Zrak v tehotenstve

zrak-v-tehotensve

Ženy v tehotenstve mávajú často problém s rozmazaným videním. Ak sa tiež radíte medzi tehotné ženy a trpíte týmto problémom vysvetlíme vám, aká je príčina zhoršenia zraku a čo s tým môžete urobiť.

Čo spôsobuje zhoršenie zraku

Mnohé ženy v tehotenstve zisťujú, že ich videnie je rozmazané, alebo aspoň menej ostré ako obvykle. Je možné, že zmeny vo vašom videní vás budú sprevádzať počas celého tehotenstva, až do pôrodu. Vaše oči môžu byť aj suché a podráždené, čo je problém najmä vtedy, ak nosíte kontaktné šošovky. Kvôli suchým očiam sa môžete so šošovkami cítiť menej komfortne, preto na obdobie tehotenstva vyskúšajte radšej okuliare.

Príčina zhoršenia zraku

Ak sa pýtate, čo spôsobuje rozmazané videnie počas tehotenstva, tak sú to práve tehotenské hormóny. Hormóny znižujú produkciu sĺz v oku, čo môže viesť k podráždeným a suchým očiam. Tie isté hormóny spôsobujú nahromadenie tekutiny v okolí oka, čo môže viesť k zmenám v zakrivení oka a následne zmeny videnia počas tehotenstva. Oblasť okolo očí nie je jediná, kde nahromadené tekutiny robia problémy – spomeňte si na vaše opuchnuté nohy a členky.

Diagnóza

Rozmazané videnie je normálne u väčšiny tehotných žien. Našťastie sú zmeny vo videní dočasné a váš zrak by sa mal vrátiť do normálu ihneď po pôrode. Vážnejšie problémy so zrakom však môžu byť príznakom tehotenskej cukrovky (gestačný diabetes mellitus), alebo vysokého krvného tlaku. Krvný tlak si môžete skontrolovať aj doma pomocou domáceho tlakomeru. Ak doma tlakomer nemáte, nebojte sa požiadať vášho lekára o zmeranie krvného tlaku. Gestačný diabetes si môžete dať zmerať pomocou testu oGTT (orálny glukózovo-tolerančný test).

Liečba

V prípade, ak sa aj vo vašom prípade prejavilo zhoršené videnie a vaše oči sú opuchnuté a suché, máme pre vás pár tipov, ako tieto nepríjemnosti prekonať.

Zvlhčiť

Ak máte pocit, že vaše oči sú priveľmi suché, opýtajte sa svojho lekára na vhodné očné kvapky alebo masti. Kvalitné očné kvapky dokonale zvlhčia povrch oka a prinášajú dlhotrvajúci pocit úľavy od problémov so zvlhčením oka. Sú vhodné najmä ak používate kontaktné šošovky.

Okuliare

Doprajte svojim očiam odpočinok od kontaktných šošoviek. Ak máte problémy s nosením kontaktných šošoviek kvôli suchým a podráždeným očiam, vyskúšajte používať očné kvapky, ktoré oko zvlhčia. V prípade, že nepomôžu ani kvalitné očné kvapky, odporúčame do konca tehotenstva používať okuliare.

Keď sa nachádzate už v 34. týždni tehotenstva a až teraz vás začali trápiť problémy so suchými očami, nekupujte si hneď nové okuliare. Počkajte do pôrodu, pretože je viac než pravdepodobné, že sa váš zrak po pôrode upraví do normálu.

Operácia oka

V prípade, ak dlhodobo trpíte zhoršeným zrakom aj po pôrode, je tu možnosť laserovej operácie oka. Operácii by ste sa však mali vyhnúť šesť mesiacov pred počatím dieťaťa, počas celého tehotenstva a šesť mesiacov po pôrode (alebo po ukončení dojčenia). V priebehu tehotenstva a dojčenia sa očná chyba zhoršila u 20 % pacientok, ktoré museli podstúpiť opätovnú operáciu očí. Ak sa chcete reoperácii vyhnúť, odporúčame s laserovou operáciou počkať.