10. týždeň tehotenstva

10 týždeň tehotenstva

Vitajte už v desiatom týždni vášho tehotenstva, to ten čas letí, však? Ani sa nenazdáte a budete v náručí držať vaše bábätko. Tento váš drobec má v desiatom týždni dôležitú úlohu: začína sa teraz už skutočne podobať na malého človiečika. Formujú sa mu kosti a chrupavka, na nožičkách sa oddeľujú kolená a členky. Ručičky už dokonca môže zohnúť v lakťoch. Všetko to znie už akoby bolo dieťatko veľké, ale v skutočnosti majú tie ruky a nohy dĺžku zhruba 1 cm a vaše dieťatko je zhruba 3,5-4 cm veľké.

Čo sa v tomto týždni deje s plodom?

V tomto období sa plodu začínajú formovať zúbky. Ale nemusíte sa ničoho ostrého vo vašom bruchu báť: tie sa totiž prerežú cez ďasná až keď bude dieťatko z bruška von už zhruba pol roka. Ani ostatné časti tela nezaháľajú: plod má žalúdok, ktorý produkuje tráviace šťavy, obličky produkujú čoraz väčšie množstvá moču a ak čakáte chlapca, ten už produkuje testosterón.

Čo sa deje s vaším telom?

Zrejme najväčším problémom, s ktorým sa v tomto týždni potýkate, je zápcha. Bohužiaľ, tehotenské hormóny spôsobujú, že svaly hrubého čreva sa uvoľňujú a neplnia si svoju prácu, to potom spôsobuje nepríjemnú zápchu. Dobrá správa je, že to môžete čiastočne zmierniť: snažte sa jesť veľa zeleniny a celozrnnej stravy a taktiež pite veľké množstvo vody. Okrem iného vás zrejme stále prenasleduje vracanie a nevoľnosti, tie ale budete musieť ešte nejaký čas vydržať.

Je možné, že ste sa nejaký čas už poriadne nepozerali do zrkadla, pretože sa trochu bojíte ako sa vaše telo mení. Na tom nie je nič zlé, ale možno je čas to skúsiť znova, takže veľký nádych. Prvá vec, ktorú zrejme budete skúmať je bruško. V dolnej časti by malo byť zaoblenejšie, to bude samozrejme viac viditeľné ak ste štíhla. To čo vidíte je zväčšená maternica, teraz zhruba o veľkosti grapefruitu. Ak ale ešte nič nevidíte, jednoducho tomu dajte čas.

Druhá vec, ktorú si zrejme všimnete, už nemusí byť taká pozitívna. Keď sa dobre prizriete, mali by ste vidieť po povrchu svojho tela zaznamenať viditeľné modré žily. Jedná sa najmä o oblasť brucha a prsníkov. Neľakajte sa ale, takto to má byť.

Priemernej žene sa počas tehotenstva zvýši prietok krvi o 20-40% a žily sa teda musia prispôsobiť tomuto nárastu, preto ich je teraz viac vidieť. Žily sa vám zväčšia i v oblasti rúk a nôh. Netrápte sa preto kvôli tomu, je to znak dobre pokračujúceho tehotenstva. A pamätajte, že ako náhle porodíte a prestanete kojiť, s týmito viditeľnými žilami sa budete navždy lúčiť, takže žiaden strach.

Zápcha v desiatom týždni

Poďme sa ale bližšie pozrieť na váš problém so zápchou. Je viacero spôsobov, ktorými s ňou viete bojovať, ale vyžaduje to úpravu vášho jedálnička. Ako prvé sa pozrime na potraviny, ktoré dopomáhajú upchávaniu vášho tela. Sú to potraviny, ktoré telo zložitejšie spracováva, ako napríklad  pečivo, cestoviny a ryža. Ak môžete, skúste ich aspoň na pár dní skutočne obmedziť.

Druhým bodom je sústredenie sa na vlákninu. Nájdite potraviny, ktoré jej obsahujú veľké množstvo. To je napríklad ovocie (hlavne kivi), sušené ovocie (to môže byť čokoľvek podľa vašich preferencií, trebárs marhule, hrušky, čučoriedky…), surová či len ľahko tepelne opracovaná zelenina a v neposlednom rade orechy a rôzne semiačka. Toto všetko zapite veľkým množstvom tekutín, hlavne vody, ale aj ovocných či zeleninových štiav. Nie vždy to je vyslovene pochúťka, ale ak chcete, aby zápcha ustúpila, mali by ste to skúsiť. No a účinok tohto všetkého ešte znásobíte cvičením, pretože keď chcete aby sa niečo vo vás začalo hýbať, mali by ste sa hýbať najskôr vy.

Zrejme to nečítate rady, ale mnoho ďalších symptómov môže ešte stále pretrvávať: náladovosť, vracanie, nevoľnosť, bolesti hlavy, nadpriemerná produkcia slín, bolesti prsníkov, únava, selektívne chute čo sa týka jedla, pálenie záhy, nafukovanie a plynatosť, a nakoniec i jemný biely vaginálny výtok. Toto všetko nakope znie dosť strašidelne, ale ešte chvíľu vydržte a potom už si budete s chuťou užívať svoje tehotenstvo.