Nechuť do jedla v tehotenstve

Tehotenstvo je naozaj zvláštne obdobie vášho života, kedy sa tešíte z každého pribratého kilogramu a vyjedáte chladničku každé dve hodiny. Občas sa ale stane, že aj keď máte chladničku plnú zdravých dobrôt, stratíte chuť do jedla a pociťujete nevoľnosť aj pri vôni vašich obľúbených jedál.

Zdravé priberanie

Naberanie dostatočnej tehotenskej hmotnosti je signálom, že vaše dieťa rastie a správne sa vyvíja. Väčšina žien s normálnou hmotnosťou priberie počas tehotenstva 12 až 16 kilogramov. Množstvo kilogramov, ktoré priberiete, sa odvíja aj od vašej hmotnosti pred tehotenstvom.

V priebehu prvého trimestra tehotenstva ženy, ktoré trpia rannými nevoľnosťami priberú len 0,5 až 2 kilogramy, alebo dokonca schudnú. V prvom trimestri je to ešte v poriadku, pretože v tomto období je plod malý a nemá veľké nutričné požiadavky. Nezabúdajte však na pravidelný prísun vitamínov.

Po prvom trimestri sa odporúča priberať asi 0,5 kilogramu za týždeň. Ak nenájdete chuť do jedla ani v druhom trimestri, alebo ak nespĺňate odporúčaný váhový prírastok v treťom trimestri tehotenstva, je potrebné poradiť sa so svojim lekárom.

Ako nájsť chuť do jedla

Ak aj vás trápi nechuť do jedla, netrápte sa. Väčšina žien zistí, že môže riadiť chuť do jedla pomocou niekoľkých trikov.

Prvý trimester

V prvom trimestri tehotenstva väčšina žien stratí chuť do jedla, čo prichádza ruka v ruke s nevoľnosťou a zvracaním. Touto nevoľnosťou trpí 70 až 85 % tehotných žien. Ranná nevoľnosť môže byť inštinktívny spôsob ako vaše telo chráni plod pred potenciálnymi škodlivými potravinami.

Rady ako prekonať nechuť do jedla:

  • Uistite sa, že dodržiavate dostatočný pitný režim. Denne vypite minimálne osem pohárov vody, alebo si vyskúšajte vyrobiť chutnú domácu limonádu či zázvorový čaj.
  • Vyskúšajte denne zjesť šesť malých jedál.
  • Jedzte ľahké jedlá, najmä jedlá s dostatkom bielkovín a komplexných sacharidov, ktoré vám pomôžu udržať hladinu cukru v krvi stabilnú.
  • Vyhnite sa korenistým a tučným jedlám. Obmedzte čínske jedlá, lososový šalát s majonézou alebo grilované mäso.
  • Mnoho žien v tehotenstve uprednostňuje chladené nápoje a jedlo izbovej teploty.

Druhý trimester

Mnohé ženy v druhom trimestri tehotenstva zisťujú, že sa im opäť vrátila chuť do jedla, dokonca niektoré ženy zjedia oveľa väčšie množstvo jedla ako obvykle. Nezabúdajte na dostatočný príjem vápnika a bielkovín. Doprajte si jedlo s vysokým obsahom vlákniny, ako sú strukoviny a listová zelenina, ktoré vám pomôžu pri problémoch so zápchou. Minimálne dvakrát do týždňa si doprajte ryby, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny.

Nie každá žena má počas druhého trimestra zdanlivo nenásytnú chuť do jedla. Ak ste ani počas druhého trimestra nenašli chuť do jedla, pokračujte v rutine, ktorú ste si osvojili v prvom trimestri.

Tretí trimester

poslednom trimestri tehotenstva vaše ranné nevoľnosti pravdepodobne úplne zmizli a nahradilo ich rastúce bruško. Vaša rastúca maternica tak ponechala len malý priestor pre ostatné orgány, vrátane žalúdka, čo spôsobuje, že ho vytláča z jeho obvyklého miesta. V treťom trimestri sa môže objaviť aj zápcha, preto je dôležité dbať na správnu výživu. Znova začnite jesť šesť malých jedál denne a nezabúdajte na dostatočný prísun vlákniny (listová zelenina, celozrnné pečivo, špargľa, avokádo a slnečnicové semená), ktorá vám pomôže pri problémoch so zápchou.