Keď kojíte, vaše mliečko je vždy teplé a pripravené pre dieťatko. Niekedy však musíte byť od dieťatka ďaleko a v takýchto prípadoch bude dobré, ak si nejaké mliečko odpumpujete a budete ho skladovať v chladničke či mrazničke.

V tomto článku vám zodpovieme otázky ohľadom toho, ako materinské mlieko odpumpovať a ako ho správne skladovať a všetko ostatné čo by vám mohlo prísť na myseľ od teploty mliečka, času cez schladenie či zohrievanie.

V prvom rade by sme vás chceli upozorniť, že čerstvé mlieko je pre vaše dieťa najlepšie. Ak ste si materinské mlieko práve odpumpovala, dajte svojmu dieťatku toto a zmrazené si nechajte na čas, keď budete mimo a vaše dieťa nebude môcť dostať svoju čerstvú dávku.

V čom by som mala materinské mlieko skladovať?

Existuje množstvo možností ako vaše mliečko skladovať. Tu sú niektoré z nich:

  • Zaváraninový pohár s dobre utesneným viečkom
  • Pevná plastová fľaštička z plastu bez BPA
  • Špeciálne vrecúška na skladovanie materinského mlieka v mrazničke

Mali by ste sa vyhnúť:

  • Klasickej detskej fľaštičke
  • Plastovým desiatovým vrecúškam

(oboje by sa totižto mohli pri mrazení ľahko vyliať)

Koľko materinského mlieka by som mala skladovať v 1 prepravke/fľaštičke/pohári?

Každú nádobu naplňte takým množstvom mlieka, aké zodpovedá najmenšiemu množstvu, ktoré vaše dieťa pravdepodobne vypije. Je lepšie otvoriť a zohriať viacej nádob po menších množstvách, než polovicu nádobky vyhodiť.

Tu nájdete približné množstvo mlieka, ktoré dieťa vypije podľa veku:

  • Bábätká okolo 1-2 týždňov, 60-90 ml za 1 kŕmenie
  • Bábätká od 1-6 mesiaca, 90 až 150 ml za 1 kŕmenie

Tip:Keď chcete mliečko zamraziť nikdy nádobku nenapĺňajte úplne doplna. Ako sa bude tekutina mraziť, jej obsah sa mierne zväčší a mohlo by dôjsť k prasknutiu nádoby.

Ako dlho je možné materinské mlieko skladovať?

Je ale pravdou, že čím dlhšie mlieko skladujete, tým viacej sa znehodnocuje a stráca vitamíny a antioxidanty. Je ale tiež pravdou, že mrazené materinské mlieko má stále viac zdravotných benefitov než jeho umelá náhrada, má preto zmysel mliečko uchovávať.

Ak plánujete mlieko použiť v čase do 8 dní, môžete ho skladovať v chladničke. V inom prípade použite mrazničku, kde vydrží približne 4 mesiace.

Nikdy neskladujte materinské mlieko vo dverách chladničky alebo mrazničky. Je tak pravdepodobnejšie, že by sa rozmrazilo alebo zahrialo a následne sa skazilo.

Čerstvo napumpované mliečko môže byť skladované v chladiacom boxe s chladiacimi vložkami po dobu 24 hodín.

Tip: Vždy keď dávate materinské mlieko zamraziť označte si nádobku nálepkou s napísaným dátumom. Keď si potom vyberáte mlieko, ktoré použijete skôr, vždy vyberte to staršie. Ak sa vo vašej domácnosti nachádza ešte jedno dieťa a kojaca mamička, nezabudnite si na nádobku poznačiť aj meno dieťaťa, pre ktoré je mliečko určené, aby ste tak predišli nedorozumeniam.

Často kladené otázky ohľadom materinského mlieka

„Je potrebné materinské mlieko ohrievať?“

  • Ak máte novorodeniatko, ktoré potrebuje podávať mliečko vo fľaštičke, zohrejte ho namočením do teplej vody. Pred tým, než ho dáte vášmu bábätku, dotestujte teplotu, aby nebolo príliš horúce.
  • Ak už je dieťatko staršie, môžete mu dať materinské mlieko priamo vytiahnuté z mrazničky.

„Ako materinské mlieko rozmrazím?“

  • Vytiahnite mlieko z mrazničky večer pred tým, ako ho plánujete použiť.
  • Je nutné, aby ste ho následne použila do 24h po roztopení
  • Môžete ho, rovnako ako v minulom prípade, rozmraziť priamo pred použitím, vložením do pohára s teplou vodou

POZOR! Nikdy nepoužívajte horúcu alebo vriacu vodu na roztopenie mlieka, vaše dieťa by si mohlo popáliť ústa a hrdlo.

Nikdy mlieko nerozmrazujte v mikrovlnke, mohlo by sa stať, že na niektorých miestach bude mlieko horúce a na iných studené.

Tiež by ste sa pri skladovaní materinského mlieka mohla stretnúť s tým, že sa na vrchu nádoby vytvorí hrubšia krémová vrstva a vodnatejšia vrstva ostane na dne. To je úplne normálne. Pred tým, než budete mlieko podávať vášmu bábätku obe vrstvy zľahka zamiešajte (namiesto potrepania).

„Môžem pridať čerstvé mlieko k tomu už zmrazenému?“

Odpoveď je áno. Schlaďte čerstvé mlieko v chladničke pred tým než ho pridáte k mrazenému mlieku. Na označenie použite pritom dátum staršieho mlieka.

„Moje rozmrazené mlieko má mydlový zápach, je všetko v poriadku?“

Pravdepodobne áno.

Pokazené mlieko bude voňať skazene. Mydlová vôňa neznamená, že je mlieko skazené. Niektoré mamičky majú mlieko bohaté na lipázu, enzým, ktorý pomáha tráveniu tukov. Práve ich materské mlieko by mohlo po rozmrazení voňať mydlovo. Žiaden strach, takéto mliečko je pre vaše bábätko bezpečné.

Problémom môže byť, že bábätká niekedy takéto mlieko odmietajú. Ak sa to stane aj vám, môžete lipázu deaktivovať prevarením mlieka pred tým, než ho zamrazíte.

Materinské mlieko prevárajte nasledujúcim spôsobom:

  • Nalejte mliečko do kastróliku
  • Zohrievajte do bodu kým začne jemne bublať po krajoch
  • Následne nechajte vychladnúť a zamrazte

„Ako môžem skladovať materinské mlieko v práci?“

Vo všeobecnosti je možné skladovať materinské mlieko pri izbovej teplote okolo 19-22°C po dobu asi 6 až 10h. Ak potrebujete mliečko vychladiť môžete na to použiť izolované chladiace púzdro, chladiacu tašku alebo prenosnú chladničku.