Žltý výtok v tehotenstve

Žltý výtok sa počas tehotenstva objavuje pomerne často, najmä ak je bielo-žltý, bez zápachu a nesprevádzajú ho ani svrbenie či iné prejavy. Takýto výtok je veľmi častý predovšetkým v treťom trimestri tehotenstva a s blížiacim sa pôrodom sa objavuje častejšie.

Problémom však je, ak je tmavo-žltý alebo dokonca až zeleno-žltý, hustý, so zápachom alebo sa objavuje spolu s nejakými inými problematickými prejavmi. V takomto prípade treba zvážiť aj to, či sa objavuje už na začiatku, počas alebo na  konci tehotenstva. Samotný výtok nie je žiadny problémový príznak tehotenstva, pokiaľ nemáte aj iné prejavy.

žltý výtok v tehotenstve

Čo je žltý výtok v tehotenstve a kedy sa objavuje

Počas tehotenstva sa žltý výtok objavuje predovšetkým k jeho koncu, či už ide o 34., 36., 38. alebo aj 40. týždeň. V tomto období je považovaný za normálny, v prípade, ak má mierne množstvo, sekrécia nie je intenzívna a najmä nie je sprevádzaná ťažkosťami.

Najčastejšie súvisí tento výtok s hormonálnymi výkyvmi alebo všeobecne vyššou sekréciou pošvových slizníc. Pokiaľ je výtok vodnatý, svetlo žltý a bez zápachu, veľmi často ho má na svedomí zvyšujúca sa hladina estrogénu počas tehotenstva. Ak je však sekrét tmavo žltý alebo hustejší, už treba rátať s tým, že na vine môže byť aj bakteriálna či iná infekcia.

Ak ide o obdobia, kedy sa výtok objaví v tehotenstve, tak:

  • na úvod tehotenstva a v prvom trimestri by sa vo väčšej miere nemal vyskytovať, ak sa objaví, tak by mal byť číry a viac vodnatý, čo je dôsledok estrogénu
  • v druhom trimestri sa môže počas tehotenstva objaviť častejšie, v tomto období môže byť spojený aj s bakteriálnou či kvasinkovou infekciou, ktorú treba liečiť
  • na konci tehotenstva, najmä od 37. týždňa, už môže mať aj hnedo-žltú farbu a hustejšiu konzistenciu, niekedy sprevádza uvoľnenie hlienovej zátky

Okrem prirodzenej príčiny výskytu žltého sekrétu, čiže hormonálnych zmien, sa výtok objavuje veľmi často v prípade bakteriálnej vaginózy a kvasinkovej infekcie. Tieto dva typy ochorení síce neohrozujú vývoj plodu, treba ich však liečiť s dohľadom lekára.

Oveľa problematickejšie je, ak je výtok dôsledkom pohlavne prenosných ochorení alebo problémov s mimomaternicovým tehotenstvom. To platí vtedy, a je viac zafarbený do hneda a spojený aj s bolesťami alebo kŕčmi v podbrušku. Pozor si treba dať aj vtedy, ak je spojený s rybacím zápachom alebo má hrudkovitú konzistenciu, vtedy kontaktujte lekára.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má žltý výtok v tehotenstve

Žltý výtok teda môže, ale aj nemusí znamenať problém. Dôležité je pozerať na to, kedy sa objavuje, aké konkrétne má zafarbenie alebo odtieň a tiež aj na to, aké ďalšie prejavy sa spolu s ním vyskytujú. Podľa toho treba voliť prevenciu ako aj riešenie tohto výtoku.

Čo žltý výtok znamená a aké sú jeho príčiny? Tu je prehľad:

Hormonálne zmeny

Za žltým výtokom, ktorý je číry, bez zápachu a bez nejakého nežiaduceho sfarbenia, sú štandardne hormonálne zmeny v tehotenstve., hlavne pokiaľ ide o hladinu estrogénu. Množstvo tohto hormónu, ktorý sa vytvára aj vo vaječníkoch, sa v tehotenstve zvyšuje a to zvyšuje sekréciu žltého výtoku. Ten je vedľajším efektom zvýšenia estrogénu.

Kvasinková infekcia

O niečo problematickejšie už je, ak je žltý výtok hustejší a žltkasto-biely, ide totiž už o typický prejav kvasinkovej infekcie. Pre ňu je typické aj svrbenie v pošve alebo pocity pichania, rovnako tak výtok zapáchajúci syrovou a kyslou arómou. Hoci táto infekcia nie je pre vývoj plodu škodlivá alebo nebezpečná, nezanedbajte ju, treba ju vyliečiť.

Bakteriálna infekcia

Okrem infekcie kvasinkami môžu pošvu kolonizovať aj baktérie, ktoré spôsobia bakteriálnu vaginózu. V tomto prípade býva výtok žlto-zelený, taktiež má hustejšiu konzistenciu a nepríjemný zápach. Ako súvisiace príznaky sa objavujú pocity pálenia, bolesti, svrbenie a pichanie v ohanbii. Bakteriálna infekcia môže prejsť až do maternice a vaječníkov.

Blížiaci sa pôrod

Ku koncu tehotenstva, najmä v poslednom mesiaci, býva žltý výtok už prirodzený, aj tu však platí, že musí mať číru konzistenciu a nesmú ho sprevádzať iné príznaky. Jedinou výnimkou je, ak nie je ani tak žltý, ako skôr hnedý alebo hnedožltý. V tomto prípade je neklamným príznakom blížiaceho sa pôrodu, nakoľko sa jedná o uvoľnenie tzv. hlienovej zátky.

Pohlavne prenosné ochorenia

Zeleno-žltý výtok, výtok s kyslým zápachom, žlto-oranžový výtok a výtok, ktorý býva sprevádzaný pálením a bolesťami počas močenia, krvácaním, bolesťou v podbrušku alebo opuchom pošvy, takýto výtok býva prejavom pohlavne prenosných ochorení a infekcií. Najčastejšie sa jedná o trichomoniázu, chlamýdiovú infekciu alebo až o kvapavku.

Mimomaternicové tehotenstvo

Poslednou situáciou, kedy môže prísť k výskytu žltého výtoku, prípadne žltého výtoku s hnedým zafarbením, je aj mimomaternicové tehotenstvo. Pre tento problém je typické, že okrem samotného výtoku sa objavuje aj krvácanie, prípadne je vo výtoku prítomná krv. Najviac si treba dať pozor, ak je výtok veľmi hustý a príliš sfarbený do hneda.

príčiny žltého výtoku

Prevencia žltého výtoku

Pokiaľ ide o prevenciu a preventívne opatrenia, v tomto prípade je základom hlavne opatrnosť pri pohlavnom styku. Časté striedanie sexuálnych partnerov prirodzene vedie k tomu, že sa zvyšuje riziko nakazenia sa pohlavnou chorobu, najmä chlamýdiovou infekciou.

Zároveň je dôležité pozerať aj na osobnú hygienu. Takýmto spôsobom môžete predchádzať problémom najmä pokiaľ ide o bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu, ktoré majú rizikové faktory práve v tejto oblasti. Základnými opatreniami sú vyhýbanie sa verejným kúpaliskám alebo saunám, rovnako tak obmedzenie príliš častých vaginálnych výplachov.

Plusom bude, ak sa budete snažiť využívať spodnú bielizeň z prírodných materiálov, napríklad bavlny, namiesto syntetických a neprievzdušných látok a textílií.

Taktiež využívajte skôr voľnejšie nohavičky, nie také, ktoré sú tesné a priliehavé. Vhodné je zmeniť aj niektoré zásady týkajúce sa životosprávy a životného štýlu. Viac treba konzumovať zdravé probiotické jogurty a naopak, obmedziť príjem cukru a sladkostí.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane žltý výtok a kedy ísť za lekárom

Pokiaľ je žltý výtok v tehotenstve bez nejakých problémových príznakov, ak je číry, nemení farbu a je bez svrbenia alebo zápachu, nie je dôvod sa špeciálne strachovať. Platí to hlavne v prípade záveru tehotenstva, kedy je dôsledkom hormonálnych zmien.

Pokiaľ sa objavia nejaké zmeny farebného odtieňa alebo konzistencie žltého výtoku, no ešte bez iných prejavov, treba zvážiť hlavne vyššie spomínané preventívne opatrenia. Niekedy môžu byť problémom aj používanie konkrétnej kozmetiky, najmä ak ide mydlá, prípadne používanie parfumovaných hygienických potrieb. Skúste ich vtedy zmeniť.

Lekára však treba kontaktovať alebo navštíviť, ak sa objavia:

  • zápach výtok, najmä pripomínajúci ryby, syr alebo kyslú smotanu, v tomto prípade ide už o neklamný znak nejakej infekcie, hlavne kvasinkami alebo baktériami
  • bolesti, či už ide o bolesť v podbrušku, pichanie alebo pálenie, ktoré môžu znamenať komplikácie týkajúce sa tehotenstva, ale rovnako tak aj pohlavné infekcie
  • krvácanie a výskyt krvi, ktorý môže byť súbežne s vaginálnym výtokom, ale aj mimo neho samostatne, najčastejšie ide o prejav mimomaternicového tehotenstva

Ak sa u vás vyskytne žltý výtok v hustej konzistencii alebo akokoľvek inak farebne zmenený a to spoločne so spomínanými prejavmi, je najvyšší čas, aby ste zašli za lekárom. Aj v prípade menej závažných infekcií je totiž veľmi dôležité skoré nasadenie liečby.

liečba žltého výtoku

Najčastejšie otázky súvisiace so žltým výtokom

Žltý výtok má viaceré vonkajšie aj vnútorné príčiny a v prípade, ak sa dostaví neočakávané alebo inak, ako zvyčajne, u žien oprávnene vzbudzuje rôzne pochybnosti, otázniky a dotazy. Hoci vo väčšine prípadov je bezproblémový, nemali by ste ho podceniť.

Aj z toho dôvodu treba poznať odpovede na najdôležitejšie otázky:

Kedy najskôr sa žltý výtok v tehotenstve objavuje?

Odpoveď na túto otázku môže byť u každej ženy značne individuálna, spravidla však platí, že výtok býva v norme vtedy, ak sa objaví okolo 6., 7. alebo 8. týždňa. Pokiaľ je sekrécia práve v tomto období bez iných prejavov, je to bezproblémové, ide o dôsledok zvýšenia hladiny estrogénu. Ku koncu tehotenstva, od 36. týždňa, sa objavuje tiež dosť často.

Môže žena výskyt tohto výtoku aj nejako ovplyvniť?

Áno aj nie. Prirodzene číre žlté špinenie a sekrécia sú bezproblémové, v tomto prípade nie je ani dôvod ich ovplyvniť. Vyhnúť sa však treba infekciám a zápalom, kde je možné využiť dva prostriedky. Prvým je sexuálna zdržanlivosť pri častom striedaní partnerov, druhým opatrenia hygienického typu, najmä používanie tesnej spodnej bielizne a kozmetiky.

Pri akom zafarbení výtoku je lepšie radšej navštíviť lekára?

Ak je výtok číro a slabo žltý, prípadne mierne bielo-žltý, nie je dôvod sa znepokojovať, ak sa nevyskytujú bolesti, svrbenie a zápach. Odchýlky smerom k tmavšiemu zafarbeniu už môžu byť problém, napríklad zeleno-žltý výtok môže súvisieť s trichomoniázou a bakteriálnou vaginózou, žltohnedý výtok s krvou zas s mimomaternicovým tehotenstvom.

Súvisiace články:

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *