Sex po pôrode

Či už ste čerstvá mamička alebo ešte len premýšľate aké to po pôrode bude, zrejme ste sa zamysleli nad sexuálnou aktivitou so svojim partnerom. Je niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú ako dlho sa rozhodnete s partnerom nemať sex po pôrode. V prvom rade sa jedná o vaše zdravie a fyzickú kondíciu. Pôrod môže spôsobiť rôzne nepríjemnosti ako napríklad natrhnutie vagíny. Po takomto zážitku zrejme so sexom počkáte dlhšie. Tiež treba brať do úvahy váš vek a aj to, či ste prvorodička. Tieto a mnohé ďalšie faktory si rozoberieme v nasledujúcom článku.

Ako je to teda so sexom po pôrode?

Na tému pohlavného styku po pôrode sa už robilo mnoho výskumov aby sa vyjasnilo, ako čerstvé mamičky ku tejto problematike pristupujú. Z týchto výskumov sa ukázalo niekoľko vecí. Napríklad, že podstatnú rolu zohráva, či je žena prvorodička, alebo už naopak predtým nejaký pôrod zažila. Podstatné je to kvôli tomu, že až 90% prvorodičiek pôrod nepríjemným spôsobom ovplyvní. Natrhne sa im vagína a je nutné ju zošívať. V takomto prípade je viac než logické, že žena čaká niekoľko týždňov s myšlienkou na pohlavný styk s partnerom.

Na druhej strane sa ale ukazuje, že aj vek má čo do činenia so sexom po pôrode. Mladšie mamičky obnovujú svoj sexuálny život vo všeobecnosti rýchlejšie. Okrem tohto faktora je dôležitý aj všeobecný priebeh pôrodu a jeho následky na telo i psychiku ženy. V rámci toho je podstatné, či žena rodila cez vagínu alebo cisárskym rezom, a hlavne, ako rýchlo sa z týchto typov pôrodov regeneruje. Nesmieme ale zabúdať na to, že aj keby bola čerstvá mamička po fyzickej stránke už v poriadku, jednak zrejme počká na odobrenie lekárom na prehliadke na konci jej šestonedelia. Okrem toho, niekedy žena na tento krok ešte nie je pripravená po psychickej stránke. Predsa len, je to veľká životná zmena a veľa veciam sa treba prispôsobiť. Toto sa môže odraziť na libide ženy.

Za nechuť na sex po pôrode nemôžu iba psychika a hormóny

Doteraz sme sa ale bavili len o fyzickom či psychickom stave ženy, a pri tom sme nespomenuli logickejšie a praktickejšie dôvody pre obmedzenie popôrodnej sexuálnej aktivity. Ak ste sa nad tým ako budúca mamička ešte nezamýšľali, teraz je správny čas uvedomiť si a pripraviť sa na prvé týždne po pôrode. Je veľmi pravdepodobné, že budete málo spať, budete sa dňom i nocou starať o ratolesť. Celý váš denný režim bude závisieť od nového prírastku do rodiny. Ak ste zvyknutá venovať čas sama sebe, starať sa o svoje telo a podobne, ani na toto moc času nezostane. Preto je viac než logické, že medzi všetkým tým kojením, detským plačom a plienkami budete celá šťastná za pol hodinu spánku a len ťažko budete myslieť na milovanie s partnerom.

Aj keď sme vás teraz možno trochu vystrašili, v skutočnosti to nie je so sexom po pôrode také tragické. Zhruba polovica žien sa vráti ku sexuálnemu styku s partnerom do šiestich týždňov po pôrode. To je to známe obdobie zvané šestonedelie, kedy sa žena regeneruje. A až dve tretiny žien to potom stihnú do dvoch mesiacov od pôrodu. A okrem toho, viac ako polovica žien má  partnerom ľahkú sexuálnu aktivitu už pred uplynutím popôrodných šiestich týždňov.