Svrbenie brucha v tehotenstve

Svrbenie bruška počas tehotenstva patrí medzi javy, ktoré môžu, ale aj nemusia byť rizikové pre jeho priebeh a správny vývoj plodu. Veľa závisí od toho, či sa na bruchu objavia vyrážky, či svrbenie prichádza na začiatku alebo na konci tehotenstva a od iných príznakov.

Hoci svrbenie brucha nie je typický príznak tehotenstva, veľa žien podobné pocity má a to nielen na bruchu, ale napríklad aj zvýšením citlivosti alebo svrbením pŕs. Veľa krát za to môže vplyv hormónov, podobne, ako aj v prípade výskytu strií. Výsledkom je suchá pokožka, ktorá je viac náchylná na poškriabanie ale aj rôzne zápalové reakcie typu ekzém.

svrbenie brucha v tehotenstve

Čo je svrbenie brucha v tehotenstve a kedy sa objavuje

Pod svrbením brucha sa myslí svrbenie pokožky na bruchu, či už na nejakom mieste, alebo všeobecne po celej ploche brucha. Najčastejšie sa objavuje od 23. týždňa, čiže na prelome druhého a tretieho trimestra, teda v prípade, že ide o dôsledok hormónov.

Zmena hormonálnej hladiny a zvýšenie niektorých hormónov z kategórie estrogénov alebo progesterónu môže spôsobiť totiž vysušovanie kože. V prípade, že príde k jej rozpínaniu vplyvom rastu plodu, objavia sa práve na bruchu a v jeho okolí rôzne kožné problémy. Medzi ne patrí práve svrbenie pokožky na bruchu, ale napríklad aj strie alebo ekzém.

Okrem toho na stav a vzhľad pokožky vplývajú aj iné veci:

  • ide o prirodzenú mieru jej hydratácie, ak má žena aj v bežnom živote viac suchú pokožku, počas tehotenstva sa môže tento stav zhoršiť a bude viditeľnejší
  • v druhom rade treba počítať aj s možnými alergickými reakciami, ktoré môžu byť dôvodom, prečo bude koža podráždená a teda vás bude viac svrbieť
  • zároveň ide aj o to, ako sa vaše telo počas tehotenstva potí, ak je potenie nadmerné, treba rátať s tým, že môže spôsobiť podráždenie a zapareniny na pokožke

Najčastejšie sa svrbenie na koži spája práve s rastom bruška v tehotenstve, najmä v jeho posledných mesiacoch. V prípade, že sa neobjavujú žiadne iné príznaky, napríklad zažltnutie pokožky, prípadne svrbenie aj na dlaniach alebo chodidlách, nie je treba sa báť.

Problémom však môže byť, ak bude za svrbením stav zvaný intrahepatálna cholestáza. Ide o tehotenské ochorenie, ktoré síce nemusí byť pre matku žiadnym vážnejším problémom, no je rizikové pre dieťa. Rovnako tak je vyššie riziko komplikácií vtedy, ak sa v treťom trimestri objaví svrbenie brucha spolu s vyrážkou, môže ísť o tzv. polymorfnú erupciu.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má svrbenie brucha v tehotenstve

Pre upokojenie treba povedať, že drvivá väčšina prípadov svrbenia brucha v tehotenstva nie je život ohrozujúca tak pre matku, ako ani pre jej plod. Rovnako tak býva väčšinou bez problémov aj riešenie tohto stavu, postačí len zmierniť vplyvy na podráždenie.

Toto sú najčastejšie kategórie príčin, prečo svrbenie vzniká:

Zdravie a stav pokožky

Najčastejšie vzniká svrbenie bruška v tehotenstve v dôsledku napínania pokožky a to vplyvom zväčšujúceho sa plodu postupom tehotenstva. Okrem svrbenia dochádza aj k vzniku strií, nakoľko koža sa viac naťahuje. V spojení s pôsobením hormonálnej hladiny estrogénov a progesterónu môže prísť k jej oslabeniu a výsledkom je narušenie jej vrstiev.

Na svrbenie má vplyv aj všeobecný stav kože. Ak je koža viac suchá a zbavená vody, je náchylná na svrbenie, podráždenie a celkovo zhoršenie jej zdravia. Problematické je aj zvýšené potenie, ktoré tiež neprispieva k udržiavaniu ideálneho stavu pokožky. Tieto faktory môžu spôsobiť aj lokálne zaparenie alebo premnoženie baktérií na povrchu.

Alergická reakcia a ekzém

Vážnejšie faktory, ktoré môžu byť za intenzívnejším svrbením pokožky na bruchu, sú alergia alebo ekzém. Pri ekzéme je jeho rozoznanie pomerne jednoduché, nakoľko je viditeľný na koži, ktorá je intenzívnejšie podráždená, začervenaná a svrbivá najmä vo vzniknutých kožných záhyboch. Ekzém je riešiteľný s využitím krémov a mastí.

V prípade alergie ide o jav, ktorý je predvídateľný už pred tehotenstvom. To v praxi znamená, že ak má žena alergiu na niektoré vonkajšie alergény, napríklad peľ, trávu a podobne, prejaví sa alergia na koži jej začervenaním a svrbivosťou. Platí to všeobecne pre celú pokožku na tele. Ak je alergia na nejakú látku alebo chemikáliu, tak sa prejaví lokálne.

Tehotenská cholestáza a iné problémy

Treťou kategóriou sú problémy, ktoré už môžu znamenať vážnejší problém pre tehotenstvo. Od 6. mesiaca sa môže vyskytnúť stav zvaný polymorfná erupcia tehotenstva, ktorá sa prejavuje tým, že okrem svrbenia sa objaví na bruchu aj vyrážka. Toto ochorenie však nie je príliš rizikové, je dobre liečiteľné a vyskytuje sa iba v 1 zo 15 tehotenstiev.

Druhým problémom, ktorý je už vážnejší, je tehotenská cholestáza. Tá sa prejavuje silným svrbením nielen na bruchu, ale aj dlaniach a chodidlách, najmä večer, taktiež zažltnutím pokožky. Príčinou ochorenia je porucha funkcie pečene a žlčníka, kedy žlčové kyseliny môžu prejsť cez placentu k plodu a tu pôsobia toxicky. Ochorenie preto treba liečiť.

príčiny svrbenia brucha v tehotenstve

Prevencia svrbenia brucha

Ak sa chcete vyhnúť najťažším komplikáciám v podobe spomínaných tehotenských ochorení a diagnóz, treba ihneď po prvých prejavoch navštíviť lekára a absolvovať vyšetrenie. Veľa však viete spraviť aj vtedy, ak by svrbenie pokožky brucha malo bežné príčiny.

Všeobecne na spevnenie pokožky a prevenciu svrbenia, podráždenia alebo aj vzniku strií pôsobia niektoré krémy, masti, gély alebo emulzie, ktoré stačí naniesť a vmasírovať do pokožky. Tieto prípravky pomôžu aj s hydratáciou kože. Siahnuť môžete aj po špeciálnych olejoch s obsahom vitamínu E, ktorý pomáha na vyživovanie kože a jej zdravie.

Vyskúšať môžete aj kúpele, avšak pozor, aby voda nebola príliš horúca, vtedy vysuší pokožku ešte viac. Snažte sa tiež nosiť oblečenie, ktoré nespôsobí podráždenie pokožky.

Dobrou prevenciou na celkový stav pokožky je aj pravidelný pohyb a zvýšená hygiena, najmä pokiaľ ide o využívanie kvalitnejšej kozmetiky pri sprchovaní alebo kúpeli. Snažte sa mať tiež čo najzdravšiu stravu, jedzte veľa ovocia a čo najmenej mastných jedál.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane svrbenie brucha a kedy ísť za lekárom

Vo väčšine prípadov si so svrbením brucha a pokožky na ňom poradíte hravo aj doma. Najlepšie je využiť všetky spomínané preventívne opatrenia a to najmä krémy a rôzne prípravky s aplikáciou na pokožku, rozotierajte ich v smere hodinových ručičiek.

Pokiaľ ide o alergie, tu je vhodné používať špeciálne lieky na utlmenie ich účinkov na koži, no v tehotenstve tak môžete spraviť až po konzultácii s lekárom. Snažte sa tiež mať čo najviac pohybu, čím zlepšíte flexibilitu kože a zmiernite podráždenie, zachovávajte dostatočný pitný režim a stravujte sa zdravo optimálne je dužinaté ovocie s vysokým podielom vody.

Sú však aj prejavy, ktoré by mali znamenať už aj návštevu lekára:

  • intenzívne svrbenie, ktoré sa objavuje nielen na bruchu, ale aj na iných častiach tela, spojené s podráždením kože, čo môže poukázať na vážnejšiu alergiu
  • zažltnutie pokožky spojené so svrbením v dlaniach a chodidlách, čo sú typické symptómy spojené si spomínanou tehotenskou cholestázou
  • výskyt nielen svrbenia na koži brucha, ale aj výskyt špecifickej vyrážky a to len v tejto oblasti, bez toho, aby prišlo k podráždeniu kože na iných častiach tela

Viaceré z týchto prejavov nemusia znamenať iba a len typicky tehotenské problémy, môže sa jednať aj o všeobecné vírusové či iné zápaly v tele, ktoré sa prejavia aj na pokožke. Dôležité je absolvovať laboratórne testy a komplexné vyšetrenie, ktoré stanoví liečbu.

liečba svrbenia brucha v tehotenstve

Najčastejšie otázky súvisiace so svrbením brucha

Ako je to s alergiou počas tehotenstva a ako rozoznať vážnejšie a menej vážne príčiny svrbenia brucha? Tieto, ale aj ďalšie dotazy, sa pýtajú viaceré mamičky na internetových fórach a v diskusiách. Niet sa čo čudovať, tehotenstvo je špecifické obdobie.

Medzi najviac a najčastejšie kladené otázky patria nasledovné:

Čo môžem spraviť pre minimalizáciu svrbenia pokožky brucha?

V prvom rade je dôležité dbať na dostatočnú hydratáciu pokožky, používať kvalitnú kozmetiku, rôzne hydratačné krémy a oleje a aj v prípade kúpeľov a sprchovania využívať také gély a šampóny, ktoré kožu príliš nedráždia. Vhodné je mať aj pohyb, čo je výborné na naťahovanie kože a prevenciu voči vzniku nejakých zápalov v záhyboch.

Je svrbenie pokožky na bruchu typický príznak tehotenstva?

Hoci mnoho žien si to myslí, nie je tomu tak, jediné, k čomu môže v tejto oblasti prísť, je pocit menšieho tlaku alebo pobolievania, to však nastáva skôr v oblasti podbruška, čo súvisí s uhniezďovaním embrya na sliznicu maternice. V prípade, že sa objavuje čisto len svrbenie kože, môže sa jednať o ekzém, alergickú reakciu alebo iný kožný problém.

Ako sa lieči spomínaná intrahepatálna cholestáza v tehotenstve?

To závisí od toho, či sa jedná o ľahšiu alebo ťažšiu formu. Za ľahkú formu sa považuje taká, kedy je hladina žlčových kyselín od 20 do 40 mikromolov na liter. Na liečbu sa využíva podávanie kyseliny ursodeoxycholovej. Ak je forma ľahká, prebieha podávanie ambulantne a raz do týždňa. V prípade ťažšej formy môže byť nevyhnutná hospitalizácia.

Súvisiace články: