Opuchy nôh v tehotenstve

Opuchnuté nohy v tehotenstve sú ďalšou daňou za čakanie dieťaťa. Počas tehotenstva je vcelku normálne, že sledujete to, ako sa Vám zväčšuje nie len bruško, ale aj iné časti tela. Medzi ne patria, aj vďaka zákonom gravitácie, Vaše chodidlá a členky.

Ako ste si už možno aj na sebe všimli, veľkosť opuchu sa zvykne meniť, a to počas dňa (v poobedňajších hodinách sa to zhoršuje) alebo na základe počasia, kedy vyššie teploty znamenajú väčšie opuchy.

Kedy počas tehotenstva opúchajú nohy?

Začiatok opúchania nastáva v období 22.27. týždňa a pravdepodobne s opuchnutými nohami ostanete, až dokým Vaše bábätko nevykukne na svet. Nie ste v tom však samé, opuch nôh v tehotenstve postihuje približne tri štvrtiny budúcich mamičiek.

Nemusíte sa však obávať, keďže čoskoro aj tak nič, čo je pod úrovňou Vášho bruška neuvidíte (chlapi po 40ke vedia, o čom hovorím).

Príčiny opuchnutých nôh v tehotenstve

Za opuch chodidiel a členkov môže zvýšená hladina telových tekutín, ktoré vyživujú ako Vás, tak aj Vaše bábätko. Tieto telové tekutiny sa hromadia vo Vašich tkanivách ako výsledok zvýšeného prietoku krvi a tlaku Vašej rastúcej maternice na cievy v oblasti panvy, a hlavne na dolnú dutú žilu (čo je hlavná prívodná cieva odkysličenej krvi zo spodných častí tela až priamo do pravej predsiene srdca). Všetko toto sa podpisuje pod nepríjemnosť zvanú opuch nôh, ale takisto aj opuch rúk. Ak sa Vám zväčšili chodidlá, môže však ísť aj o tuk, ak bol prírastok Vašej váhy za posledné mesiace značný.

Predstavujú opuchnuté nohy zdravotné riziko?

Mierny opuch Vašich členkov a chodidiel je neškodný a úplne v norme. Dokonca sa môže stať, že niektorá šťastná z Vás ani opuchy nôh počas tehotenstva nezažije (štatisticky, každá jedna zo štyroch žien).

Avšak, ak ste zaregistrovali opuch na rukách a najmä na tvári, pričom tento opuch pretrváva viac ako jeden deň, skontaktujte sa s Vašim vyšetrujúcim lekárom. Môže totižto ísť o príznak preeklampsie, čo je ochorenie ciev placenty. Ak však ide o preeklampsiu, budete mať mnoho ďalších príznakov, ako je napríklad vysoký krvný tlak, veľmi rýchly nárast váhy a prítomnosť bielkovín v moči. Teda, ak je Váš moč a krvný tlak v poriadku, čo zistíte na každej povinnej kontrole, nemusíte sa ničoho obávať.

Ako sa zbaviť opuchnutých nôh

  • Vyvarujte sa dlhému státiu alebo sedeniu. Ak ste neposedná mamička a ste často na nohách, dávajte si krátke pauzy a sadnite si. Naopak, ak často sedíte, aspoň raz za hodinu využite čas nato niekde sa potúlať.
  • Hore s tými nohami. Gravitácia je silná zbraň. Vy ju však premôžete tým, že si Vaše nohy vyložíte na vyvýšenú podložku.
  • Spite na boku. Vyskúšajte spať na boku, najlepšie však na ľavej strane. Pomáha to fungovať obličkám správne, čo následne napomáha v odstraňovaní odpadových látok a znižuje opuch.
  • Rozhýbte sa. Využite svoj čas a strávte ho s najbližšími pri pokojnej prechádzke. Ak máte dostatok energie, výborná voľba pre Vás je plávanie. Vztlak vody totižto pomáha vytlačiť tekutiny z tkanív naspäť do žíl čí až ku obličkám, vďaka čomu ich následne môžete vymočiť.
  • Vyhnite sa elastickým ponožkám. Pre čo najmenší opuch je dôležité, aby sa krv a tekutiny pohybovali tak voľne ako to len pôjde.
  • Komfortné topánky. Je na čase porozmýšľať nad vhodnou obuvou, ktorá má viac priaznivých účinkov, ako by ste si mohli myslieť. Chodiť s tehotným bruškom je už samo o sebe dosť namáhavé, doprajte si preto pohodlnosť vo forme ortopedických vložiek alebo rovno ortopedických topánok. Správna obuv pomáha aj pri bolestiach chrbtice a nôh. Ďalším dôvodom k výmene topánok za väčšie je aj to, že väčšina ligamentov, teda väzov, sa počas tehotenstva uvoľňuje. Vďačíme za to hormónu relaxin. Ligamentá na chodidle nie sú žiadnou výnimkou, a ich uvoľnením sa drobné kostičky na chodidle začínajú rozťahovať. Ak ostanete verná Vašim starým topánkam, môžete sa cítiť mierne nepohodlne. Investícia do nových topánok sa teda oplatí.
  • Pitný režim. Vo Vašom tele už máte dosť tekutín. Tak na čo ešte pridávať a piť veľa vody? Môže sa to zdrať kontraproduktívne, no opak je pravdou. Pitie minimálne 2-3 litrov vody za deň pomáha Vášmu organizmu zbaviť sa nadbytočného sodíka a iných odpadových látok, čo zmierňuje opuchy.