Vypadávanie vlasov po pôrode

padanie vlasov po pôrode

Takmer všetky ženy túžia po tom, aby mali husté a rovné vlasy, presne také, aké mávajú supermodelky. Chcú sa nimi pýšiť, a byť aj vďaka nim obdivované. Takéto vlasy znázorňujú zdravie ich nositeľky, a mužské pokolenie to vníma, aj keď často krát len podvedome.

Od doby, kedy Vám začalo rásť bruško a v ňom Váš malý nezbedník, ste si mohli všimnúť, že k vlasom supermodelky ste nemali ďaleko. Vaše vlasy boli hustejšie, pevnejšie a na pohľad zdravšie. Toto krásne obdobie trvá od prvého mesiaca tehotenstva a zvyčajne končí tri až šesť mesiacov po pôrode. Čo sa stáva potom? Žena si začne všímať viac vlasov pri česaní, viac vlasov vo vani, pri pohľade do zrkadla už tie čarovné vlasy nie sú také, aké bývali. Jednoducho, začnú Vám vypadávať vlasy. Prečo je tomu ale tak, si povieme v dnešnom článku.

Prečo som mala tak husté vlasy počas tehotenstva?

Takmer všetky zmeny, ktoré zažijete počas tehotenstva sú spôsobené nárastom hladiny určitých hormónov. Rast hustých a zdravých vlasov nie sú žiadnou výnimkou.

Na pokožke hlavy sa nachádza státisíce vlasov. 85 až 95% z nich sa nachádzajú vo fáze rastu, zatiaľ čo zvyšných 5 až 15% sú vo fáze odpočinku. Vlasy, ktoré Vám vypadávajú počas sprchovania alebo česania sa ukončili fázu odpočinku. Na pokožke hlavy však po nich neostane prázdne miesto, nahradia ich nové vlasy. Za deň Vám tak dokáže vypadnúť až 100 vlasov.

Ako sme už spomínali, vplyvom tehotenstva sa zvyšuje hladina tehotenských hormónov, najmä hormónu estrogénu. Práve ten je príčinou skrášlenia Vašich vlasov počas obdobia tehotenstva, pretože jeho zvýšená hladina predlžuje fázu odpočinku. Výsledkom je teda menej vlasov nachádzajúcich sa vo fáze odpočinku, teda menej vypadnutých vlasov a vy ste dosiahli výzor supermodelky s vlasmi ako zlatovláska.

Prečo mi po pôrode zrazu vypadávajú?

Po príchode Vášho bábätka sa vracia všetko do normálu. Vaše bruško sa pomaly zmenšuje, ste menej náladová, nemáte už tak veľkú chuť do jedla a, čo nie je veľmi príjemná správa, Vaše vlasy budú také, ako pred tým, než ste bola tehotná. Hladina Vašich hormónov klesá, čo sa prejaví tým, že viac vlasových folikulov prepadne do fázy odpočinku. Viac vlasov vo fáze odpočinku sa ale rovná viac vypadnutým vlasom v sprche, pri česaní sa a iných aktivitách. Nepanikárte však, tento proces vypadávania vlasov zvyčajne prestane po 6 až 12 mesiacoch, takže na fotografiách prvých narodenín Vášho bábätka budete mať opäť vlasy v poriadku.

Aké mám možnosti?

Nebudete môcť úplne zastaviť proces vypadávania, avšak Vaše vlasy si môžete udržať zdravé nasledujúcimi tipmi.

  • Vaše vlasy sú aj obrazom Vášho zdravia. Tým, že budete jesť vyváženú stravu, bohatú na vitamíny a minerály podporíte rast, lesk a hustotu vlasov. Veľmi dobré účinky na výživu vlasov má zinok a biotín.
  • Vyhnite sa zbytočnému zaťažovaniu vlasov. Počas tohto obdobia skúste čo najmenej používať fén, žehličku na vlasy a vyhnite sa natáčaniu vlasov.
  • Zmena je život. Skúste obmeniť Váš výzor tým, že si necháte zostrihnúť vlasy na kratší účes skúsenou kaderníčkou. Mať kratšie vlasy je celkovo pre ženu jednoduchšie a uľahčí Vám to prvé mesiace, kedy sa musíte venovať hlavne svojmu dieťaťu.

Ak je však vypadávanie vlasov po pôrode veľmi intenzívne, vyhľadajte odborníka, pretože sa môže jednať o symptóm, ktorý je spojený s popôrodným zápalom štítnej žľazy.