Vypuklý pupok, bolesť v pupku, výtok z pupku a špina v pupku, to všetko patrí k tehotenstvu. Pupok sa mení počas tehotenstva po celý čas, najviac viditeľné je to zhruba v strede druhého trimestra. Vystúpený a vyklenutý pupok je zrejme najčastejší príznak tehotenstva.
Ešte väčší problém je, ak má žena piercing v pupku, vtedy ide o rizikový faktor pre vznik miestnej infekcie v pupku. Podobne, ako o pokožku, aj o pupok sa treba v tehotenstve dobre starať. Ak chcete predchádzať problémom a to nielen kozmetického charakteru, napríklad ako je tmavý pupok či modrina na ňom, začnite včas s prevenciou a sledujte svoj pupok.
Pupok v tehotenstve, zmeny a problémy pupku a kedy sa objavujú
Zväčšujúce sa brucho počas tehotenstva nie je nič, čo by mohlo hociktorú budúcu mamičku prekvapiť. Mnoho žien však býva zaskočených pri pohľade do zrkadla na svoj pupok, hlavne vtedy, ak si ho na úvod gravidity príliš nevšímali. Môže totiž meniť tvar aj farbu.
To, či je pupok tmavý, vypuklý alebo bolestivý, môže mať viacero dôvodov a nie vždy ide o niečo problematické alebo nebezpečné. Pupok sa mení prakticky počas celého tehotenstva a to z toho istého dôvodu, prečo sa mení aj brucho. Dochádza k rastu plodu, k fyziologickým zmenám v brušnej dutine a aj k zmenám na pokožke, väčšinou však neškodným.
Tu sú tri najčastejšie obdobia, kedy zmeny pupku nastávajú:
- okolo 26. týždňa môže prísť k začiatku vyklenutia pupku, dôvodom je čoraz väčšia maternica, ktorá tlačí aj na vnútorný priestor a tak býva pupok vypuklý
- ak sa tak nestalo skôr, okolo 30. týždňa už je pupok zväčšený a vypuklý, v tomto období naň tlačí už nielen maternica, ale nepriamo aj zväčšujúci sa plod
- počas celého druhého a tretieho trimestra môže byť pupok aj bolestivý, v tomto prípade sa jedná už o následok aj natiahnutia pokožky na bruchu celkovo
Vypuklý pupok býva vo väčšine prípadov tehotenstva, no nie je to pravidlom, u niektorých žien môže byť problém dokonca opačný, kedy je pupok aj vtiahnutý dnu. Spravidla platí, že do pár mesiacov od pôrodu sa tento stav znormalizuje a pupok má pôvodný tvar.
V každom prípade, jediné závažnejšie problémy, ktoré treba potenciálne riešiť s lekárom, je intenzívna bolesť v okolí pupka. V tomto prípade sa jedná o bolesti brucha alebo podbruška, v závislosti od ich presnej lokalizácie, ktoré môžu indikovať problémy s tehotenstvom. Akékoľvek iné fyziologické zmeny pupka sú štandardne neškodné a bez rizika.
[sc name=“reklama“]
Čo znamená a aké príčiny majú zmeny a problémy s pupkom v tehotenstve
Zmeny na pupku najčastejšie nastávajú až v neskorších fázach tehotenstva, minimálne pokiaľ ide o tie najviac viditeľné. Dôvodom je, že najčastejšie súvisia s rastom plodu alebo maternice, čo sa neprejaví hneď od úvodu. Niektoré však majú aj iné príčiny.
Toto sú najčastejšie situácie, zmeny a problémy s pupkom:
Vypuklý pupok
Najčastejšou zmenou, ktorá postihuje pupok, je zmena jeho tvaru, v tomto ohľade ide bežne o vyklenutie pupku. Vypuklý pupok je štandardnou súčasťou tehotenstva a nastáva ako dôsledok tlaku maternice v druhom a v treťom trimestri. Tá vyvíja tlak na brucho, spoločne s rastúcim plodom, čo môže spôsobiť jeho vyklenutie alebo aj miernu bolesť.
Bolesť v pupku
Druhým problémom, ktorý sa objavuje, sú bolesti v pupku v tehotenstve. V tomto prípade treba rozoznať, či vás bolí samotný pupok a pokožka v jeho okolí, alebo ide o bolesť za pupkom, čiže skôr bolesť brucha. Prvý prípad je bežný, hlavne v treťom trimestri, kedy ide o natiahnutie pokožky. Druhý prípad môže byť problémový pre vývoj plodu.
Výtok z pupku
U niektorých žien sa môže na úvod tehotenstva objaviť výtok alebo mierne slzenie z pupku. Najčastejšie sa jedná o hnisanie nejakej drobnej ranky, obvykle nemá takýto výtok nič spoločné priamo s tehotenstvom alebo plodom. Netreba sa toho obávať ani v neskorších fázach gravidity. Ak by prišlo ku krvácaniu, je však už lepšie zavolať lekárovi.
Špina z pupku
Tak, ako v bežnom živote, aj v tehotenstve sa môže v pupku nachádzať špina. V tomto prípade je na mieste zlepšenie hygieny a to nielen na úvod, ale počas celého tehotenstva. Aj v prípade, ak bude pupok vypuklý, sa môže objaviť zašpinenie jeho okolia. Na očistenie použite špeciálnu čistiacu vodu a tampón, vyhýbajte sa použitiu dráždivej chémie.
Tmavý pupok a modrina
Zmena zafarbenia pupku býva tiež počas tehotenstva pomerne častá a ani v tomto prípade sa nejedná o nič vážne. U niekoho môže pupok stmavnúť, u niekoho iného príde k jemnému zosvetleniu. V prípade, ak sa na pupku objaví z ničoho nič veľká modrina, môže sa jednať o prejav podkožného zranenia. Pre istotu v takomto prípade vyhľadajte lekára.
Piercing v pupku
Potenciálnym problémom a rizikovým faktorom je piercing v pupku. V tehotenstve sa totiž môže koža napnúť, opuchnúť alebo natiahnuť a to samozrejme ovplyvní aj piercing a jeho umiestnenie. Najlepšie je ho dočasne odstrániť, v opačnom prípade môže prísť k infekcii alebo až k zápalu. To sa prejaví svrbením, pálením a zvýšením teploty pokožky.
Prevencia problémov s pupkom
Zmeny súvisiace s vypuknutím a vyklenutím pupka sú pre tehotenstvo prirodzené, rovnako tak, ako aj optické vtiahnutie pupka do vnútra brucha. V tomto prípade sa nejedná o žiadne rizikové problémy a nie je možné im ani zabrániť alebo voči nim nejako pôsobiť.
To, voči čomu ale môžete preventívne pôsobiť najlepšie, sú problémy vyplývajúce z piercingu. V prípade, ak je veľký alebo kombinuje viacero materiálov a nachádza sa priamo v pupku, riziko, že by mohol spôsobiť zápal alebo infekciu pupku a jeho okolia, je naozaj vysoké. Vtedy zvážte jeho dočasné odstránenie aspoň po dobu tehotenstva.
Odporúča sa natierať brucho, pupok a jeho bezprostredné okolie špeciálnu kozmetikou pre tehotné. Môžete tak zmierniť podráždenie, napríklad aj s kokosovým olejom.
Na natieranie viete použiť aj upokojujúce telové mlieka s obsahom byliniek a extraktov rastlín. Vyskúšať môžete aj podporný tehotenský pás, ktorý pomôže všeobecne zmierniť bolesti brucha a aj chrbta. Mali by ste spať na boku a podložiť brucho vankúšmi.
[sc name=“reklama“]
Čo robiť, ak nastanú zmeny a problémy s pupkom a kedy ísť za lekárom
Čo sa týka zmien tvaru alebo zafarbenia pupka, ide o tie charakteristiky, s ktorými príliš veľa neurobíte. Riešiť treba jedine piercing, kde je vhodné sa najskôr poradiť s odborníkom a lekárom. Vychádzať môžete tiež zo skúseností z vášho predošlého tehotenstva.
Piercing je v prípade tehotenstva rizikový iba tým, že vplyvom fyziologických zmien môže prísť k rôznym zápalom a v okolí samotného piercingu. Tie sa prejavia začervenaním pokožky, svrbením a pálením jej okolia v mieste piercingu, v prípade vážnejšej infekcie sa objaví aj zvýšenie teploty na danom mieste. Vtedy treba už ísť radšej za lekárom.
Pokiaľ ide o tie prejavy, ktoré sú problematické viac, sem patria:
- najzávažnejšie sú bolesti v pupku a jeho okolí, ktoré vychádzajú zvnútra a ide skôr o bolesti brucha, ktoré môžu naznačiť problémy zdravého vývoja plodu
- pokiaľ cítite tlak, ten sa objavuje štandardne v druhom a treťom trimestri a ide o tlak zväčšujúcej sa maternice, ak je ale intenzívny, treba zavolať lekárovi
- tretím problematickým súvisiacim javom môže byť zmena štandardného výtoku počas tehotenstva, spozornieť treba, ak je ružový, zelený, hnedý alebo žltý
Vypuklý pupok sa môže niekedy striedať aj s vtiahnutým pupkom, viacero žien si všimlo, že to závisí aj od polohy dieťatka v bruchu. Každopádne, ak sú vyššie spomínané príznaky dlhodobé alebo príliš intenzívne, netreba ich podceniť a radšej kontaktovať lekára.
Najčastejšie otázky súvisiace s pupkom
Brucho a jeho tvar, zväčšovanie sa alebo detaily súvisiace s pupkom či pokožkou bývajú pravidelne a veľmi často pod drobnohľadom budúcich mamičiek. Vidno to aj na základe rôznych otázok a dotazov, hlavne pokiaľ ide o špecifické situácie s pupkom.
Medzi najviac a najčastejšie riešené témy v diskusiách patria:
Kedy sa pupok najviac mení a kedy vystúpi viditeľne von?
Hoci prvé zmeny pupku možno pozorovať prakticky už od konca prvého trimestra, najčastejšie býva pupok najviac vystúpený zhruba od 26. až 30. týždňa. U niektorých žien nastáva jeho vyklenutie postupne, u iných je veľmi rýchle a trvá len zopár dní alebo týždeň. Najviac to závisí od miery rastu maternice a tiež od jej presnej polohy v tele ženy.
Je nevyhnutné počas tehotenstva piercing z pupku odstrániť?
Hoci sa to odporúča a väčšina lekárov vám bude radiť piercing odstrániť, ide o individuálnu záležitosť a veľa závisí od druhu piercingu ako aj aktuálneho stavu. Pokiaľ si ho však ponecháte v pupku aj počas tehotenstva, treba myslieť na to, že obvykle tak zvyšujete riziko zápalu alebo infekcie. Vyrobiť si ale viete dať aj špeciálny tehotenský piercing.
Môže byť plod ohrozený, ak je pupok akoby vtiahnutý dnu?
Táto otázka sa objavuje pomerne často na internetových fórach, no aj podľa vyjadrenia lekárov nemajú pupok a pupočník plodu nič spoločné. Hoci vo väčšine prípadov býva pupok skôr vypuklý a vystúpený, ani opačná situácia nemusí byť na úvod tehotenstva vôbec výnimočná. Nemusíte sa obávať, vývoj plodu nie je v žiadnom prípade ohrozený.
mam trosku vonka pupok co to moze byt