrem toho prísun hormónu relaxínu, ktorí uvoľní niektoré svaly, zabezpečí bolesti chrbta. Ako náhle si ale telo na tieto zmeny zvykne, mali by bolesti ustúpiť. Čo ale robiť dovtedy?

  • Pokiaľ sedíte, skúste si nohy niekam vyložiť. Nemusí to byť ani vysoko, stačí aby ste uvoľnili trochu tlaku z chrbtice.
  • Ak stojíte, skúste si jednu nohu niekam podoprieť, to by tiež nemalo zmierniť tlak.
  • Je tiež veľmi účinné a príjemné dať si dlhý, horúci kúpeľ aby uľavil vaším bolestiam a popri tom vás pohladil na duši.

Pálenie zahy

A aby ste nezabudli, je dosť možné, že vás ešte stále bude trápiť pálenie záhy. Toto je jeden z problémov tehotenstva, ktoré väčšinou pretrvávajú počas celých deviatich mesiacov. Dobrá správa ale je, že viete svoje chovanie upraviť tak, aby ste tento problém aspoň zmiernili, ak nie viac-menej odstránili. V prvom rade je najdôležitejšie, aby ste sa vyhli pálivým jedlám. Tie vedia pálenie záhy samé o sebe vyvolať a môže potom trvať dosť dlhú dobu. Takže ak ste fanúšikom štipľavých pokrmov, vyhýbajte sa im teraz oblúkom. Každý symbol ohňa vedľa popisu jedla v menu by mal byť pre vás tabu.

Sú ale aj iné spôsoby ako s pálením záhy bojovať:

  • Vyvarujte zlým stravovacím návykom. To znamená, že žiadne rýchle večere, žiadny 5 minút trvajúci obed po stojačky. Jedzte pravidelne, poriadne prežúvajte a v pokoji jedlo prehĺtajte.
  • Menšie, častejšie porcie: Je lepšie namiesto pár veľkých jedál jesť 5-6 malých, čo okrem pálenia záhy vyrieši aj nepríjemne kolísavú hladinu cukru vo vašej krvi.
  • Skúste si sadnúťi: Tiež pomôže vzpriamene sedieť niekoľko hodín po jedení, aby ste zjednodušili svojmu telu trávenie.

Ak ale na takéto veci nemáte podmienky, uistite sa aspoň, že použijete pri spaní viac vankúšov aby ste mali hlavu vyššie ako bežne. Opäť, mimo pálenia záhy to vie tiež pomôcť vašemu chrápaniu.

Nezabúdajte, že v druhom trimestri sa znižuje váš krvný obeh, na čo je naviazaných niekoľko problémov. Môžu u vás pretrvávať závrate, kŕčové žily, ale ak kŕče v lýtkach počas noci. Okrem tohto všetkého sa stále môžete stretnúť so zápchou a plynatosťou, krvácaním z ďasien a tvorením strií okolo nôh, brucha a zadku. Toto všetko je ale nepodstatné keď prvý krát ucítite, ako sa drobec vo vás hýbe.