Zistila ste, že ste tehotná. Panuje vo vás nesmierna radosť a v hlave si prepočítavate, čo všetko teraz musíte vyriešiť. Je však viac ako možné, že zabudnete/podceníte jeden dôležitý faktor – vaše zuby.

Nechať si skontrolovať zuby počas tehotenstva je napriek rôznym fámam úplne bezpečné a je dobré nechať si svoj chrup skontrolovať ešte v prvých fázach tehotenstva, kedy vám doktor môže odporučiť rôzne techniky, ako zvládnuť starostlivosť o zuby pri konkrétnych príznakoch tehotenstva – napríklad častej nevoľnosti.

Vplyv tehotenstva na ústnu dutinu

Hoci väčšina žien prejde týchto 9 mesiacov bez vážnych komplikácií so svojimi zubami. Nie je to však pravidlom. Nielenže môže samotné tehotenstvo za určitých okolností niektoré vaše problémy so zubami zhoršiť, dokonca môže nové problémy aj spôsobiť. Pravidelné kontroly a neustále udržiavanie zdravej ústnej dutiny je základom preto, aby ste bola zdravá nielen vy, ale aj vaše dieťa.

Krvácajúce ďasná

Tehotenstvo ako také spôsobuje radikálne hormonálne zmeny vo vašom tele. A tieto hormonálne zmeny môžu mať vplyv aj na vaše ústa, v dôsledku čoho môže vzniknúť napríklad typický problém krvácajúcich ďasien v tehotenstve.

Tieto hormóny totiž môžu spôsobovať zvýšenie množstva baktérií, čo prirodzene vedie k zápaom ďasien citlivým ďasnám či k zubnému kazu. V zásade však platí, že ak ste sa doposiaľ o zuby starala dobre, tieto problémy by sa vám mali vyhnúť – tieto baktérie zvyčajne len pomôžu prejaviť problém, ktorý sa v ústach už nachádzal.

V každom prípade platí, že ak tento problém máte, je potrebné ho riešiť, inak by mohol prejsť do vážnejších problémov. V takom prípade je dobré navštíviť vášho zubného lekára, ktorý vám môže odporučiť zmenu zubnej pasty, resp. častejšie čistenie zubov.

Zvýšené riziko zubného kazu

Ako som už naznačil, tehotné ženy sú v dôsledku týchto baktérií náchylnejšie aj na zubné kazy. Ďalším dôvodom, prečo sa u tehotných žien objavujú zubné kazy častejšie, je veľká chuť do jedla, čo spôsobuje zvýšený príjem uhľohydrátov (sacharidov), ktoré vytvárajú pozitívne prostredie pre ďalšie baktérie. Príčinou môžu byť aj ranné nevoľnosti, ktoré zvyšujú množstvo kyseliny v ústach.

Aj z tohoto dôvodu môže byť klasické čistenie zubov dvakrát denne počas tehotenstva nedostatočné. Obzvlášť v tehotenstve je dôležité dodržiavať správne návyky, keďže nedostatočná starostlivosť môže viesť k množstvu vážnejších problémov.

Zubár v tehotenstve

V tejto časti sa pozrieme na to, ako vaše tehotenstvo ovplyvńuje návšetevu zubára.

Lieky na zuby v tehotenstve

Váš zubár by jednoznačne mal vedieť o tom, že ste tehotná. Nech ho už navštívite z akéhokoľvek dôvodu, nezabudnite mu určite túto skutočnosť povedať, keďže môže mať vplyv na to, aké lieky vám predpíše a či vôbec. Tehotenstvo je stav, ktorý berie každý lekár veľmi vážne a preto sa nemusíte báť, že by váš zubár celú záležitosť akýmkoľvek spôsobom podcenil.

Lokálne anestetiká počas tehotenstva

Existuje fáma, že lokálne anestetiká môžu byť pre tehotné ženy a ich nenarodené deti nebezpečné. Umŕtvenia zubov sa však absolútne nemusíte báť, všetky látky, ktoré zubár pri tejto procedúre používa, sú pre vás aj dieťa maximálne bezpečné.

Tehotenstvo a Röntgen

Čo sa týka röntgenu, tu to nie je úplne jednoznačné. Mnohé zdroje sa v názoroch na túto tému líšia. Podľa niektorých je röntgen počas tehotenstva absolútne neprípustný a to aj v prípade, že ide len o snímku zuba.

Faktom ale je, že röntgenové žiarenie je pri vytváraní snímok veľmi slabé a aj túto nízku intenzitu dostatočne blokuje ochranné oblečenie, ktoré si pri snímkach na seba navliekate, preto sú možno obavy zbytočne prehnané. Na túto tému je najlepšie prehodiť pár slov s vašim zubárom.

Často kladené otázky

„Doteraz som sa o zuby starala dobre, čistila ich dvakrát denne, vrátane medzizubných priestorov. Potrebujem na tom niečo meniť?“

Ak sa skutočne o zuby staráte dlhodobo takto dôsledne, zaslúži si to pochvalu a určite v tom pokračujte, nie je extra dôvod niečo na tom zásadne meniť. Čo považujem za dôležité je práve skôr motivovať ženy, ktoré tak dôsledné v starostlivosti doposiaľ neboli. Ste tehotná a vaše telo je zraniteľné. Ak sa doposiaľ s problémami vyrovnávalo aj bez dôkladnej starostlivosti, počas tehotenstva to tak jednoduché byť nemusí. Navyše môže nedostatočná starostlivosť prerásť v oveľa vážnejšie problémy.

„Je pravda, že s každým dieťaťom stratím jeden zub?“

Nie, ide len o reči našich starých mám. Strata zubov nijak nesúvisí s tehotenstvom a ak o nejaký zub predsa prídete, je prakticky isté, že dôvodom bol doposiaľ skrytý problém a určite nie tehotenstvo.

Treba však dodať, že pri tehotenstve je bežné, že zuby nedržia na svojich miestach tak pevne. Je to spôsobené zvýšenou hladinou progesterónu a estrogénu, ktoré oslabujú väzivá a kosti, ktoré držia zuby na svojom mieste. Po tehotenstve však zvyčajne tento problém opadne.

„Mávam rannú nevoľnosť a často zvraciam. Čo to znamená pre moje zuby?“

Nazýva sa to ranná nevoľnosť, no zasiahnuť môže kedykoľvek počas dňa. Táto nevoľnosť spôsobuje zvracanie, čo znamená, že sa žalúdočné kyseliny dostanú do úst a na zuby. Možno máte prirodzene tendenciu zuby si okamžite po zvracaní vyčistiť. Rozumnejšie je však počas a vypláchnuť si najskôr ústa vodou, zmiešanou so sódou bikarbonou. Vypláchnite, počkajte tak 30 minút a umyte si zuby až približne po 30 minútach.

Dôvodom je, že kyselina zuby oslabuje a leptá. V prípade, že sa v tomto stave dotknete zubov kefkou, iba im ublížite.

„Keď si čistím zuby, napína ma. Čo s tým?“

Zrejme to nesúvisí s čistením zubov, ale s vašim súčasným stavom, kedy vás napína prakticky zo všetkého, čo príde do kontaktu s vašou ústnou dutinou. Ak máte tento problém, je vhodné zaobstarať si zubnú kefku s menšou hlavou. Napriek tomu, že môže byť umývanie v tomto stave veľmi nepríjemným zážitkom, naozaj si dávajte pozor na to, aby ste tento problém nepodcenili a umývali si zuby pravidelne.

„Má moje stravovanie vplyv na zuby môjho dieťaťa?“

Zuby vášho dieťatka sa začínajú vyvíjať medzi tretím a šiestym mesiacom vášho tehotenstva. Aby sa vyvíjali správne, je dobré podporiť to vhodnou stravou – najmä dostatkom bielkovín, vápnika, fosforu a vitamínov A, C a D. Pre zníženie rizika možných defektov je dobré prijímať aj 600mg kyseliny listovej denne. Príjem dostatku vody popritom je samozrejmosťou.