Tvrdnutie brucha v tehotenstve

Tvrdnutie brucha býva pomerne častým javom, ktorý môže začať už v druhom trimestri, u niektorých žien je však tvrdnutie viditeľnejšie až v 6. mesiaci a ďalej. Najčastejšie sa nejedná o žiadny závažný problém, ale ide o prirodzenú súčasť tehotenstva.

Na konci tehotenstva sa objavuje intenzívnejšie tvrdnutie v 38., 39., a 40. týždni, čiže tesne pred pôrodom, kedy už predznamenáva aj prichádzajúce kontrakcie. Skôr môže byť tento jav prejavom predčasného pôrodu, čo si už bude vyžadovať lekársku asistenciu. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov však nejde o príznak, ktorý by bol nejako rizikový.

tvrdnutie brucha v tehotenstve

Čo je tvrdnutie brucha v tehotenstve a kedy sa objavuje

Ako tvrdnutie brucha možno popísať nebolestivé a na pocit menej príjemné stuhnutie a stvrdnutie svalstva na povrchu brucha. Najčastejšie býva brucho tvrdé na pohmat len istú dobu, čo je dôsledkom toho, že za tvrdnutím sú sťahy maternice a jej zväčšenie.

Najčastejšie nastáva tvrdnutie brucha cez deň, najmä ak ide o následok nejakej fyzicky viac namáhavej činnosti, no sporadicky sa môže objaviť aj v noci. Všeobecne platí, že v úplnom pokoji by tvrdnutie nemalo byť dlhodobé a príliš intenzívne a to bez ohľadu na to, v akom štádiu alebo ktorom týždni tehotenstva ste. Pokiaľ je, treba kontaktovať lekára.

Čo sa týka obdobia, kedy sa objavuje tvrdnutie najviac, tak:

  • u niektorých žien začína prirodzené tvrdnutie brucha okolo 6. mesiaca tehotenstva, individuálne sa môže objaviť aj skôr, napríklad začiatkom 4. mesiaca
  • tvrdnutie býva najskôr len krátkodobé a postupné, no časom si naň žena natoľko zvykne, že ho počas väčšiny tehotenstva už nijak špeciálne ani nevníma
  • niekedy býva tvrdnutie spojené s nejakými tráviacimi ťažkosťami, ktoré sa môžu vyskytnúť krátkodobo v ľubovoľnom čase a sú sprevádzané miernym tlakom

Samotné tvrdnutie bruška v tehotenstve je fyziologicky prirodzený jav, ktorý je aj reakciou na nejakú námahu, napríklad pri domácich prácach alebo pri rýchlej chôdzi. Kým v úvodných fázach je prakticky nepostrehnuteľné, ku koncu pôrodu je zjavné aj na dotyk.

Tvrdnutie brucha a súčasne aj bolesť alebo tlak v podbrušku môžu súvisieť tiež so zápchou a všeobecne tráviacimi ťažkosťami. Podmienkou však je, že nesmie ísť o nič dlhodobé a nesmú sa k tomu pridružiť nejaké iné príznaky a prejavy. Pozor si treba dať, ak sa objavia vážnejšie bolesti alebo nafukovanie, vtedy môže ísť aj o zápaly v tráviacej sústave.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má tvrdnutie brucha v tehotenstve

Za tvrdnutím brucha možno vidieť tri kategórie príčin a faktorov. Prvou sú bežný priebeh tehotenstva a vplyv tak maternice, ako aj zväčšujúceho sa plodu. Druhou je možný blížiaci sa pôrod v riadnom či predčasnom termíne. Treťou sú komplikácie tehotenstva.

Tu sú nasledovné tri oblasti popísané do väčších detailov:

Prirodzený priebeh tehotenstva

K tvrdnutiu brucha počas tehotenstva dochádza najčastejšie z prirodzených príčin, kde treba brať do úvahy viacero faktorov. Prvým je zväčšujúca sa maternica, ktorá spôsobuje aj zvýšenie prekrvenia malej panvy a následne zaťaženie závesného aparátu oblých väzov, na ktorých je maternica prichytená. To spôsobí aj mierny tlak v podbrušku.

Druhým faktorom je zväčšujúci sa plod a spolu s tým aj vyvíjajúce sa kosti dieťaťa, najviac zreteľný je tento jav od 6. mesiaca, kedy u väčšiny žien nastáva viditeľné tvrdnutie bruška. Tretím faktorom je pôvodná stavba tela, kde platí, že ženy, ktoré boli pred otehotnením chudé, majú skôr vyššie riziko fyziologicky intenzívnejšieho tvrdnutia brucha.

Pôrod alebo predčasný pôrod

Ak sa objavuje tvrdnutie bruška v tehotenstve v posledných týždňoch od 37. týždňa ďalej, môže sa jednať o prejav pôrodu. Vtedy býva tvrdnutie sprevádzané sťahmi, tiahnutím v chrbte, bolesťami krížov a špecifickými tlakmi či bolesťami, ktoré vystreľujú do stehien či podbruška. Sledovať treba počet tvrdnutí počas dňa, nemalo by ich byť cez 30.

Podobne sa však môže prejavovať aj predčasný pôrod, toto riziko obvykle hrozí najviac od 34. týždňa tehotenstva. Spoznať ho možno podľa toho, že dochádza k viac ako 20 tvrdnutiam brucha počas dňa, zreteľné sú tiež sťahy maternice a intenzívnejšie sú aj bolesti v krížoch alebo podbrušku.  Niekedy sa môže objaviť aj viditeľné vaginálne krvácanie.

Zápcha alebo problémy s maternicou

V prípade, že sa u ženy vyskytne tvrdnutie brucha už v prvom trimestri, možno predpokladať, že za týmto prejavom sú tráviace problémy, najčastejšie zápcha. Tá spôsobuje najčastejšie lokalizované tvrdnutie okolo pupka a pocit bolesti alebo tlaku, najviac v podbrušku. Pozor však, ak je bolesť lokalizovaná na stranu, môže ísť o zápal slepého čreva.

Za tvrdnutím však môžu byť aj problémy s maternicou, napríklad skracovanie jej krčka, prípadne problémy s infekciou a zápalom v urogenitálnom trakte. V mnohých prípadoch bývajú takéto infekcie jedným z rizikových faktorov pre predčasný pôrod či iné komplikácie v tehotenstve. Sledujte aj zmeny pri močení, výtoku z pošvy a bolesti podbruška.

príčiny tvrdnutia brucha v tehotenstve

Prevencia tvrdnutia brucha

Pokiaľ ide o prirodzené dôvody a príčiny tvrdnutia brucha, v tomto prípade sa nedá v rámci prevencie spraviť nič špeciálne. V prípade podozrenia na nejaké vážnejšie komplikácie spojené s maternicou alebo predčasným pôrodom treba čo najskôr osloviť lekára.

Veľa však môžete spraviť pre minimalizáciu tých faktorov, ktoré môžu tvrdnutie zhoršovať počas dňa. V prvom rade ide o zlepšenie životosprávy, konzumovať treba stravu s vlákninou, najmä ak ide o zeleninu, celozrnné pečivo, niektoré strukoviny alebo orechy. Dostatok vlákniny znamená lepšie trávenie a výbornú prevenciu pred rizikom zápchy.

V druhom rade ide o pitný režim, kde treba prijímať hlavne vodu a to v objeme 2 až  2,5 litra denne. Vodu pite ale po menších dávkach a v pravidelnom časovom intervale.

Tvrdnutie býva častejšie po nejakej viac namáhavej fyzickej činnosti, napríklad nosení bremien, rýchlejšej chôdzi alebo intenzívnejšom upratovaní v domácnosti. Snažte sa preto tieto činnosti minimalizovať a rozdeľte si ich na viac časových úsekov a dní.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane tvrdnutie brucha a kedy ísť za lekárom

To najlepšie, čo môže tehotná žena pri prvom výskyte tvrdnutia brucha spraviť, je zostať pokojnou a nepanikáriť. Pocity tvrdnutia a tlaku sú v tehotenstve bežné, treba si na ne zvyknúť. Zamerať sa treba na prevenciu a vyššie spomínané preventívne zmeny.

Pomáha tiež zmena biorytmu a životného štýlu. Snažte sa jesť pravidelne, častejšie počas dňa a v menších porciách, vláknina by mala byť základnou súčasťou jedálnička. Nemenej dôležité je snažiť sa čo najviac odpočívať, hlavne v druhom a treťom trimestri. Náročnejšie fyzické činnosti si rozložte na dlhší čas a robte si napríklad počas upratovania prestávky.

Spozornieť treba až v prípade, ak sa objavia tieto javy a ťažkosti:

  • v prípade, ak sa objavuje tvrdnutie brucha už v skorších fázach tehotenstva a pridružia sa k nemu intenzívne bolesti brucha, v podbrušku alebo v oblasti panvy
  • pokiaľ je tvrdnutie brucha príliš časté, bežným intervalom je zhruba 20 tvrdnutí denne, od 34. týždňa je rizikové častejšie tvrdnutie, od 37. interval nad 30
  • v prípade, že k tvrdnutiu dochádza aj v pokojovom režime alebo je sprevádzané inými príznakmi, napríklad ako je pošvový výtok či intenzívny tlak

V prípade podozrenia na riziko predčasného pôrodu sa vykonáva špeciálne vyšetrenie krčka maternice, či sa náhodou neskracuje, prípadne, či už nedochádza k tzv. otváraniu. Ak áno, obvykle lekár indikuje hospitalizáciu, nasadenie magnézia a celkový kľudový režim.

liečba tvrdnutia brucha v tehotenstve

Najčastejšie otázky súvisiace s tvrdnutím brucha

Hoci väčšina žien vie, že skôr či neskôr k tvrdnutiu brucha príde, nie je to nič príjemné a v niektorých situáciách môžu existovať aj oprávnené obavy o komplikácie či riziká. To je aj dôvodom, prečo sa o túto tému mnoho budúcich mamičiek zaujíma.

Preto je dobré poznať odpovede aspoň na niektoré časté otázky:

Ako rozoznať zápal slepého čreva a bežné tráviace ťažkosti?

Vzhľadom k tomu, že tvrdšie brucho a tlaky či bolesti v podbrušku môžu niekedy mať súvis aj so zápalom slepého čreva, je potrebné rozoznať tento problém od zápchy alebo bežných tráviacich problémov. Pri zápale slepého čreva však dochádza k intenzívnym a tupým bolestiam v boku, kým pri bežnej zápche skôr k všeobecnej bolesti.

Ktorým činnostiam sa vyhýbať a ktoré sú najviac rizikové?

S postupom tehotenstva do neskoršej fázy treba rátať s tým, že tvrdnutie brucha a pocity tlaku v ňom sa budú objavovať pri každej viac namáhavejšej činnosti. Minimalizovať treba nosenie ťažších bremien, napríklad nákupov, príliš rýchlu chôdzu či dokonca beh, neskôr aj bežné domáce upratovanie s vysávačom alebo namáhanie brucha umývaním okien.

Podľa čoho žena zistí, či ide o tzv. poslíčkov alebo už o pôrod?

Je na to pomerne jednoduchý mechanizmus. Hneď, ako sa objaví tvrdnutie brucha a tlaky podobné kontrakciám, dajte si horúcu sprchu alebo kúpeľ. V prípade, že problém nezmizne a dochádza k pokračovaniu kŕčov, bolestí aj tvrdnutia brucha, ide už veľmi pravdepodobne o blížiaci sa pôrod. Počkajte, či dosiahnu kontrakcie 5 minútový interval.

Súvisiace články: