Nadúvanie a plynatosť v tehotenstve

Nadúvanie, nadmerná plynatosť, nafukovanie a niekedy aj zápcha, to sú najčastejšie tráviace ťažkosti a zažívacie problémy, ktoré trápia väčšinu žien v tehotenstve. Niekedy sa k tomu môžu pridať kŕče alebo bolesti v podbrušku, no vtedy už treba spozornieť viac.

Kým v ranom tehotenstve ide hlavne o vplyv stúpajúcej hormonálnej hladiny, čo zapríčiňuje uvoľnenie svalov a to vrátane svaloviny gastrointestinálneho traktu, v druhom alebo treťom trimestri má na nadúvaní a nafukovaní svoj podiel aj zväčšujúca sa maternica. Čo na nadúvanie pomáha najviac a za akých okolností môže byť nebezpečné a riziko?

nadúvanie a plynatosť v tehotenstve

Čo sú nadúvanie a plynatosť v tehotenstve a kedy sa objavuje

Pod pojmami nadúvanie a plynatosť sa myslia pocity tlaku, nafukovania a miernej bolesti v oblasti čriev, najčastejšie v oblasti podbruška. Ide o stav, kedy dochádza k nadmernej tvorbe alebo hromadeniu črevných plynov, prípadne aj k spomaleniu trávenia potravy.

Najčastejšie dochádza k tomuto javu v prvom trimestri tehotenstva, konkrétne od 11. týždňa, no niekedy sa môže objaviť už aj skôr, napríklad spoločne s tehotenskými nevoľnosťami hneď na úvod tehotenstva. Väčšinu žien potom pocity nafukovania, nadúvania a plynatosti sprevádzajú aj v druhom a treťom trimestri, prakticky sa skončia až po pôrode.

V súvislosti s nadúvaním a plynatosťou treba brať do úvahy:

  • pôsobenie hormónov, hlavne progesterónu, ktorý uvoľňuje počas tehotenstva svalstvo a aj hladkú svalovinu čriev, čo spomaľuje peristaltiku a odchod plynov
  • zväčšujúcu sa maternicu v druhom a treťom trimestri, tá zas tlačí na celý tráviaci trakt, čo má tiež nežiaduce dôsledky pre celkovo trávenie a vznik nadúvania
  • zhoršenie pohybu v tehotenstve, kde platí jednoduchá rovnica, že menej pohybu a fyzickej aktivity znamená aj spomalenie trávenia a riziko plynatosti

Plynatosť, nafukovanie a nadúvanie sa objavujú v tehotenstve teda úplne prirodzene a v zásade nie sú nijakým spôsobom rizikové alebo nebezpečné pre jeho priebeh alebo pre plod. Výnimkou sú prípady, kedy sa objavia nejaké iné rizikové symptómy.

V súvislosti s plynatosťou a nadúvaním môžu pri dlhodobom stave vzniknúť aj pocity tlaku alebo mierneho pobolievania či kŕčov v podbrušku, no ak ide o intenzívnejšie prejavy, ktoré neustávajú dlhšiu dobu, treba spozornieť. Rizikovou je v tejto oblasti aj zápcha, kde platí, že ak trvá viac dní a je sprevádzaná aj inými ťažkosťami, treba vyhľadať lekára.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny majú nadúvanie a plynatosť v tehotenstve

Vo väčšine prípadov znamená výskyt nadúvania a plynatosti počas tehotenstva problémy so stravovaním, pitným režimom alebo nedostatkom bežného pohybu. V prípade, že sa neobjavia nejaké iné intenzívne či bolestivé príznaky, netreba sa ničoho obávať.

Tu sú tri kategórie príčin a rizikových faktorov v tehotenstve:

Prirodzený vplyv tehotenstva

Na úvod tehotenstva dochádza k zvyšovaniu hladiny niektorých hormónov, najmä pokiaľ ide o estrogény alebo progesterón. Druhý menovaný vplýva na svalovinu a svaly, konkrétne má relaxačné a uvoľňujúce pôsobenie. Výsledkom je ich oslabenie a to sa týka aj svaloviny tráviaceho traktu a čriev. To spôsobí aj spomalenie trávenia a peristaltiky.

V druhom rade, hlavne v pokročilejších mesiacoch tehotenstva, treba počítať aj s tým, že dochádza k zväčšovaniu maternice a plodu. To je tiež jedna z častých príčin a rizikových faktorov, nakoľko dochádza k vyššiemu tlaku na celé tráviace ústrojenstvo a črevá. Výsledkom môže byť hromadenie plynov a z toho vyplývajúce nafukovanie a nadúvanie

Stravovanie, jedálniček a pitný režim

Na to, aké je vaše trávenie, má vplyv aj vaša životospráva. Prejedanie sa, veľké porcie jedál naraz, rýchla konzumácia s nedostatočným požutím sústa, to všetko sú rizikové faktory zhoršujúce trávenie a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť hromadenia a zastavenia plynov spolu s nadúvaním. Rovnako tak býva problémom aj zloženie jedálnička.

Za nadúvaním a nafukovaním môžu byť aj nadmerná konzumácia strukovín, niektorých druhov zeleniny, korenín, tučného mäsa, vyprážaných jedál, kapusty, kysnutého pečiva, bieleho pečiva alebo aj ovocia typu hrušky či slivky. Problematické sú aj viaceré nápoje, najmä sýtené vody a limonády, sladené nápoje a kyslé šťavy alebo džúsy.

Nedostatok pohybu aj oddychu

Významným rizikovým faktorom, ktorý zhoršuje alebo podporuje vznik nadúvania, plynatosti a nafukovania, je aj všeobecný nedostatok pohybu. Oslabená črevná peristaltika a hromadenie plynov v tráviacom trakte sa dajú zlepšiť práve fyzickou aktivitou, ideálne sú prechádzky a chôdza, samozrejme v rámci možností. Tie pomôžu na lepšie uvoľnenie plynov.

Pohyb je dôležitý aj pre zlepšenie trávenia potravín a pomáha aj proti tehotenskej zápche, ktorá nastáva veľmi často spoločne s nadúvaním a plynatosťou. Na druhú stranu, treba vedieť aj to, kedy je lepšie oddychovať. Ísť sa prejsť hneď po jedle nie je dobrý nápad, vtedy si skôr viac uškodíte, ako pomôžete. Po raňajkách či obede si dajte hodinu oddych.

príčiny nadúvania a plynatosti v tehotenstve

Prevencia nadúvania a plynatosti

Najlepšou prevenciou nadúvania, plynatosti a nafukovania je mať pravidelný a zdravý pitný režim, pohyb a jedálniček. Práve pôsobením na tieto tri faktory a oblasti viete minimalizovať väčšinu rizikových a problémových faktorov, dokonca aj typickú tehotenskú zápchu.

Čo sa týka jedálnička, dávajte prednosť paradajkám, uhorkám, pomarančom, jablkám, nízkotučným a probiotickým jogurtom, ryži, celozrnnému pečivu a chudému mäsu. Vyhýbajte sa naopak strukovinám, bielemu mäsu, kapuste či údeninám. Piť treba hlavne vodu a niektoré bylinkové čaje, minimalizujte naopak nápoje sýtené oxidom uhličitým a kyslé šťavy.

Dôležité je aj to, aby ste jedli a pili častejšie a pravidelne počas celého dňa, ale v minimálnych dávkach. Jedzte pomalšie a po každom väčšom jedle si dajte aspoň hodinu oddych.

Pravidelnými prechádzkami na čerstvom vzduchu viete zas veľmi dobre rozpohybovať črevá a uvoľniť nahromadené plyny, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie a nafukovanie. V úvodných fázach tehotenstva môže skúsiť aj aktívnejší fyzický pohyb alebo nejaké cvičenie.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastanú nadúvanie a plynatosť a kedy ísť za lekárom

Bežné nadúvanie, nafukovanie a plynatosť viete bez akýchkoľvek väčších komplikácií vyriešiť priamo v domácom prostredí. Dôležité je mať pravidelný pohyb v rámci možností, čím podporíte črevnú peristaltiku, ideálne sú každodenné menšie prechádzky.

Nemenej dôležitý je aj pitný režim. Jeho základom by mala byť čistá voda v objeme aspoň 2,5 až 3 litrov za deň, prípadne neperlivá minerálka. Pomôcť vám môžu aj čaje, napríklad mätový alebo kamilkový. Piť treba počas celého dňa. Naopak, minimalizovať treba pitie nápojov, ktoré nadúvajú, sem patria najmä kyslé šťavy a bublinkové nápoje a limonády.

V rámci domácich opatrení týkajúcich sa jedálnička vyskúšajte:

  • upraviť stravovanie počas dňa tak, aby ste jedli menšie porcie jedál, ale častejšie, rovnako tak jedzte a prežúvajte pomaly, znížite tak prehĺtanie vzduchu
  • konzumujte najmä dužinaté ovocie a zeleninu bez nadmerného množstva vlákniny, výborné sú probiotické a nízkotučné jogurty a chudé kuracie či morčacie mäso
  • naopak, z jedálnička treba vylúčiť väčšinu strukovín, najmä fazuľu, hrach a šošovicu, ale aj slivky, hrušky, biele a kysnuté pečivo, korenené jedlá či kapustu

Hoci vo väčšine prípadov si vystačíte bez lekárskej asistencie, môže sa stať, že niekedy sa pridružia aj také prejavy, ktoré budú rizikové a určite by ste lekára kontaktovať mali. Patria sem intenzívne bolesti a kŕče, výtok z pošvy, krv v stolici či dlhodobá zápcha.

liečba nadúvania a plynatosti v tehotenstve

Najčastejšie otázky súvisiace s nadúvaním a plynatosťou

Nadúvanie, nafukovanie a plynatosť bývajú pomerne bežnou súčasťou tehotenstva, no v niektorých prípadoch oprávnene vzbudzujú obavy či minimálne otázky. Viaceré ženy riešia nielen to, ako sa týchto tráviacich ťažkostí zbaviť, ale aj to, čo znamenajú.

Toto sú tie témy, otázky a dotazy, ktoré sa opakujú najčastejšie:

Ktoré potraviny a nápoje môžu pomôcť na nadúvanie?

Ide predovšetkým o tie, ktoré môžu upraviť samotnú plynatosť a peristaltiku čriev, ako aj črevnú mikroflóru. V tehotenstve by ste preto mali do jedálnička zaradiť prinajmenšom paradajky, uhorky, zemiaky, chudé mäso, jogurty so živými kultúrami, celozrnné pečivo, ryžu, acidofilné mlieko, nízkotučné jogurty, pomaranče alebo jablká.

Môžu sa počas tehotenstva použiť aj nejaké prípravky?

Ak ide o voľne predajné liečivá a podporné doplnky výživy, nie všetky sú vhodné a odporúčané pre tehotné ženy, treba si dobre preštudovať príbalový leták. Medzi tie vhodné prípravky patria tie, ktoré sú bylinného pôvodu alebo obsahujú simetikón, naopak, medzi nevhodné patria obsahujúce napríklad drotaverín či butylskopolamín.

Pomáhajú na tieto problémy aj bylinky alebo koreniny?

Áno, avšak podobne, ako pri niektorých potravinách, ani tu nie sú všetky vhodné k využitiu práve pri tehotenstve, nakoľko by mohli mať negatívny či dráždivý efekt na plod a vývoj gravidity. Siahnuť však môžete po mäte, fenikle, kamilke, rasci, kôpre, aníze, oregane, zázvoru alebo ligurčeku, či už v podobe čajov alebo pridaním do jedla.

Súvisiace články: