Špinenie v tehotenstve

Slabé a občasné špinenie v tehotenstve nemusí byť žiadnym problémom, hlavne v prvom trimestri a na úvod v ranom tehotenstve v 6., 7. alebo 8. Týždni. Niekedy sa môže dostaviť aj v čase menštruácie, avšak sa nejedná o pravú menštruáciu, iba o tú „falošnú“.

Štatistiky hovoria, že špinenie sa objaví aspoň raz počas tehotenstva u 20 až 30 % žien. Najčastejšie má podobu jemného krvácania a ružovohnedého špinenia, na úvod môže byť aj hnedé s výtokom. Ak krvavé špinenie sprevádza aj bolesť v podbrušku, treba spozornieť. Niekedy sa môže objaviť aj po pohlavnom styku, vtedy ide o dôsledok podráždenia.

špinenie v tehotenstve

Čo je špinenie v tehotenstve a kedy sa objavuje

Ako špinenie je označovaný stav veľmi jemného, slabého alebo mierneho krvácania, ktoré nemusí byť vôbec bežným okom postrehnuteľné a prejaví sa iba stopami krvi na nohavičkách alebo na vložke. Podobá sa krvácaniu na začiatku alebo na konci menštruácie.

Jemné krvácanie spoločné s ružovohnedým špinením nie je nič výnimočné v ranom tehotenstve a v prvých dňoch, kedy prichádza k uhniezdeniu vajíčka na sliznice maternice. Takéto špinenie zažije každá piata žena ak nie je príliš silné, nesprevádzajú ho kŕče alebo žena nepociťuje ostrú bolesť, neznamená takýto jav vyššie riziko pre tehotenstvo.

Špinenie sa môže ale objaviť aj neskôr počas tehotenstva, konkrétne:

  • v prvom, druhom aj treťom trimestri môže nastať špinenie po pohlavnom styku, vo väčšine prípadov je bežné a spôsobené vyšším prekrvením krčka maternice
  • v prvom trimestri môže intenzívnejšie špinenie znamenať riziko potratu, v tom druhom zas môže ísť spolu s inými príznakmi o mimomaternicové tehotenstvo
  • v treťom trimestri sa výskytom špinenia, ale ešte častejšie výskytom intenzívnejšieho krvácania, bolestí a krčov v podbrušku prejavuje predčasný alebo riadny pôrod

Štandardne má špinenie slaboružovú farbu, nie žiarivo červenú. V niektorých prípadoch, napríklad na úvod tehotenstva, môže mať aj hnedastú farbu, podobne ako výtok z pošvy, inokedy aj iné zafarbenie, napríklad ak ide o prejav nejakej infekcie alebo zápalu.

Sú prípady, kedy sa objavuje špinenie pravidelne počas väčšiny alebo celého tehotenstva, najčastejšie v čase menštruácie, ktorú by inak žena mala, ak by nebola tehotná. Nie za každých okolností musí znamenať špinenie v tehotenstve problém, ochorenie alebo nejaké riziko, niekedy za tým môže byť oslabenie ciev a krvácanie z prasknutej cievky.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má špinenie v tehotenstve

Špinenie sa môže objaviť v rôznych fázach a obdobiach tehotenstva, v mnohých prípadoch nemá dokonca so samotným priebehom tehotenstva ani veľa spoločného. Niekedy je však prirodzené viac, inokedy menej, treba sledovať aj ďalšie súvisiace príznaky.

Tu sú najčastejšie príčiny, faktory a čo všetko môže špinenie znamenať:

Uhniezďovanie embrya

V prvom trimestri, konkrétne v prvých týždňoch tehotenstva, je špinenie spôsobené pomerne prirodzenou príčinou a tou je uhniezďovanie embrya, čiže vajíčka, na sliznicu maternice. K tomuto hniezdeniu dochádza štandardne počas prvých 14 dní, môže však trvať aj dlhšie. Objaviť sa môžu mierne pobolievanie v podbrušku a hnedý výtok z pošvy.

Falošná menštruácia alebo prasknutá cieva

U niektorých žien dochádza tiež v prvom trimestri, ale niekedy aj neskôr, k výskytu krvácania alebo špinenia v období, kedy by mali mať štandardnú menštruáciu. Objaviť sa môže aj silnejšie krvácanie a to v prípade, ak príde k oslabeniu steny cievy a následne k jej prasknutiu. Vo vážnejšom prípade môže vzniknúť krvná zrazenina pri placente.

Predčasný pôrod alebo pôrod

V prípade, že sa objavuje špinenie v treťom trimestri, možno podľa ďalších príznakov uvažovať aj o tom, že môže znamenať prichádzajúci pôrod. Pokiaľ dochádza aj ku kŕčom, bolestiam v podbrušku a pociťujete akoby tlak alebo opakované tvrdnutie v oblasti brucha a panvy, ide už o začínajúce kontrakcie. Môže tiež nastať aj výtok z pošvy.

Mimomaternicové tehotenstvo alebo potrat

Závažnejšou príčinou, ktorá ohrozuje priamo už život plodu a niekedy aj matky, sú problémy s riadnym priebehom a ukončením tehotenstva. Špinenie spojené aj s krvácaním, zmenou výtoku z pošvy a prudkými bolesťami, to všetko môžu byť znamenia pre mimomaternicové tehotenstvo či potrat. Oba prípady môžu nastať už v prvom trimestri.

Podráždenie krčka maternice

Ak sa objavuje u vás špinenie alebo aj mierne krvácanie napríklad po pohlavnom styku, prípadne aj po vyšetrení u gynekológa, najčastejšie sa jedná o problém s podráždením sliznice krčka maternice. Ten je v období tehotenstva intenzívne prekrvený, takže príde k jeho podráždeniu pri akomkoľvek menšom kontakte alebo trení sliznice.

Infekcia či zápal

Poslednou možnou príčinou, kedy dochádza k špineniu v tehotenstve, je nejaký zápal alebo infekcia v urogenitálnom systéme. Najčastejšie sa takýmto spôsobom prejavujú infekcie vaginálneho typu, ktoré však môžu prejsť aj do maternice, vaječníkov a iných orgánov. Ide o sexuálne prenosné kvasinkové, bakteriálne a chlamýdiové infekcie.

príčiny špinenia v tehotenstve

Prevencia špinenia

V prvom trimestri nie je možné efektívne špineniu zabrániť, najmä pokiaľ ide o úplne prvé týždne. V nich dochádza totiž k spomínanému uhniezďovaniu vajíčka na sliznici maternici, čo býva sprevádzané nielen špinením, ale aj výtokom. Ide však len o dočasný stav.

Dôležitou prevenciou v iných prípadoch, ktoré už ovplyvniť viete, je zlepšenie hygieny. V tomto prípade sa jedná o obmedzenie pošvových výplachov, ktoré môžu podráždiť maternicu a jej krčok, používanie len takej kozmetiky, ktorá neobsahuje dráždivé látky, ale aj zmena spodnej bielizne z pohľadu použitej látky, menej využívajte syntetické textílie.

Na zmiernenie následkov intenzívnejšieho špinenia môžete použiť vložky, určite však nevyužívajte tampóny. Spoločne so špinením býva totiž prítomný aj výtok z pošvy.

Na mieste je tiež opatrnosť pri pohlavnom styku, aby ste minimalizovali podráždenie krčka maternice a sliznice pošvy. Preventívne môžete užívať aj doplnky výživy na posilnenie cievnych stien, čím znížite riziko vzniku prasknutia cievy a následného krvácania.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane špinenie a kedy ísť za lekárom

V prípade, že sa u vás objaví špinenie, vo väčšine prípadov nie je potrebné kontaktovať lekára alebo ho navštíviť a absolvovať prehliadku. Platí to hlavne pre tie prirodzené príčiny a obdobia, čiže úvod tehotenstva alebo podráždenie následkom pohlavného styku.

To, čo môžete spraviť, je len riešenie následkov. Používajte jednak špeciálne vložky na obmedzenie zápachu a vstrebávanie tekutín, hlavne vtedy, ak sa vyskytuje spoločne so špinením aj vaginálny výtok, no zároveň sa tiež snažte zlepšiť svoju hygienu. Využívajte spodnú bielizeň z bavlny a prírodných materiálov a obmedzte dráždivé výplachy.

Čo sa týka nutnosti kontaktovať lekára, to spravte, ak sa objavia:

  • zmena výtoku, ktorý je hlienovitý, krvavý, príliš hustý alebo zapáchajúci, väčšinou ide o prejavy infekcie alebo zápalu, najčastejšie bakteriálneho či kvasinkového
  • pokiaľ dochádza k zmenám farby výtoku, napríklad na sivý, zelený alebo žltý, pričom zároveň sa objavujú aj časté močenie, bolesti v podbrušku alebo teplota
  • ak dochádza k intenzívnym a neznesiteľným bolestiam alebo kŕčom v oblasti brucha, podbruška či panvy, môže ísť o signály zápalov, cýst, myómov a infekcií

Dôvodom na návštevu lekára je, ak sa objavuje intenzívnejšie špinenie kedykoľvek počas tehotenstva, vtedy sa môže jednať aj o krvnú zrazeninu medzi placentou a stenou maternice. Viac pozornosti venujte špineniu a bolestiam v posledných týždňoch gravidity.

liečba špinenia v tehotenstve

Najčastejšie otázky súvisiace so špinením

Téma špinenia v tehotenstve býva predmetom viacerých diskusií aj medzi tehotnými ženami navzájom a mnoho krát ide skôr o klebety alebo dohady, ako o podložené informácie. Výsledkom môže byť panika a strach, ale aj nesprávny spôsob riešenia situácie.

Aby ste tomu predišli, treba poznať odpovede na tieto otázky a témy:

Mám sa obávať, ak sa objavuje špinenie hneď po sexe?

Vo väčšine prípadov nie, ide o pomerne prirodzenú súčasť sexuálneho života v období tehotenstva. Špinenie je dôsledkom zvýšeného podráždenia sliznice vagíny a krčka maternice, ktoré sú v tomto období aj viac prekrvené. Treba si však dávať pozor, či sa neobjavujú aj nejaké bolesti a to aj všeobecne, vtedy môže ešte ísť o výskyt polypov.

Čo robiť, ak sa objavilo aj po gynekologickom vyšetrení?

V prípade, že sa objaví špinenie aj po gynekologickom vyšetrení alebo stere, ide v podstate o totožnú situáciu, ako je špinenie po pohlavnom styku. Aj v tomto prípade ide o mechanické podráždenie sliznice maternice a pošvy, ktoré sú vo zvýšenej miere prekrvené. Výsledkom môže byť aj jemné krvácanie, nielen špinenie. Obvykle je ale krátkodobé.

Podľa čoho sa dá rozoznať, že špinenie je prejavom pôrodu?

V posledných týždňoch tehotenstva môžu byť výskyt krvavých stôp alebo špinenie jedným z viacerých prejavov predčasného alebo začínajúceho pôrodu. Bude to zrejmé predovšetkým podľa uvoľnenia hlienovej zátky, čo sa prejaví nielen špinením, ale aj hnedým výtokom, no rozoznať to môžete aj podľa pravidelných kŕčov a kontrakcií každých 5 minút.

Súvisiace články: