Nie je to dobrý nápad pohojdávať vaše dieťa na rukách? Záleží na situácií. Vždy je dobrý nápad pomaznať sa s vaším bábätkom a dať mu veľa lásky a náklonnosti. Len keď už viac nestačíte pohojdávať vaše dieťa na rukách, stáva sa z toho problém. Vráťme sa však o krok dozadu a dovoľte mi vysvetliť, čo je to spánková asociácia.

Aká je vaša spánková asociácia? Ako zaspávate vy?

Aké zvyklosti vykonávate vy každú noc predtým ako idete spať? Pozeráte televíziu? Rozprávate sa s partnerom? Čítate knihu? Spíte na vankúši? Toto sú príklady činností, ktoré si každú noc spájate so spánkom. Čo by sa stalo, ak by ste boli bez elektriky a nemohli pozerať televízor či čítať knihu? Mali by ste ťažkosti so zaspávaním? Možno áno a možno nie. Mali by ste problém zaspať bez vankúša? To vám pravdepodobne spôsobí väčšie problémy. Niektoré spánkové asociácie sú silnejšie ako ostatné. Čo ak by ste išli spať s vankúšom a perinou no o 2 hodiny neskôr by ste sa zobudili a oni by boli preč? Dokázali by ste opäť zaspať bez toho, aby ste hľadali vankúš? Teraz sa pozrime ako tento koncept ovplyvňuje vaše bábätko/dieťa.

Aké má vaše dieťa spánkové asociácie? Ako vaše dieťa zaspáva?

Pozrime sa na to, ako väčšina bábätiek zaspáva. Môžu zaspať keď sa s nimi ich matka alebo otec hojdajú v hojdacom kresle, zababušené a pohodlne uložené v náručí rodičov. Alebo môžu zaspať pri cuckaní fľašky s materským mliekom/sunarom. Alebo jednoducho zaspia vďaka cumlíku. Odhliadnuc od neskorších problémov so zúbkami a materským mliekom/sunarom, neexistuje žiadny problém s používaním týchto metód zaspávania, dokiaľ sa nevyskytne problém.

Odkedy bol môj syn malilinké bábätko, miloval zaspávať keď sa s ním niekto prechádzal, pohojdával ho alebo dojčil. Rovnako zbožňoval driemanie v závesnej hojdačke. Zo začiatku to nebol problém. Rýchlo zaspal a my sme ho zložili dole. No o niekoľko týždňov neskôr som sa zrazu pristihla, ako ho hojdám na rukách 2-3 hodiny každú noc len aby som ho uspala. Zvykol rýchlo zaspať, no vždy keď som ho položila do postieľky sa zobudil! Ach! A potom som to musela opakovať približne každé 1-2 hodiny keď sa zobudil. Bolo to vyčerpávajúce a ja som už bola na konci so silami! Tak sme začali so spoločným spaním, čo nám obom prinieslo viac spánku, no stále som bola nervózna, že ho priľahnem alebo ho ja či môj manžel prikryjeme perinami. Nie je pre mňa jednoduché zaspať, a preto vždy keď potreboval nakojiť, mala som ťažkosti znova zaspať (a rovnako som nikdy nebola dobrá vo vymieňaní strán bez skutočného vymenenia strany). Spoločné spanie funguje vo viacerých rodinách a ja to nekritizujem. Len to jednoducho nefungovalo v našej rodine a pre každú rodinu je dôležité aby sa naučili, čo u nich najlepšie zaberá. Len čo som sa naučila viac o spánkových asociáciách, bola som schopná presunúť ho naspäť do postieľky, vo veku 4 mesiacov, a obom sa nám odvtedy dostalo OMNOHO viac spánku!

Problém so spánkovými asociáciami spočíva v tom, že vaše bábätko VÁS potrebuje aby ste mu znova vytvorili prostredie, v ktorom zaspáva. VY ste sa stali jeho „vankúšom“ a keď sa prebudia z dôvodu prechodu z jednej fázy spánku do druhej (ako sa to stáva NÁM všetkým!) a ich vankúš tam nie je, jednoducho nevedia ako zaspať. Kľúčom preto je dovoliť im zaspávať v rovnakých podmienkach ako sa neskôr, v pravidelných intervaloch, prebudia počas noci. Ak sa na moment prebudia a zistia, že ste preč, že daný pohyb utíchol (ako v prípade môjho syna) alebo im chýba ich cumlík alebo… prebudia sa ešte viac a musia na vás zavolať aby ste im opäť „pomohli“ zaspať. Krásne na tom je to, že len čo dosiahnu vek 3-4 mesiacov, už vás naozaj „nepotrebujú“ tak veľmi, ako si to vy myslíte a skutočne sa aj samy dokážu naučiť ako zaspávať, ak sa tomu doposiaľ nenaučili.

Na záver by som ešte chcela zopakovať, že pohojdávanie vášho dieťatka na rukách, používanie cumlíka, dojčenie alebo pitie z fľašky s mliekom atď…. pred spaním nie sú zlé návyky. Ak vám nevadí hojdať vaše dieťa 10 minút a potom ho preniesť do postieľky a ono bude spinkať celú noc, potom v tom nie je žiadny problém. Jedine ak už nevládzete pokračovať v (doplňte si spánkovú asociáciu), potom sa to stáva problémom. Majte na pamäti, že prerušovaný spánok, ktorý spôsobuje vaše vyčerpanie nie je o nič lepší pre vaše dieťaťko ako pre vás. Ak ste podráždený, nemyslíte si, že aj vaše dieťa bude také? S RADOSŤOU by som hojdala môjho syna a chlapčeka a skúsila som to (neúmyselne – je to v mojej povahe). Skĺzli sme však naspäť k zlým návykom toľko krát, že to nechcem ani spočítať, ale ZAKAŽDÝM sa to preňho stalo prekážkou. Na konci som bola schopná pokračovať v dojčení až kým nezaspal, hneď ako sa naučil nevyhnutné zručnosti ako sa vrátiť NASPÄŤ k spánku a spať celú noc. Vďaka možnostiam a precvičovaniu sa všetci dokážeme naučiť nové spôsoby ako zaspávať, dokonca aj bez vankúša!