17. týždeň tehotenstva

17 týždeň tehotenstva

Práve teraz je plod vo vašom brušku veľký asi ako vaša dlaň. Predstavte si, ako si drobca na ňu položíte. Aký to je pocit? Zrejme úžasný. Neprejde už tak veľa času a vy budete svoje, vtedy už plne vyvinuté bábätko, držať v náručí. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako pokračuje jeho vývoj a čo sa bude diať s vaším telom v sedemnástom týždni tehotenstva.

Čo sa deje s plodom?

Drobcovi sa začína tvoriť vrstva tuku, ktorá sa bude tvoriť až do samotného pôrodu. V tom bode už bude tvoriť až dve tretiny hmotnosti vášho bábätka. Ale tak to má byť, pretože tuk najlepšie ochráni malé bezbranné telíčko vášho potomka. Okrem toho je jeho srdiečko od 17. týždňa regulované mozgom a teda bije so železnou pravidelnosťou o frekvencii 140-150 úderov za minútu. Pre lepšiu predstavu, to je zhruba dva krát rýchlejšie ako bije vaše srdce.  Okrem toho, že vaše bábo robí takéto pokroky, stále poctivo trénuje. Skúša si satie aby po príchode na svet bolo pripravené získať potravu z vášho prsníka či fľaše.

Okrem iného v tomto týždni drobec nadobudne nesmierne dôležitú vec, ktorá ho robí odlišným od všetkých ostatných ľudí – odtlačky prstov. V nasledujúcich týždňoch sa začnú na bruškách prstov tvoriť špecifické miniatúrne zarážky, ktorým, ako už viete, hovoríme odtlačky prstov. A aby toho nebolo málo, v tomto týždni už bábo skutočne registruje veľa zvukov. Pokojne to môže byť aj brechot psa. Ak bude plod v tehotenstve trebárs často počúvať brechot psa od susedov, po narodení už bude na tento zvuk zvyknutý a ľahšie pri ňom zaspí. To sa hodí, nie?

Čo sa deje s vaším telom?

V tomto týždni už je takmer definitívne vidieť, že čakáte dieťatko. To môže zrazu privolať kopu nadšených ohlasov z okolia. A kto vie prečo je to tak, ale mnoho ľudí má tendenciu chcieť ta rastúceho bruška ženy dotknúť. Je dosť logické, že nie vždy vám to je príjemné, zvlášť ak sa nejedná o blízku osobu. Netreba zabudnúť, že je úplne normálne, ak sa vám niečo takéto nepáči, a je potrebné v tej chvíli to osobe rázne, ale pokojne povedať.

Vrátenie chuti do jedla

Ako sme už avizovali, s najväčšou pravdepodobnosťou vás v týchto týždňoch opúšťa častá potreba ísť vracať a všeobecne negatívne pocity ohľadom niektorých potravín. Ale to nie je všetko, dostaví sa práve opačný efekt. Váš apetít sa veľmi rýchlo začne zvyšovať a dosiahne levely nevídané pred tehotenstvom. To je úplne bežné u tehotných žien. Netreba ale zabúdať, že fráza „jesť za dvoch“ nie je doslovná, a síce plod potrebuje aby ste jedli dostatočne a zásobovali ho živinami, rozhodne to neznamená, že máte zjesť všetko na čo pomyslíte.

Musíte si vypracovať pevnú vôľu a zamyslieť sa nad tým, že pre vaše zdravie i drobcovo je najlepšie, keď budete jesť viac ako obvykle, ale taktiež zdravšie. Rozhodne je ale na mieste vyvarovať sa bezbrehému prejedaniu za zámienkou tehotenstva.

Pre správne stravovanie si určite prečítajte náš článok o strave v tehotenstve.

Chrápanie

Ale akoby signálov tehotenstva nebolo dosť, znova nastupujú obľúbené tehotenské hormóny aby čo-to ešte skomplikovali. Vašim ďalším problémom totiž bude chrápanie. A nie partnerove, ale vaše. Je to neuveriteľné ale je to tak. Tehotenské hormóny majú vplyv aj na váš nos.

Čo sa týka riešenia tejto prekérnej situácie, skúste si do spálne kúpiť zvlhčovať vzduchu. Alebo si zadovážte pásiky na nos. Síce nevyzerajú moc vábne ale niektorým ľuďom skutočne pomáhajú. Ak prípravky nezaberajú, skúste použiť viac vankúšov ako bežne, aby ste mali hlavu viac zdvihnutú a nosné kanáliky sa vám mohli spriechodniť.

Keď ani konvenčné metódy nepomôžu, jednoducho partnerovi zadovážte štuple do uší, aby ho to chrápanie neotravovalo. Ak by ale vaše chrápanie bolo počuť aj napriek tomu, zrejme nie je iná možnosť ako že sa partner vyspí na gauči. Znie to možno neférovo, ale zamyslite sa nad tým, že vy ste tá z dvojice, ktorá veľmi potrebuje kvalitný, neprerušovaný spánok. A to nie len vy, ale hlavne plod, ktorý vo vás rastie.