Ako funguje výpočet termínu pôrodu?

„Ako dokáže tehotenská kalkulačka vypočítať deň môjho pôrodu?“

Lekársky názov pre „deň pôrodu“ sa nazýva očakávaný termín pôrodu čo znamená, že dátum, ktorý vám dá lekár je len orientačný. Deň pôrodu je zväčša odhadovaný takto: odčítame 3 mesiace od prvého dňa vášho posledného menštruačného cyklu, pridáme 7 dní a tak dostaneme váš očakávaný termín pôrodu v ďalšom roku. Napr. ak začínal váš posledný cyklus 11. apríla, počítajme späť 3 mesiace, čím sa dostávame do januára a prirátame 7 dní. Váš očakávaný dátum pôrodu bude teda 18. Januára.

„Prečo výpočet očakávaného pôrodu v niektorých prípadoch nefunguje?“

Celý systém výpočtu je založený na predpoklade, že menštruačný cyklus ženy je pravidelný. V prípade, že sa práve váš cyklus mení z mesiaca na mesiac, celý výpočet môže byť zbytočný. Predstavte si prípad, že zvyčajne dostanete menštruáciu každých 6 až 7 týždňov, v súčasnosti ste ju už nemala 3 mesiace. Pri teste zistíte, že ste tehotná- kedy ste počala?

„Môže sa očakávaný dátum pôrodu zmeniť?“

Áno, váš dátum sa môže zmeniť. Nejde však o nič, pre čo by ste si mala robiť starosti. Váš lekár môže zmeniť dátum z viacerých dôvodov podľa priebehu vášho tehotenstva.

  • Medzi tieto dôvody patrí:
  • nepravidelný menštruačný cyklus
  • nevykonanie ultrazvuku pri prvej prehliadke
  • ak bol ultrazvuk vykonaný až v druhom trimestri
  • ak máte abnormálnu výšku pozadia
  • a iné…

„Čo by som mala očakávať na prvej prehliadke?“

Váš lekár pravdepodobne vykoná na prvej prehliadke väčšie množstvo rôznych testov. Skontroluje váš zdravotný stav a samozrejme zdravotný stav dieťatka. Stanoví očakávaný dátum pôrodu, otestuje váš moč, vykoná Rh faktor test, spraví vám krvné testy a starý známy PAP test (odber steru krčka maternice). Všetky tieto testy sa môžu zdať zdĺhavé, ale pomôžu nám uistiť sa, že je všetko tak ako má byť a že si môžete s radosťou užívať vaše tehotenstvo.

„Koľko detí sa približne narodí presne v očakávaný deň pôrodu?“

Podľa početných štúdií sa iba 20 detí narodí presne v očakávaný deň. Dôvodom je, že normálne tehotenstvo trvá v rozmedzí 38- 42 týždňov. Väčšina bábätok sa teda narodí niekde v čase približne 2 týždne pred alebo po očakávanom dátume.

Ako môžem vypočítať dátum pôrodu ak je môj menštruačný cyklus nepravidelný?

Existujú 3 ďalšie vodítka, ktoré vám pomôžu pri výpočte a vďaka ktorým môžete zistiť v akom štádiu tehotenstva sa práve nachádzate:

Veľkosť maternice: tá sa zisťuje pri vašej prvej lekárskej prehliadke, po tom ako zistíte, že ste tehotná.

  • Skorý ultrazvuk: ten vám pomôže určiť vaše tehotenstvo s oveľa väčšou presnosťou. Napriek tomu, ultrazvuk sa nevykonáva vo všetkých prípadoch na prvej prehliadke. Niektorí lekári ho robia rutinne, iní ho pri prvej prehliadke úplne vynechajú, pričom je odporúčaný len v prípadoch, kedy má žena veľmi nepravidelný menštruačný cyklus, alebo v prípade žien, ktoré už prešli potratom alebo inými komplikáciami v tehotenstve.
  • Míľniky v tehotenstve: myslíme dôležité udalosti ako prvý úder srdca vášho dieťatka (nastáva v 9 až 12 týždni tehotenstva), alebo napr. prvé kopnutie do bruška (16-ty až 22 týždeň), tieto míľniky nám pomôžu upresniť, či je predpovedaný dátum pôrodu správny.
  • Výška pozadia maternice: pozadím maternice myslíme vrchnú časť maternice. Tá sa meria pri každej prehliadke lekárom. Pozadie maternice by malo dosiahnuť do výšky pupku v 20 týždni, čo napomáha potvrdiť správnosť vášho očakávaného dátumu.

Kedy mám po prvý krát navštíviť lekára?

Dobrá starostlivosť pred narodením dieťatka je jednou z najdôležitejších vecí pre jeho zdravý vývin a rast. Preto nemeškajte s prvou návštevou lekára. Zavolajte svojmu pôrodnému asistentovi alebo lekárovi hneď potom, ako zistíte, že ste pravdepodobne tehotná alebo po tom, ako vám domáci test ukáže pozitívny výsledok a naplánujte si prvú prehliadku.