Potenie v tehotenstve

potrenie-tehotenstvo

Všetko bolo v poriadku. Nakúpili ste, zabehli na autobus, a aj keď bolo v autobuse horúco, došli ste domov bez spotených kruhov na tričku. Odkedy Vám však začal rásť v brušku malý zbojník, všetko sa zmenilo. Denné prechádzky, bežné domáce práce ba aj spánok, to všetko sa nezaobíde bez kvapiek potu. Prečo je tomu tak? Ak sa nadmerne potím, znamená to, že sa mám niečoho obávať? Kedy to prestane? Tieto a ďalšie otázky si zodpovieme v dnešnom článku.

Na začiatok Vás však uistíme o jednom.  Zvýšená miera potenia sa je normálnym príznakom tehotenstva. Našťastie existuje mnoho spôsobov ako sa schladiť, aj keď teplota stále stúpa a stúpa.

Príčiny potenia v tehotenstve

Spôsobuje to presne to, čo je príčinou mnoho ďalších príznakov tehotenstva ako sú napríklad hemoroidy, krvácanie z ďasien, alebo akné. Múdrejší z Vás už odpoveď asi aj poznajú. Reč je o opäť raz o hormónoch. Pri strete spermie s vajíčkom nastáva hormonálna zmena v tele matky. Tá, laicky povedané, popletie hypotalamus, čo je časť mozgu, ktorá sa pokladá za centrum termoregulácie. Výsledkom je to, že Váš organizmus bude vnímať už aj normálnu teplotu 21° ako niečo extra horúce (a to ste v tieni). Aby sa teda organizmus nevystavil „falošnému“ prehratiu, nastupuje do akcie potenie, ktorého úlohou je ochladiť telo pri zvýšenej teplote.

Kedy je to najhoršie

Dá sa povedať, že počas celého tehotenstva. Najviac túto zmenu pocítite však v období prvých 3. mesiacov, potom v období po 6.mesiaci a nakoniec aj po pôrode. Všetky tieto fázy sa spájajú s veľkými výkyvmi hormónov. Obdobie od tretieho až po šiesty je, čo sa týka výkyvov hormónov, najkľudnejšie.

Možno sa teraz pýtate, či to vôbec niekedy prestane. Áno, nadmerné potenie ustúpi vo chvíli, keď sa hormóny začnú samé regulovať. Pravdepodobne to nastane pár mesiacov po pôrode, približne v čase keď sa obnoví menštruačný cyklus.

Čo potrebujete vedieť

Počas tohto obdobia ste si mohli všimnúť potenie na iných častiach tela, než ste zvyknutá. Väčšinou ide o pocit tepla na tvári a hrudníku. Pre vysvetlenie sa vrátime do školských lavíc a zasmetíme Vás do vedy s názvom biológia. Ale len na chvíľu, aby ste sa veľmi nespotili.

Potenie spôsobuje niekoľko typov žliaz. Tie, s ktorými ste asi najviac oboznámené sa nazývajú apokrinné žľazy. Ak Vám je známe potenie v oblastiach pod pazuchou, slabín a zadku, tak práve apokrinné žľazy majú na starosti vylučovanie potu v týchto oblastiach. Práve tu vzniká aj najviac zápachu, čo sa deje keď je Váš pot zjedený baktériami.

Počas tehotenstva však naberiete skúsenosť s iným druhom žliaz, ktorých hlavnou úlohou je regulácia teploty. Jedná sa o ekrinné žľazy. Nachádzajú sa po celom tele, najmä však v oblasti tváre, hrudníku a chrbta. Mierne roztrúsené sú však aj pod pazuchou. Máme pre Vás dobrú správu. Tieto žľazy nevydávajú charakteristický zápach ako apokrinné žľazy. Pravdou je, že produkcia potu cez apokrinné žľazy počas tehotenstva klesá.

Aby sme to celé zhrnuli do jednej vety a urobili to tak pre Vás ľahkým na pochopenie: počas tehotenstva budete cítiť teplo na nezvyčajných miestach, ale nebudete sa musieť zaťažovať nosením deodorantu všade, kde pôjdete.

Čo s tým môžete urobiť

Pri boji s potením neexistuje magická pilulka, inšpirujte sa však týmito typmi, ktoré Vám to zaiste uľahčia.

  • Dodržiavajte pitný režim. Pravidlo číslo 1, ktoré je veľmi dôležité. Prečo? Počas potenia sa strácate množstvo vody, čo môže spôsobiť závrate a následne nepríjemné úrazy. Takže odteraz by mala byť fľaša s vodou alebo čajom Váš každodenný spoločník, hlavne ak sa niekde chystáte, alebo pri veľmi teplom počasí, ktoré zažívame najmä v letných dňoch. Vyhnite sa však sladeným nápojom ako sú džús, coca cola, kofola. Obsahujú mnoho cukru, čo pre Vás a Vaše bábätko nie je správna voľba. A ako spoznám, či pijem dostatok vody? Váš moč by mal mať bielu alebo slabo žltkastú farbu.
  • Zvážte cvičenie počas dňa. Naplánujte si radšej pohyb v skorších ranných hodinách, čo je skvelý štart do dňa, alebo to presuňte na neskôr večer. Tip: vyskúšajte aj plávanie, ktoré pôsobí výborne pri uľavení opuchu nôh spojené s tehotenstvom.
  • Oblečenie. Jasnou voľbou pri oblečení sú kvalitné materiály, jedná sa najmä o 100% bavlnu, ktorá je ľahká a prievzdušná.
  • Spanie na osuške. Pomôže to absorbovať pot počas spánku.
  • Vyhnite sa teplým nápojom a štipľavým jedlám. Dôvod je jednoduchý. Oboje spúšťajú reflex potenia sa.
  • Investujte do malého ventilátora. Dobrým pomocníkom, hlavne v horúcich dňoch, je ventilátor, ktorý je kompaktný a nevyžaduje si žiadne káblové pripojenie. Jednoducho doň vložíte baterky, a máte Vašu osobnú klimatizáciu.