Únik moču (inkontinencia) v tehotenstve

Mnoho ľudí, ale najmä tehotných žien, sa stretáva s inkontinenciou moču. Ak máte aj vy problémy s kontrolovaním močového mechúra počas tehotenstva, vysvetlíme vám, čo spôsobuje únik moču v tehotenstve, a poradíme, ako si môžete aj vy ľahko poradiť s týmto problémom.

Čo je močová inkontinencia?

Únik moču je pre väčšinu ľudí veľmi háklivý a nepríjemný problém, trpí ním viac než 17 % populácie na Slovensku. Ľudia sa o tomto probléme často hanbia hovoriť. Počas tehotenstva sa znižuje činnosť ovládania močového mechúra, a preto sa môžete stretnúť s nekontrolovateľnou inkontinenciou moču (samovoľný, vôľou neovplyvniteľný únik moču), ktorá je v tehotenstve veľmi častá, najmä pri kýchaní, kašľaní, alebo smiechu.

Spúšťačom inkontinencie moču môžu byť rôzne príčiny – opakované pôrody, pokles hormónov, infekcie močových ciest, zväčšená prostata alebo nádor močového mechúra.

Diagnostika

Nedobrovoľný únik moču počas tehotenstva môže byť dosť nepríjemný, ale je to normálne a vo väčšine prípadov len dočasné. Vždy sa uistite, že ide skutočne o únik moču. Únik moču vám pomôže potvrdiť rýchly test, a tým je ovoňať kvapalinu. Moč má výraznú vôňu amoniaku. Ak je kvapalina číra a bez zápachu je tu malá šanca, že by vám mohla unikať plodová voda. V tomto prípade ihneď kontaktujte svojho lekára. Ak ste si istá, že to je moč, je to v poriadku. Ak sú vám problémy s inkontinenciou nepríjemné, nehanbite sa spomenúť problémy s únikom moču vášmu lekárovi pri ďalšej návšteve.

Prevencia

Únik moču je nepríjemný problém, ale dá sa s ním bojovať. My vám prinášame niekoľko rád, ako sa vyhnúť inkontinencii moču počas tehotenstva:

Kegelove cviky

Kegelove cviky vznikli už v roku 1948, a ich autorom je Arnold Kegel. Kegelovo cvičenie je súbor cvičení svalstva panvového dna, ktoré sa skladajú z opakovaného sťahovania a uvoľňovania svalov. Cvičenie sa musí vykonávať viackrát denne, po dobu niekoľkých minút, a účinok uvidíte už po 1 až 3 mesiacoch pravidelného cvičenia.

Neprejedajte sa

Priberanie na váhe majte počas tehotenstva pod kontrolou. Nadbytočné kilá vyvíjajú zvýšený tlak na váš močový mechúr, preto máte nutkavý pocit chodiť na toaletu. Dodržujte zásady správneho stravovania, neprejedajte sa a pite dostatočné množstvo tekutín.

Pitný režim

Snažte sa dodržiavať pravidelný pitný režim. Vypite minimálne osem pohárov vody denne. Neobmedzujte príjem tekutín kvôli úniku moču, môžete byť náchylnejšia k infekcii močových ciest a dehydratácii.

Vyhnite sa zápche

Snažte sa počas tehotenstva vyhnúť zápche. Ak máte zápchu, vaše plné črevá vyvíjajú tlak na močový mechúr. Doprajte si dostatok vlákniny a dodržiavajte pitný režim.

Obmedzte niektoré potraviny

Ak vám robí problém inkontinencia moču, vyhnite sa pitiu kávy a alkoholu. Obmedzte takisto konzumáciu paradajok a citrusov, ako sú napríklad pomaranče, grepy alebo citróny. Všetky tieto nápoje a potraviny môžu dráždiť močový mechúr, a tým sťažujú kontrolu nad únikom moču.

Vložky

Vložky vám môžu pomôcť absorbovať unikajúci moč. V žiadnom prípade nepoužívajte tampóny – zablokujú prietok moču a dráždia pošvu.